Některé brdské obce nechtějí do nové destinační agentury

Některé obce v okolí Brd nechtějí vstoupit do destinační agentury, která bude mít na starosti rozvoj turistiky v nové chráněné krajinné oblasti. Například zastupitelé Rožmitálu pod Třemšínem už tuto možnost zamítli, výhrady mají k návrhu stanov. Vadí jim mimo jiné to, že velká města mohou přehlasovat malé obce. Naopak starosta Dobříše Stanislav Vacek vznik agentury podporuje.

Některé obce v okolí Brd nechtějí vstoupit do destinační agentury, která bude mít na starosti rozvoj turistiky v nové chráněné krajinné oblasti.

Se záměrem přišlo vedení Příbrami, iniciátorem bylo podle starosty Jindřicha Vařeky ministerstvo pro místní rozvoj. Vařeka řekl, že ho postoj obcí překvapil a bude s jejich zástupci chtít mluvit. „To je pro mě novinka. Zatím v tom panovala jednota. Samozřejmě, že když jde do tuhého a je třeba to obhájit před zastupiteli, tak se může stát, že ta jistota se vytratí,“ připustil Vařeka.

„Ve stanovách je moc bodů, které se nám nelíbí,“ řekl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Vadí mu, že některé informace o společnosti jsou údajně tajné nebo na zablokovaných webových stránkách. „Mluví se tam o nějaké hospodářské činnosti. Nevím, co by obce dělaly za hospodářskou činnost, jak by docházelo k dělení výtěžku,“ dodal.

Město Dobříš zatím se vstupem souhlasilo, zastupitelé ale musejí ještě 15. prosince schválit stanovy a další podklady. „Předpokládám, že to dopadne dobře a že vstoupíme. Já bych byl rád,“ dodal Vacek.

Destinační společnost, jejímž členem mají být například i Vojenské lesy, bude mimo jiné získávat dotace na výstavbu parkovišť, značení přístupových cest a další infrastruktury. Podle Vařeky by mohla začít fungovat od příštího roku. „Rádi bychom ještě stihli výzvy, které budou vydány krajem v příštím roce, a ministerstvo pro místní rozvoj už výzvy i vyhlásilo. Rádi bychom ještě stihli třeba v únoru podat žádosti,“ uvedl. Jedním z prvních projektů by mohlo být vyznačení cyklotras. „To je konkrétní projekt, na který můžeme sehnat okamžitě peníze,“ míní Vařeka. Poukázal na to, že žádat musí podle podmínek ministerstva pro místní rozvoj právě destinační společnost.

Financování společnosti bude zajištěno zejména z členských vkladů, fondů EU, příspěvků krajů a veřejné správy. Města by měla za každého obyvatele přispívat ročně 20 korun. Velikost příspěvku bude odpovídat i počtu hlasů z celkového kvora, které bude dáno součtem hlasů všech obcí. Právě to se ale některým starostům nelíbí. „Zatím je to postaveno tak, že když Příbram a Vojenské lesy zvednou ruku, tak ostatní tam už ani nemusejí být,“ namítl Vondrášek.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Destinační agentura Brdy zahájila svoji činnost

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více