Naučná stezka představuje karbonský les i uhelné lanovky

Jediné místo s povrchovou těžbou černého uhlí v Čechách a povrchové zkameněliny lesa z období karbonu ukazuje nedávno otevřená 5,5 km dlouhá naučná stezka u obce Břasy na Rokycansku. Věnuje se více než 400leté historii dolování uhlí v Břaské pánvi u Radnic. Někdejší hornická obec Břasy tak chce podle svého místostarosty Petra Kuncla přilákat zájemce o historii, geologii a paleontologii.

„Bylo to výborné černé energetické uhlí, i když se nedalo koksovat,“ řekl Martin Lang z muzea ve Strašicích. Uhlí v oblasti bylo jeden až dva metry pod povrchem, tedy „pod drnem“. To si mohou turisté ověřit v přírodní památce Bašta, kde je první informační tabule stezky.

 „Tady je druhé nejstarší místo v ČR, kde se těžilo černé uhlí, a to u Vejvanova, už v roce 1545. První jsou Malé Přílepy u Berouna,“ uvedl Josef Pšenička, paleobotanik a rodák ze sousedních Radnic. Díky těžbě uhlí je v místě ohromné množství zkamenělin, které se podle Pšeničky staly základem světové paleobotaniky. „V lesích je spousta zarostlých hald a různých pozůstatků lanovek a vrátků a nikdo neví, co k čemu patřilo,“ doplnil Ondřej Bílek, předseda komise životního prostředí v obci Břasy, která stezku od předloňska připravovala podle dochovaných materiálů.

K původním sedmi zastávkám přibyla osmá o karbonském lese, o němž byla v místě konference paleobotaniků. „Ve stěně lomu, kterou tu chceme spolu se Západočeskými uhelnými doly odhalit, bude nejlépe vidět profil vrstev zkamenělého pralesa, který tu před více než 300 miliony let pohřbila sopka, jež vybuchla někde u dnešních Drážďan,“ uvedl Pšenička. Okolí Radnic má podle něj ohromný geologický poten­ciál, který by se měl využít a nová stezka je „dobrým začátkem“.

Trasa naučné stezky vede částečně po modré turistické značce, která byla ve spolupráci s Klubem českých turistů vloni prodloužena od přírodní památky Bašta kolem nové rozhledny Na Vrchách k rozcestí se žlutou značkou u Újezdu u Svatého Kříže. Na modrou značku na zbývajících úsecích navazuje nová zelená značka, která celý 5,5 kilometru dlouhý okruh naučné stezky propojí. Kromě pěších si ji budou moci projet i turisté na kole, i když někteří možná v některých úsecích z kola na chvíli sesednou. Na každé tabuli nové stezky je kromě textů, soudobých i historických fotografií a kreseb také mapa a unikátní QR kód, který po načtení chytrým telefonem navede turistu na stránky obce, kde jsou nejen texty a obrázky z již instalované tabule, ale jako bonus také další obrazové materiály, které se na tabuli nevešly.

Z celkových nákladů ve výši zhruba 130 000 korun na vytvoření stezky, které ale nezahrnují práce na úpravě cest hrazené obcí, by mělo být hrazeno 40 000 korun z Programu podpory rozvoje venkovského CR v roce 2014.

Foto: Stanislav Rauch

Nejnovější články z rubriky Plzeňský kraj

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Plzni se po rekonstrukci otevře Velká synagoga

Po tříleté velké rekonstrukci za 100 milionů korun se 10. dubna poprvé otevře plzeňská Velká synagoga na Klatovské třídě. Slavnostní znovuotevření zahájí průvod, který do jedné z pěti největších synagog na světě vnese ze Staré synagogy ve...

Číst více
Foto: Plzeňský Prazdroj

Prohlídková trasa v Prazdroji zavede opět i do stáčírny

Součástí prohlídky pivovaru Plzeňský Prazdroj, která patří dlouhodobě k nejoblíbenějším cílům návštěvníků z celého světa, je od 1. března opět i návštěva jedné z nejmodernějších stáčíren piva v Evropě. Pivovar o tom informoval v tiskové zprávě.

Číst více