Jedním z netradičních léčebných postupů je hirudoterapieFoto: Shutterstock.com
Lékař léčí, příroda uzdravuje. Takové motto zní v době dnešní koronavirové pandemie možná až nepatřičně a rouhavě. Nicméně lidé se snaží po staletí využívat různé přírodní látky k léčebným účelům. Některé z nich, jež jsou základem lázeňské léčby, jsou dokonce uznány v České republice zákonem (zákon č. 164/2001 Sb.). Léčivé vody, plyny, peloidy a klima tvoří základ lázeňské rehabilitační péče již po staletí. Kromě toho však existují i další přírodní zdroje a na nich založené léčebné metody, z nichž řada byla kdysi v lázeňství využívána. Většina z těchto metod byla postupem let nahrazena novými formami léčení. Přesto řada netradičních přírodních zdrojů nalézá své uplatnění i dnes.
Algoterapie (z řec. algae = řasy) je léčebná metoda založená na zábalech z mořských řas, v nichž se soustředí stopové prvky a minerály obsažené v mořské vodě. Algoterapie je součástí thalassoterapie, která využívá příznivé přímořské klima a přírodnin z moře, jakými jsou právě řasy, peloidy, soli, písky a další. Využívá se pochopitelně v přímořských zemích.
Ampeloterapie (z řec. ámpelos = réva) či hroznová terapie je forma léčení s využitím konzumace vinných hroznů, a to včetně jejich semen, slupek a listů. O účincích této metody se vedou spory. Využití vinných hroznů je rovněž základem enoterapie či vinoterapie. V českém lázeňství je známá postava Johanna Schrotha (1798–1856), zakladatele Lázní Dolní Lipová. Ten využíval pití vína v rámci metody, kdy docházelo ke střídání tzv. suchých a mokrých dnů.
Apiterapie (z lat. apes = včela) je léčba založená na využití včel a jejich produktů jako jsou med, propolis, mateří kašička, pyl, vosk, jed a také včelí vzduch. Při aplikaci se využívá orální užití, zevní užití, aromaterapie, apipunktura, mikroapipunktura, injekční aplikace. Zajímavé je, že za zakladatele moderní apiterapie je považován Phillip Terč (1844–1917), který se narodil na Domažlicku. Účinky včelích produktů na lidské zdraví jsou v dnešní době předmětem dalšího zkoumání.
Aromaterapie (z řec. ároma) je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají aromatické olejové esence. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin).
Dunkelterapie (z něm. dunkel = tmavý) je, jak již název napovídá, metoda založená na pobytu ve tmě. Smyslem takového pobytu je tzv. senzorická deprivace, to znamená stav, kdy dojde k absenci smyslových podnětů z vnějšího prostředí. Uplatnění nalezla tato metoda v současné době například v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné.
Hirudoterapie (podle hirudo = rod pijavic) je léčba s využitím pijavice lékařské. Sliny pijavic mají protizánětlivé, antibakteriální, detoxikační a zklidňující účinky. Kromě toho působí proti bolesti, zmenšují otoky, snižují tlak, rozpouštějí krevní sraženiny, podporují prokrvení kapilár, obnovují poškozené cívky v tkáních a orgánech, zvyšují aktivitu imunitního systému a zlepšují bioenergetický stav organismu.
I když některé z výše uvedených metod jsou řazeny do tzv. alternativní medicíny a jejich účinnost na lidské zdraví není vědecky prokázána, jejich obliba neklesá. Naopak – stále více lidí hledá v přírodě a jejích produktech prostředek k uchování či zlepšení svého zdraví.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Po dvou letech omezení kvůli koronaviru se tuzemské lázně chystají v květnu a červnu slavnostně přivítat návštěvníky. Začíná tradiční lázeňská sezóna. S plnou parádou se postupně otevřou Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov, Lázně Libverda, Luhačovice, Jeseník...
Na konci března končí program lázeňských voucherů, který pro zájemce o lázeňské pobyty přinesl Svaz léčebných lázní za podpory CzechTourism. Lázeňský voucher si zatím stáhlo zhruba 30 tis. lidí, téměř deset tisíc z nich voucher už využilo...