Klasické léčebné lázeňství je již po staletí založeno na využívání přírodních léčivých zdrojů, mezi které patří především léčivé minerální vody (členěné dále na vody minerální, termální a radonové), peloidy, plyny a klimatické podmínky. Tyto přírodní léčebné prostředky jsou vymezeny v tzv. lázeňském zákoně č. 164/2001 Sb. a dále ve vyhlášce č. 423/2001 Sb.
V České republice je v současné době 36 lázeňských míst, ve kterých jsou léčebné metody a s nimi spojené léčení založeny převážně na využití výše uvedených přírodních léčivých zdrojů. Ve světě i v České republice však existuje celá řada dalších přírodnin, které slouží jak k péči o zdraví a léčebným procedurám, tak ke zpříjemnění pobytu návštěvníků lázní.
Jedná se například o tradiční a dlouhodobě známé využití bylin (fytoterapie), a to ve formě koupelí, čajů, mastí apod. Na fytoterapii je například založena tzv. Kneippova léčebná metoda, která je v sousedním Německu velmi oblíbená a dala vzniknout celému odvětví německého lázeňství. V současných lázeňských a wellnessových zařízeních však nalezneme i velmi specifické a málo známé léčebné prostředky, které našly uplatnění teprve v posledních letech. V následujícím textu se podíváme do tří takových lázní.
Šumavské bylinné lázně
Lázně nacházející se v šumavských Kašperských Horách jsou spojeny s využitím dvou zajímavých léčebných procedur, a to speleoterapie a fytoterapie. Speleoterapie je léčebná metoda založená na využití mikroklimatu jeskyň. V případě Šumavských bylinných lázní je jeskyně přímo v hotelu a je zdrojem tzv. zemské energie. Bylinné procedury jsou pak založeny na pěti druzích bylinných koupelí, dále na využití bylinné páry, zábalů a masáží. Využívána je rašelina a jíly s logem Šumavy. Pitný režim u jednotlivých procedur je podporován kromě jiného pitím borůvkového čaje.
Speleoterapie je v nabídce Šumavských bylinných lázní
|
Lázně Lednice, Lázeňský dům Perla
Jihomoravské lázně Lednice byly otevřeny pro veřejnost v roce 2007, obec Lednice pak od roku 2009 získala tzv. lázeňský status. Lázeňský dům Perla nabízí jako jednu ze zajímavých léčebných metod tzv. vinoterapii. Vinné masáže a aplikace kosmetických přípravků z hroznů posilují krevní oběh a imunitní systém, stimulují látkovou výměnu a prokrvují celý organismus, zásobují pleť důležitými minerály a čistí ji. Počátky vinoterapie sahají stejně jako úsvit lidského vědění až do starověkého Řecka. V současné době je využití vinoterapie typické například pro Francii.
Vinoterapii si mohou dopřát hosté Lázní Lednice
|
Lázně Leopoldov ve Smraďavce
Lázně Leopoldov jsou dnes součástí městyse Buchlovice na úpatí Chřibů. Původně se jednalo o sirnaté lázně ve Smraďavce založené v roce 1805. Tyto lázně postupně zanikly a jejich znovuobnovení s využitím koupelí v sirné vodě se podařilo až v roce 2012. To, co sem kromě tradičních sirných koupelí přivádí pozornost lázeňských návštěvníků, jsou některé koupele s neobvyklými přísadami, jako je koupel jahodová, brusinková, konopná, čokoládová nebo s čokoládovou solí.
I když se ve výše uvedených případech nejedná vždy o klasické léčebné lázně, přispívá využití netradičních léčebných metod a procedur k rozšíření nabídky pobytů spojených s péčí o zdraví návštěvníků lázní.
Foto: Šumavské bylinné lázně, Lázně Lednice