V průběhu léta přidala Praha do svého repertoáru kulturních pokladů dvě nové, permanentní a nádherné výstavy. První z nich se nachází ve Starém královském paláci Pražského hradu a jmenuje se „Příběh Pražského hradu“, tisíciletá historie místa, kde se rozvíjela česká státnost. Druhou najdete v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Její jméno zní „Krajina v českém umění“ (17. – 20 století).

Výstava „Příběh Pražského hradu“ probíhá za patronace prezidenta Václava Klause a je rozdělena do dvou částí. První z nich, Modrá trasa, chronologicky prezentuje význačné představitele českého státu, klíčové události a stavební vývoj hradního komplexu od prehistorie po současnost. Modrá trasa zahrnuje i interaktivní programy s vizualizací stavebního vývoje hradního komplexu v devíti etapách a spoustu informací o daných periodách, včetně krátkých shrnutí známých historických událostí v Evropě, českých zemích a na samotném Pražském hradě. Informace jsou dostupné na dotykových obrazovkách počítačů.
Druhá část výstavy se nazývá „Příběhy“ a rozvíjí určitá témata spojená s Hradem: Příběh českých patronů, Příběh církve a katedrály, Příběh pohřbívání, Příběh rezidence, Příběh katastrof, Příběh stolování a Příběh vzdělanosti.

Výstava obsahuje také speciální program pro děti, při kterém mohou sehrát role historických postav připravujících korunovaci českého krále. Program obsahuje sedm zastávek a doplňuje jej výzkumná cesta hradním komplexem s návratem do komnaty plné překvapení.
Tato výstava je bohatá na památky a historické předměty, objekty a interaktivní zobrazení a měl by se na ni přijít podívat každý, koho uchvátily divy Pražského hradu, fanoušci historie a vůbec všichni, kdo chtějí lépe porozumět vývoji českého národa.

Všem milovníkům vizuálních umění nabízí Krajina v českém umění nádhernou pouť po české krajině tak, jak ji viděli čeští malíři. Výstavu otevírají motivy krajin barokních mistrů, kteří stavěli na tradičním stylu a na koncepci vyvinuté umělci přišedšími ke dvoru císaře Rudolfa II. z Nizozemska. Expozice vás provedou romantickými vlivy na malby krajin v 19. století, obdobím národního obrození, 20. stoletím – surrealismem a abstraktním pojetím, reakcí na požadavek socialistického realismu padesátých let až k období let sedmdesátých.
Krajina v českém umění je fantastickou ukázkou hloubky, bohatství a rozvoje krajinářské malby v Čechách, která je jednou lyrická, podruhé konejšivá, jindy groteskní, satirická a spontánní. Měli by ji zhlédnout všichni milovníci umění bez ohledu na věk.
-KB-