Netradiční lázně v České republice

Klasické léčebné lázeňství je již po staletí založeno na využívání přírodních léčivých zdrojů, mezi které patří především léčivé minerální vody (členěné dále na vody minerální, termální a radonové), peloidy, plyny a klimatické podmínky. Tyto přírodní léčebné prostředky jsou vymezeny v tzv. lázeňském zákoně č. 164/2001 Sb. a dále ve vyhlášce č. 423/2001 Sb.

V České republice je v současné době 36 lázeňských míst, ve kterých jsou léčebné metody a s nimi spojené léčení založeny převážně na využití výše uvedených přírodních léčivých zdrojů. Ve světě i v České republice však existuje celá řada dalších přírodnin, které slouží jak k péči o zdraví a léčebným procedurám, tak ke zpříjemnění pobytu návštěvníků lázní.

 

V současných lázeňských a wellnessových zařízeních nalezneme i velmi specifické a málo známé léčebné prostředky.

Jedná se například o tradiční a dlouhodobě známé využití bylin (fytoterapie), a to ve formě koupelí, čajů, mastí apod. Na fytoterapii je například založena tzv. Kneippova léčebná metoda, která je v sousedním Německu velmi oblíbená a dala vzniknout celému odvětví německého lázeňství. V současných lázeňských a wellnessových zařízeních však nalezneme i velmi specifické a málo známé léčebné prostředky, které našly uplatnění teprve v posledních letech. V následujícím textu se podíváme do tří takových lázní.

Šumavské bylinné lázně

Lázně nacházející se v šumavských Kašperských Horách jsou spojeny s využitím dvou zajímavých léčebných procedur, a to speleoterapie a fytoterapie. Speleoterapie je léčebná metoda založená na využití mikroklimatu jeskyň. V případě Šumavských bylinných lázní je jeskyně přímo v hotelu a je zdrojem tzv. zemské energie. Bylinné procedury jsou pak založeny na pěti druzích bylinných koupelí, dále na využití bylinné páry, zábalů a masáží. Využívána je rašelina a jíly s logem Šumavy. Pitný režim u jednotlivých procedur je podporován kromě jiného pitím borůvkového čaje.

 Speleoterapie je v nabídce Šumavských bylinných lázní

Speleoterapie je v nabídce Šumavských bylinných lázní

 

Lázně Lednice, Lázeňský dům Perla

Jihomoravské lázně Lednice byly otevřeny pro veřejnost v roce 2007, obec Lednice pak od roku 2009 získala tzv. lázeňský status. Lázeňský dům Perla nabízí jako jednu ze zajímavých léčebných metod tzv. vinoterapii. Vinné masáže a aplikace kosmetických přípravků z hroznů posilují krevní oběh a imunitní systém, stimulují látkovou výměnu a prokrvují celý organismus, zásobují pleť důležitými minerály a čistí ji. Počátky vinoterapie sahají stejně jako úsvit lidského vědění až do starověkého Řecka. V současné době je využití vinoterapie typické například pro Francii.

 Vinoterapii si mohou dopřát hosté Lázní Lednice

Vinoterapii si mohou dopřát hosté Lázní Lednice

 

Lázně Leopoldov ve Smraďavce

Lázně Leopoldov jsou dnes součástí městyse Buchlovice na úpatí Chřibů. Původně se jednalo o sirnaté lázně ve Smraďavce založené v roce 1805. Tyto lázně postupně zanikly a jejich znovuobnovení s využitím koupelí v sirné vodě se podařilo až v roce 2012. To, co sem kromě tradičních sirných koupelí přivádí pozornost lázeňských návštěvníků, jsou některé koupele s neobvyklými přísadami, jako je koupel jahodová, brusinková, konopná, čokoládová nebo s čokoládovou solí.

I když se ve výše uvedených případech nejedná vždy o klasické léčebné lázně, přispívá využití netradičních léčebných metod a procedur k rozšíření nabídky pobytů spojených s péčí o zdraví návštěvníků lázní.

Foto: Šumavské bylinné lázně, Lázně Lednice

Ing. Pavel Attl Ph.D.Vysoká škola hotelová v Praze
vedoucí katedry cestovního ruchu
attl@vsh.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více