Když se řekne Pieniny, vybaví si většina lidí, kteří o nich něco vědí, strmé skály a hluboký průlom řeky Dunajec s pltěmi a turisty. Ta představa celkem odpovídá, i když bychom k ní mohli přidat ještě pěší turistiku, cykloturistiku, kanoistiku a houbaření.
Pieniny jsou součástí bradlového pásma, usazeného mezi vnitřními a vnějšími Karpaty. Mají poměrně složitou geologickou stavbu, jejímž vnějším projevem jsou atraktivní příkré skalní stěny, věžičky a různá bradla a vytvářejí výrazné krajinné dominanty.
Průlom Dunajce seshora a po dešti |
Na území Pienin byl v roce 1932 vyhlášen první evropský Mezinárodní přírodní park, který tvořily polský Pieniński Park Narodowy a Slovenská přírodní rezervace v Pieninách. Dnešní Pieninský národní park (PIENAP) byl zřízen nařízením předsednictva Slovenské národní rady dne 16. 1. 1967 a zabírá rozlohu 2 125 hektarů.
Přitažlivost Pienin pro návštěvníky spočívá především v tradičních hodnotách nenarušeného přírodního prostředí národního parku i v konkrétních atrakcích. Tou nejznámější je splavování devítikilometrového úseku toku Dunajce na tradičních pltích. S rekreačním splavováním se začalo v polovině minulého století. Sloužilo jako vodní propojení mezi polskými lázněmi Szcawnica a Smerdzonkou v Červeném Klášteře. Dnes zařazuje až 90 % návštěvníků Pienin splavbu řeky z polské nebo slovenské strany. Na slovenských pltích se ročně přepraví cca 130 000 lidí. Pltě se používají tradiční, dřevěné a pltníci jsou oblečeni do goralského kroje (někdy jej, pravda, kombinují s džínami). Samotné splutí, i když vypadá na první pohled poněkud divoce, je klidné.
Hřebeny Pienin |
Další oblíbenou aktivitou je kanoistika a kajakařina. Na plastových lodích projede ročně Dunajec deset až dvacet tisíc lidí, zejména na jaře a v době, kdy se tu koncem léta konají mezinárodní slalomové závody.
Na území národního parku kvete také pěší turistika a cykloturistika. V samotném PIENAPu je 40 km turistických cest, v ochranném pásmu další stovka. Všechny trasy jsou dobře značené a s výjimkou průlomu Hornádu se nepoužívají k jiným účelům.
Dunajec, pltě a koupání |
V sousedství národního parku najdete v bývalém kartuziánském klášteře muzeum Červený Kláštor, v jehož expozicích se nacházejí historické, etnografické a léčitelské sbírky, a v okolních obcích (Osturňa, Malá Franková, Jezersko) dobře zachovanou lidovou architekturu.
–dva-
Foto: archiv Slovenské agentury pro cestovní ruch a Jan Pomykal