
Kvůli pandemii koronaviru musely památky po celé České republice odložit zahájení turistické sezony. Zatímco některé poskytly své prostory pro jiné účely a jejich zaměstnanci se zapojují do pomoci potřebným, jiné tohoto času využily k dokončení oprav či stavebních prací. Stejně tak tomu je i na jižní Moravě.
Co se děje na Znojemsku
Na zřícenině hradu Cornštejn na Znojemsku stavbaři dokončují stavební práce, aby bylo možné památku na turistickou sezonu otevřít. Jihomoravské muzeum, které zříceninu spravuje, původně plánovalo otevřít v květnu o víkendech, ale nyní čeká, jak se situace s restrikcemi kvůli šíření nemoci COVID-19 vyvine, řekla ředitelka muzea Vladimíra Durajková. „V lednu jsme už zkolaudovali nové sociální zařízení, na jaře jsme dělali nové zabezpečení cisterny a dali na ni mříž. Nyní se ještě pracuje na obnově dřevěných prvků, tedy různých trámů,“ doplnila. Na hradě se také konzervovalo zdivo aby se neuvolňovaly kameny. „Zpevňovaly se vršky zdí. Když hodně foukalo, tak padaly, a také kaverny ve zdech bylo potřeba zajistit,“ řekla Durajková. Cornštejn je oblíbeným cílem turistů, kteří přijíždějí na Vranovskou přehradu. Stojí v blízkosti dalších dvou významných památek – zachovalého hradu Bítov a zámku Vranov nad Dyjí.
Zřícenina hradu Cornštejn
|
Podobné je to i na zámku ve Vranově nad Dyjí. Místo turistů patří památka nadále výhradně stavebním dělníkům. Odložený začátek sezony nejspíš urychlí práce na rekonstrukci střech a středověké věže, řekl kastelán zámku Radek Ryšavý. „Rekonstrukce střech i strážní věže je rozsáhlá a náročná. Původně jsme měli v plánu práce na turistickou sezonu zastavit nebo omezit, aby nekolidovaly s návštěvníky. Kvůli odloženému začátku sezony to ale není nutné,“ doplnil. Současná část rekonstrukce zasahuje hlavně první nádvoří a právě strážní věž ze 14. století. Součástí oprav je vytvoření vyhlídkového ochozu pro návštěvníky. „Po dokončení rekonstrukce vznikne samostatná prohlídková trasa, která povede po 109 schodech šesti podlažími věže až na nový ochoz. Předpokládáme, že v přízemí bude vstupní informace o historii věže a v některém poschodí vystavíme například torza trámů, které podle dendrochronologické analýzy pocházejí z roku 1350. V horním poschodí je zachované autentické zdivo ze 14. století,“ popsal Ryšavý.
Stejně jako ve Vranově jsou na tom i na zámku v Uherčicích, kde pokračují rozsáhlé práce za více než 100 milionů korun. „Tím, že se tedy nemusí potkávat dělníci s návštěvníky, je vše jednodušší. Práce by sice pokračovaly i v době sezony, ale musely by návštěvníkům mírně ustupovat,“ zmínila kastelánka Uherčic Alena Lysá.
Příprava nového okruhu
Vzácný barokní křišťálový lustr se skleněnými hrozny je kromě opravených kamen prvním kusem vybavení, které umístili do prostor budoucího knížecího bytu na zámku ve Valticích na Břeclavsku. „V minulém roce se nám podařilo zrekonstruovat devět místností v jižním křídle zámeckého paláce. Investice včetně mobiliáře přesáhla 10 milionů korun,“ řekl kastelán zámku Richard Svoboda. Od června by se v tomto prostoru měl návštěvníkům otevřít nový prohlídkový okruh s názvem Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Lichtenštejnu. František I. byl posledním Lichtenštejnem, který vládl ze své valtické rezidence, kde také v červenci 1938 zemřel. „Jeho nástupce František Josef II., otec nynějšího knížete Hanse Adama II., vládl už jako jeho nástupce z Vaduzu. Tento kratší okruh by měl zpřístupnit veřejnosti i balkon s výhledem na zámecký park a unikátní pohled do kaple z panské oratoře,“ dodal Svoboda.
V současnosti restaurátoři ve svých dílnách dokončují práce na nábytku a obrazech z valtických depozitářů a částečně bude použit mobiliář i z dalších moravských a českých zámků. V prostoru budoucího knížecího bytu jsou už rekonstruované malby, ostění i původní kamna. Barokní křišťálový lustr se skleněnými hrozny má návštěvníkům připomínat staletou tradici pěstování vína na moravsko-rakouském pomezí.
Posunutí otevření
Památky, které byly otevřené už v březnu, se pro veřejnost uzavřely v polovině března v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, zahájení sezony na většině z nich bylo odloženo až na dobu po skončení nouzového stavu. Většina památek tak odložila přijímání sezonních zaměstnanců a jejich stávající personál se věnuje údržbě prostor památek i přilehlých pozemků.
Foto: Shutterstock.com