
Do Plzně se nejčastěji jezdí za památkami, pivem a kulturou. Kromě toho je tu ale také skvělá nabídka pro děti, krásná příroda a v neposlední řadě i kvalitní restaurace. Sestavit si zajímavý program na míru je snadné, protože většina významných atraktivit se nachází v centru města nebo v jeho blízkosti.
Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na www.visitplzen.eu. Při svém pobytu v Plzni nezapomeňte navštívit Turistické informační centrum na náměstí Republiky, které vám pomůže sestavit si program podle vašich potřeb.
Pět atraktivních lokalit, které byste v Plzni neměli minout
Historické jádro města s významnými památkami (katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku, radnice se sgrafity, starobylý františkánský klášter, měšťanské domy na náměstí). Celek připomíná tak trochu pohádkové kulisy, které po obvodu lemuje krásný sadový okruh se vzrostlými stromy.
Byty s interiéry architekta Adolfa Loose spojené do unikátní prohlídkové trasy jsou snadno dostupné i pro individuální turisty (www.adolfloosplzen.cz).
Nové kulturní prostory – novostavba Nového divadla a průmyslové stavby adaptované na kulturní centra (DEPO2015, Papírna, Moving Station). Koncerty, představení a výstavy v nich pořádané slibují perfektní a co do atmosféry nezaměnitelné zážitky.
Pro rodiny s dětmi – nejen zoo a Dinopark, ale i Techmania a 3D Planetárium, Muzeum loutek či Muzeum strašidel vaše děti nadchnou. Dětské koutky jsou dnes běžné v řadě restaurací.
Pro ty, kdo jsou v Plzni poprvé – návštěva pivovaru Plzeňský Prazdroj nebo Pivovarského muzea jsou zážitky, které prostě nemůžete vynechat.
Tipy na nejbližší akce:
28. 10. – 20. 3. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách (Západočeská galerie)
27. 11. – 23. 12. Vánoční trhy na náměstí Republiky
16. 12. – hromadné vánoční zpívání koled
2.–24. 3. Smetanovské dny – multižánrový festival klasické hudby
Šumava v muzeích 3× jinak
Zatímco letní nabídce Plzeňského kraje dominovalo baroko, v zimě láká Šumava kromě široké škály zimních sportovních areálů i k návštěvě atraktivních šumavských muzeí.
Šumava ve skle
Šumava se od 14. století řadí k nejvýznamnějším oblastem sklářské výroby v českých zemích. V Železné Rudě, v původní vilce sklářského rodu Abele, se nachází jedna ze stálých expozic Muzea Šumavy. Jejím základem je rodinný majetek a rodinné sbírky Abelů. Najdete tu však i připomínku hadrnictví nebo šumavský svéráz, umrlčí prkna.
Šumava na lyžích
Významným centrem zimních sportů je Železná Ruda, a tak není divu, že zde vzniklo Muzeum lyžařské historie. Sídlí v historickém loveckém zámečku a k vidění jsou zde historické lyže, vázání a oblečení, které se používalo v regionu od počátků místní lyžařské historie až zhruba do 60. let minulého století.
Šumava hořící
Světoznámou výrobu zápalek SOLO v Sušici, kterou roku 1839 zahájil Vojtěch Scheinost s manželkou, přibližuje expozice Muzea Šumavy v Sušici. Kromě zápalek tu také uvidíte unikátní mechanický betlém se třemi stovkami pohyblivých i statických postav a expozici věnovanou historii nebo procházce šumavským sklářstvím. Vystaven je tu také takzvaný sušický cínový poklad.
www.turisturaj.cz, www.sumavanet.cz

