Země všeho, velké jablko východu či orientální město, které nikdy nespí. I tak by se při troše fantazie dalo přezdívat Dubaji. Jaké zážitky by tam rozhodně neměly nikomu uniknout?
[foto-13-right]
O obligátní klasice významných staveb, které stojí za pozornost, už každý slyšel – nejvyšší budova světa Burj Khalifa, jediný „šestihvězdičkový“ hotel světa v podobě bělostné plachetnice Burj Al Arab, ikonický hotel Atlantis stojící na ještě ikoničtějším umělém ostrově Palm Jumeirah. K tomu umělé souostroví The World Islands a druhý rostoucí palmový ostrov. Nechybí ani široké bulváry, háje mrakodrapů, zbrusu nová budov dubajské opery, zábavní parky včetně IMG Worlds a Dubai Parks and Resorts, obchodní centra obřích rozměrů, zastřešené kluziště a lyžařský svah. Součástí je i divoký noční život, nepřeberné množství kulturních, sportovních a foodies událostí a odpočinkové pláže. Ale co když chce někdo ještě víc?
[fotogalerie]
Za městem
[foto-12-left]
Jedním z dubajských zážitků, které nelze minout, je pouštní safari – zážitek pro malé i velké cestovatele, který si podle Department of Tourism and Commerce Marketing Dubai (DTCM) dopřává 19 % příchozích turistů. V doprovodu znalých průvodců se většinou odpoledne vyráží na výlet do pouště, velbloudí karavany už však dávno nahradila auta. Projížďka terénním automobilem mezi pouštními dunami je adrenalinovým zážitkem s mimořádnou atmosférou. SUV vozidla díky upuštěným pneumatikám lehce kloužou po rudém pouštním písku a celé své posádce dopřávají zážitek ve stylu horské dráhy. Safari pak pokračuje dle libosti. Projížďka na velbloudovi, dromedáří farma, sokolnická show, horkovzdušný balon, sandboard, čtyřkolky či terénní buginy. Nakonec čeká ještě exkurze do života původních beduínských kmenů – večeře s kulturním programem. Rozsah nabídnutých „atrakcí“ i podoba večeře a kulturní části přitom dost záleží na zakoupeném safari balíčku a konkrétní společnosti, která pouštní události pořádá. V nabídce jsou tak safari masového typu, při kterých se do tábora nakonec sjedou posádky mnoha auta a setkají se stovky lidí, stejně jako ryze privátní verze, kde na konci dobrodružné cesty čeká jen intimní posezení se zcela soukromým servisem i programem. V nabídkách se objevují i varianty s přenocováním.
Jako kdysi
Pro autentické zážitky z Dubaje je dobré navštívit i původní dubajskou čtvrť Al Fahidi, k čemuž se podle DTCM v průběhu pobytu rozhodne 49 % turistů. Leží při Dubajském zálivu a těsně sousedí i s pozůstatkem další původní části Bastakyia. Právě tam je možné navštívit unikátní komplex Centra pro mezikulturní porozumění šejka Mohammeda – jakýsi volně přístupný skanzen arabské kultury. Úzké uličky lemované původními pískovcovými stavbami dávají elegantně nakouknout do arabské reality přinejmenším minulého století. Centrum má za cíl přiblížit muslimskou kulturu a její zvyklosti, a to turistům i rezidentům odlišného vyznání. Centrum pořádá besedy, výuku arabštiny a jeho součástí jsou i umělecké galerie či muzea zaměřená na lokální umění a tradice. Volně přístupné je muzeum kávy a při troše štěstí se dá nahlédnout i do dílny, kde vyřezávají ozdobné ornamentální panely k výzdobě mešit. Historická lodička fungující jako vodní taxi, abra, přepraví cestovatele z jedné strany Dubai Creek na druhý. Právě na druhé straně zálivu od kulturního centra se nachází Spice Souk – voňavá tržnice s kořením. Proplétá se úzkými zastřešenými cestičkami a kromě běžně dostupných druhů koření jako je skořice, sušený zázvor a muškátový oříšek je možné tam koupit také dost netradiční gastronomické poklady. Návštěvníky ohromí třeba růžová poupata, šafrán nebo uzený citron. Jen o kousek dál se pak v jedné z ulic rozprostírá Golden Souk – největší dubajský trh se zlatem. Místo vedle místa je obsazena zářivými výklady přeplněnými prstýnky, náramky, řetízky, masivními tepanými náhrdelníky i zlatými figurkami. K vidění je tam také nevětší prsten světa vyrobený z 21 karátového zlata. Celá jeho téměř 59ti kilová krása byla stvořena v roce 2000 a říká se jí Hvězda Taiby.

S nadhledem
Jedním z těch mimořádných zážitků, které je možné si dopřát, je přelet nad městem. Jako stvořené jsou k tomu například lety hydroplánem, které svou podstatou obohatí vyhlídkové lety o úplně nový rozměr. Všechny části Dubaje se při pohledu z ptačí perspektivy předvedou v celé své kráse. Jako na dlani si pasažéři letadla prohlédnou Port Rashid, zelenající se hotelové komplexy, umělá souostroví, rozsáhlá golfová hřiště i Dubai Marina. Průlet nad dubajským Downtownem v těsné blízkosti Burj Khalifa je pak zážitkem sám o sobě.
Foto: Sabina Bařinová