Hněv přírody může být nepředvídatelný a jeho devastující následky nevyčíslitelné. Po masivních záchranných operacích je teď na ekonomech, aby posoudili škody, které vlny tsunami napáchaly.
Ekonomové v současné době diskutují o tom, zda způsobené škody byly větší než ty, které přinesla epidemie SARS, jež zdevastovala před dvěma roky ekonomiky několika asijských států.
Zatímco se odhady Spojených národů od mínění samotných postižených zemí ostře liší, je tu shoda v tom, že tsunami si vzala mnohem vyšší daň na lidských životech než SARS nebo jakákoliv jiná kalamita za posledních sto let naší historie.
Ale na této obrovské ztrátě lidských životů je něco paradoxního. I když zůstalo mnoho dětí bez rodin a spousta rodin zahynula kompletně, odborníci říkají, že ekonomické ztráty zřejmě nebudou tak velké.

Podle předběžných odhadů je dopad katastrofy způsobené vlnami tsunami mnohem méně krutý než negativní důsledky epidemie SARS před dvěma roky, která si vyžádala „jen několik tisíc životů“, jak řekli někteří experti.
Podle hongkongské Standard Chartered Bank tsunami ubere ekonomickému růstu v Thajsku jenom jedno procento, Srí Lance dvě procenta a Maledivám okolo čtyř.
Důvodem je také to, že Thajsko je závislé na cestovním ruchu méně než Srí Lanka a mnohem méně než Maledivy, které mají jen dva druhy průmyslu: turistiku a rybolov.
Například JP Morgan, který před úderem tsunami předpovídal Thajsku v prvním kvartálu roku 2005 růst ve výši 3 %, opravil svoji předpověď a přisoudil Thajsku za první čtvrtinu tohoto roku nulový růst.
Jenže odhad ABN Amro říká, že růst Thajska bude nižší jen o půl procenta. Odhady těchto tří různých institucí jsou v příkrém kontrastu s názory thajských úřadů, které zřejmě ekonomický dopad tsunami bagatelizují a říkají, že „dopad na ekonomiku bude omezený“.
Než přírodní katastrofa vypukla, předpovídala thajská oficiální plánovací agentura růst v roce 2005 v rozmezí 5,5 – 6,5 %. Loňský růst hrubého domácího produktu činil 6,2 %.
Ale jsou tu ještě jiné faktory, které v roce 2005 způsobí zpomalení růstu v asijských regionech stižených tsunami. Čínská ekonomika přechází do ochlazující fáze.
Analytici ve většině asijských měst – od Singapuru a Bangkoku po Hongkong a Tokio – ve svých předpovědích zdůrazňují, že ekonomické zpomalení tohoto regionu je z větší části výsledkem poklesu ekonomiky v Číně.
Tvrdí, že katastrofická tsunami zasáhla jen pobřežní regiony, ale ušetřila většinu infrastruktury a průmysly ve vnitrozemí. Nejhůře byly zasaženy průmysly cestovního ruchu a rybolovu a do určité míry zemědělství v některých zemích.
Tsunami uštědřila krutý úder průmyslu cestovního ruchu na Srí Lance, v Thajsku a na Maledivách.
Indonéský region Aceh byl sice těžce zasažen, ale jeho podíl na národní ekonomice tvořil pouhá dvě procenta. Ať tak nebo onak, nejhůře byli postiženi nejchudší z chudých, kteří zůstali bez jakékoliv ochrany.
Standard and Poor nevidí v tomto regionu pro pojišťovny žádné velké břemeno.
Němečtí zajišťovatelé předpokládají, že škody nebudou větší než sto milionů, zatímco britské zdroje se obávají, že se mohou vyšplhat až na 10 miliard USD.
Co se dozvíme od Abacusu
Rezervační čísla globálního distribučního systému Abacus ukazují, že cestující, kteří zrušili své rezervace v nejhůře postižených oblastech, přesouvají své pobyty do jiných destinací asijsko-pacifického regionu.
V týdnu, následujícím po tsunami (27. prosince – 2. ledna), čisté rezervace (tedy bukování minus storna) pro Thajsko klesly o 57,2 % oproti předcházejícímu týdnu. Rezervace na Srí Lance šly ve stejném období dolů o 73,9 %.
Ale cestování do obou destinací prudce vzrostlo v týdnu končícím 9. lednem. Rezervace v Thajsku stouply ve srovnání s předcházejícím týdnem o 136 % a na Srí Lance o 176 %.
Další země postižené vlnami tsunami a monitorované Abacusem: Indonésie, Indie a Malajsie zažily slabý pokles rezervací v týdnu následujícím po katastrofě. Čísla z Abacusu rovněž odhalují, že:
• Počet storen v zasažených destinacích a letoviscích (Peneng, Krabi, Langkawi a Phuket) všeobecně poklesl, ale počet netto rezervací se zlepšil v prvním týdnu roku 2005.
• Během dvou týdnů vzrostly rezervace a počet příjezdů do Číny, Hongkongu, Jižní Koreje, na Filipíny, do Singapuru, Pákistánu, Austrálie, na Nový Zéland, do Laosu, Vietnamu a Kambodže, což naznačuje, že mnoho turistů, kteří zrušili své rezervace v postižených oblastech, zvolilo jinou destinaci v rámci asijsko–pacifického regionu.
• Města v postižených zemích, kterým se zkáza vyhnula, jako je Kuala Lumpur, Bangkok, Jakarta a Mumbai, zaznamenala nárůst počtu rezervací. Během prvního týdne roku 2005 vzrostly rezervace ve srovnání s předcházejícím týdnem v Bangkoku o 89 %, v Kuala Lumpuru o 95 %, v Mumbai o 15 % a v Jakartě o 130 %.
• Prezident a generální ředitel GDS Abacus Don Birch řekl, že vývoj rezervací potvrzuje pouze krátkodobý dopad tsunami na zasažené trhy.
„Už teď vidíme, že se zasažené trhy vzpamatovávají. Cestovní ruch je neuvěřitelně odolný a ze zkušeností víme, že čas potřebný k obnově po krizi je překvapivě krátký. Jsem přesvědčen o tom, že cestovní ruch se přiblíží k předcházející úrovni během šesti měsíců,“ řekl Don Birch.
Je nepravděpodobné, že by tsunami měla nějaký zásadní dopad na ekonomický růst v rámci regionu, který má v tomto roce činit zhruba 4 – 6 %, poznamenal Don Birch.
„Cestování do letovisek představuje jen malé procento 120milionového počtu příjezdů, který se v tomto roce v asijsko–pacifickém regionu očekává,“ řekl Birch. „Poslední čísla také naznačují, že mnoho rekreantů volí cestu do jiných destinací tohoto regionu a mezitím probíhá rekonstrukce postižených oblastí. Je tu opravdu vidět velká snaha zemí přimět turisty k návratu jak nejdříve to půjde a zajistit, aby místní ekonomiky nebyly dále ničeny absencí turistů.„
Indonésie
Indonésie byla sice zemětřesením a vlnami tsunami nejvíce postižena, počet obětí se odhaduje na 130 tisíc zejména v provincii Aceh a v části severní Sumatry, ale spoušť měla jen malý dopad na průmysl cestovního ruchu této země.
Na tiskové konferenci, která se konala koncem minulého roku v Jakartě, řekl indonéský ministr kultury a cestovního ruchu Jero Wacik: „Přírodní katastrofa může přijít kdykoliv a kdekoliv. Takže si nemyslím, že by turisté kvůli zemětřesení a tsunami přestali jezdit. A krom toho, naše turistické destinace – s výjimkou některých částí Niasu – nejsou zasaženy.“ Celkový počet příjezdů do Indonésie v té době ještě nebyl dostupný, ale Wacik řekl, že předběžné počty ukazovaly na to, že by příjezdy mohly dosáhnout počtu 5,3 milionů.
Sdělil, že 100denní program pro cestovní ruch, který končí tento měsíc, zahrnuje zlepšení vízových služeb (víza se vydávají při příjezdu). „Abychom urychlili služby, letiště na Bali zvýšilo počet příjezdových přepážek z 10 na 22, z plánovaných 30. Předpokládáme, že už začátkem února bude náš konzulát v Guangzhu schopen vydávat víza turistům z Číny.„
Ministr řekl, že v roce 2005 bude probíhat několik programů zaměřených na to, aby země dosáhla 6 milionů příjezdů a utržila 6 miliard USD. „Krom marketingu na takových tradičních trzích, jako je Evropa, se zaměříme také na Čínu, Střední východ a Indii,“ řekl Wacik.
Thajsko
Ve stejné době oznámila náměstkyně guvernéra Thajské národní centrály cestovního ruchu (TAT) Phornsiri Manoharnová, že zhruba 75 % všech turistických destinací v šesti jižních provinciích Thajska, které byly vlnami tsunami postiženy, je nyní připraveno s otevřenou náručí přijmout turisty.
Paní Phornsiri Manoharnová, která má na starosti zahraniční marketing TAT, řekla, že jednání s více než stovkou turistických operátorů v šesti provinciích přineslo širokou podporu urychlené propagační kampaně, jejímž cílem bude ukázat turistům, že zasažené oblasti zůstávají životaschopnými turistickými destinacemi.
Průzkumy ukazují, že jen okolo 20 % hotelů v této oblasti bylo tsunami zasaženo a že většina území zůstala nepoškozena.
Paní Phornsiri řekla, že operátoři v cestovním ruchu nyní doufají, že se jim podaří pozvat do těchto oblastí cíleně vybrané novináře, kteří se zaměří na okamžitou mediální kampaň na blízkých zdrojových trzích, jako je Čína, Tchaj-wan a Hongkong.
Průzkum TAT dokládá, že 75 turistických destinací na Andamanech je po úderu tsunami stále prodejných.
Paní Phornsiri řekla, že TAT bude stimulovat trh tak, že pozve cestovní kanceláře a žurnalisty do destinací, kterých se to týká, aby se obnovila turistická důvěra. První skupina měla dorazit 10. ledna z Pekingu a během měsíce ledna se měla dostat řada na další.
Druhá vlna cestovních kanceláří a zástupců médií bude do tohoto regionu pozvána v březnu. TAT má rovněž v plánu uspořádat řadu zahraničních road show v mnoha částech světa včetně Skandinávie. I když zhruba 40 % návštěvníků a skupin zrušilo v Thajsku po úderu tsunami své rezervace, TAT tvrdí, že skalní nezávislí cestovatelé se rozhodli své rezervace neměnit.
11. ledna se konalo zasedání Thajské rady pro cestovní ruch, které jednalo o tom, jak nejlépe obnovit turistické destinace v zasažených provinciích.
Předseda rady Wichit Na Ranong vyzval TAT, aby publikovala fotografie turistů na andamanských plážích, které mají dokázat, že většina škod byla bezvýznamná, a aby tyto fotografie rozeslala důležitým médiím včetně CNN a BBC.
Wichit Na Ranong zdůraznil potřebu dát na vědomí skutečnost, že velká část dotyčných území je v normálním stavu, a řekl, že zahraniční země mohou pomoci při likvidaci škod způsobených tsunami tím, že své občany pošlou jako turisty do Thajska.
Malajsie
Byznys v Golden Sands Resort (Zlaté Písky) v Shangri-La, Penang, jako obyčejně. Po 26. prosinci, kdy zemětřesení poblíž severní Sumatry zasáhla ostatní části tohoto regionu, ubytovací zařízení a služby v tomto letovisku nebyly narušeny.
I když leží přímo v oblasti Batu Feringgi, slavné šňůry písčitých pláží na severním pobřeží ostrova, hotely zde nebyly poničeny, protože toto území je z geologického hlediska chráněno a není tak zranitelné, jako jiná místa. Letovisko je pokojné a bezpečné a ani mezi hosty, ani v řadách zaměstnanců nedošlo k žádným obětem na životech.
Penang leží v Malacké úžině, kde je moře mělké a před fenoménem velkých přílivových vln je relativně chráněn. Díky jeho geografické poloze jsou přírodní pohromy na tomto ostrově velmi řídké.
Navíc, Penang nikdy nebyl na přímé dráze nebezpečných vln tsunami, které způsobuje zemětřesení. Relativně menší vlny, které zasáhly jeho pobřeží, byly sekundární, způsobené nikoliv samotným zemětřesením, ale následnými vibracemi ve východní části Sumatry mimo epicentrum.
Ministr Koh tsu Koon řekl, že „podél jeden a čtvrt míle dlouhého pásu Batu Feringgi nedošlo k žádným větším škodám a nebylo hlášeno ani jedno úmrtí nebo zranění zahraničních turistů.“
V důsledku toho nejsou žádné zprávy o tom, že by turisté chtěli předčasně odjíždět nebo že by rušili provedené rezervace poté, co se o ničivé katastrofě dozvěděli.
„Přílivová vlna nás nezasáhla v takovém rozsahu, jako jiné destinace v tomto regionu,“ dodal Arbind K. Shrestha, generální ředitel letoviska Golden Sands v Shangri-La.
Popravdě řečeno, podle Malajské asociace cestovního ruchu (MATTA) se úroveň služeb ještě zvýšila, protože sem byli odkloněni turisté ze zasažených regionů.
Pobočka Malajské asociace hotelů (MAH) v Penangu oznámila, že úroveň obsazenosti hotelů zůstává kolem 75 % a letecká společnost Malaysian Airlines zrušila 24hodinové asistenční centrum v Penangu, protože tu nebyl žádný požadavek na přeložení nebo zrušení letů.
Všechny rekreační přímořské aktivity pokračují jako obvykle a hotely opět vyzdobily svá průčelí obrácená k moři.
The Star, místní deník, přinesl zprávu o tom, že interviewoval turisty, kteří mu odpověděli, že nemají v úmyslu Penang předčasně opustit.
„Jenom kvůli tomuhle odtud určitě neodjedeme,“ potvrdil Grant Brewster, 43letý Brit, který byl na Panangu na dovolené s rodinou.
Podnikatel Michael Jordan z Perthu řekl: „Na Penang jezdím téměř každý rok už od roku 1973. Fenomén tsunami byl pro mnoho z nás opravdu novou zkušeností, ale to mě přece neodradí od toho, abych se do Penangu, mé oblíbené destinace, zase vrátil.“
K obětem na životech nedošlo jednak kvůli nízkému přírodnímu riziku, jednak díky spolehlivému a disciplinovanému varovnému systému.
Jakmile totiž záchranáři pobřežní hlídky na pozorovací věži umístěné před letoviskem Golden Sands v Shagri-La spatřili blížící se vlnu, ihned vyvěsili červenou vlajku, která upozornila i ostatní hotely, jež mohly varovat své hosty, aby se drželi v bezpečné vzdálenosti od pláží.
Nicméně, ve snaze zajistit návštěvníkům i turistům optimální bezpečnost, posílily hotely dohledové aktivity podél pásu pláží ve spolupráci s dobrovolníky civilní obrany. Posílena byla rovněž spolupráce s malajským Odborem civilní obrany a Malajským odborem meteorologických služeb, který monitoruje podmínky na moři.
Ale i když byl turistický sektor Penangu katastrofy ušetřen, je si průmysl cestovního ruchu vědom následků katastrofy ve městech a osadách, které takové štěstí neměly.
Arbind K. Shrestha vyjádřil soustrast rodinám, ve kterých někdo zahynul nebo byl zraněn.
„Průmysl cestovního ruchu na Penangu bude rozhodně tuto nepříjemnou situaci řešit. Vzhledem k tomu, že máme to štěstí a jsme v mnohem bezpečnější oblasti než jiní, je ten největší důvod k tomu, udělat všechno, co je v našich silách, abychom pomohli těm, kteří se stali oběťmi této bezprecedentní tragédie,“ řekl Shrestha.
Téměř tři týdny po katastrofě způsobené tsunami, které si vylily zlost na andamanském pobřežním průmyslu, se objevily první známky normálního života – mnoho hotelů, letovisek a dalších operátorů spojených s cestovním ruchem fungovalo jako obvykle. Bylo to vidět zejména na Patong Beach, na Phuketu, v Satunu a Trangu.
Na druhou stranu jiní startovali víceméně od nuly – jako například vesnice Bang Tao, jež byla 26. prosince totálně srovnána se zemí. Ale na obnově této kdysi idylické turistické destinace se nepodílejí jen místní lidé. Objevila se tu i skupinka lidí, kteří se za normálních okolností nouzovým pracím nevěnují.
Většina z těchto lidí jsou dobrovolníci, kteří rádi cestují a nemají příliš zkušeností se stavební činností, ale odsunuli svoji dovolenou a přijeli pomoci 100 rodinám v Bang Tao začít nový život.
Před 26. prosincem byla tato pobřežní vesnice plná hotýlků a obchodů, sloužících turistům různých národností, kteří si sem přijeli vychutnat slunce a písek. To se ovšem v několika sekundách změnilo.
Tito „slitovní andělé“ z osmi různých zemí – Austrálie, Británie, Francie, Německa, Irska, Holandska, Norska a Spojených států – znova staví domy a obchody, odklízejí trosky, opravují a z darů nakupují rybářské vybavení. Před úderem tsunami si mnozí z nich užívali turistických atrakcí Thajska, jiní byli doma, ale všichni si to nechali projít hlavou a rychle přijeli pomoci místním obyvatelům.
Zpočátku byli domorodci z pomoci cizinců poněkud nesví, ale od té doby změnili své mínění a pracují společně s jedním cílem na mysli – postavit Bang Tao na nohy a připravit jej pro turisty ještě předtím, než začne na počátku února čínský svátek Nového roku.
Připravil Kip Bauersfeld
Foto: Lance Muller