
Stále větší obliba vína u tuzemských konzumentů, obnova zašlých tradic i působivý vzhled vinohradů přiměly některé činorodé podnikatele k myšlence založení viničních tratí v ne zcela typických lokalitách. Vinohrady jsou tak zřizovány přímo ve městech nebo v okolí zámeckých objektů. Níže uvádíme tři příklady za všechny.
Znojemská městská vinice
Za prvním, řekněme méně tradičním vinařským počinem se vypravíme do města okurek. Vinařství Lahofer z Dobšic zde zvítězilo ve výběrovém řízení (které vyhlásilo Znojmo) na zřízení městské vinice. Ta sice nebude velká, ale docela malebná, na osluněné strmé stráni v Karolininých sadech nad Dyjí, kterou město upraví a postaví vhodné terasy (ano, podobnost s vinicemi v Mělníku je na místě). Ty potom vinařství na vlastní náklady osází dvěma až třemi odrůdami révy vinné a bude vinici spravovat příštích 25 let. Na vyhlídce, která zde již stojí, navíc firma vybuduje malý degustační stánek s nabídkou vlastních vín a v budoucnosti i vín z této vinice. Turisté, kteří v příštích měsících a letech navštíví Znojmo, budou mít opět o jednu vinařskou atrakci navíc. Vinařství Lahofer bylo založeno roku 1999 a původně mělo být jen producentem hroznů. V roce 2003 však došlo k rapidnímu poklesu jejich cen, proto se firma musela zaměřit i na zpracování hroznů a další aktivity. Nyní společnost produkuje zhruba 160 tisíc lahví ročně, obhospodařuje přibližně 70 hektarů vinic a poskytuje servis i dalším vinařům. Produkty vinařství Lahofer nejsou k mání v supermarketech, ale pouze ve vinotékách a restauracích. Není bez zajímavosti, že se firma v roce 2007 podílela také na zřízení vinařské Napoleonské stezky, která by letos měla být dokončena výstavbou rozhleden.
Vinohrad u chrámu sv. Barbory
Zbrusu nový vinohrad vzniká také v historickém centru Kutné Hory, přímo ve svahu pod jezuitskou kolejí kousek od svatobarborského chrámu. Asi půlhektarová vinice, kterou provozuje firma Vinné sklepy Kutná Hora, připomíná zdejší tradici pěstování vinné révy. Jde o obnovu staré viniční trati a víno zde bude pěstováno původním způsobem. Réva se nebude pnout po drátě, jak je nyní běžné, ale bude se přivazovat ke kůlu a udržovat se bude ručně bez použití techniky. První plody by měl vinohrad nabídnout v roce 2011. Hlavní odrůdou bude Rulandské modré, což je stará odrůda, kterou k nám přivezl Karel IV. Vinohrad v Kutné Hoře naváže na už existující soukromou vinici. Svah vznikl umělým navršením násypu ze staveniště jezuitské koleje během její výstavby na přelomu 17. a 18. století. Před ním byl v místě příkop, do nějž zasahoval hřbitov vybudovaný za hradbami města kolem chrámu sv. Barbory.
Terasy vinohradu vznikly přímo pod kutnohorskou jezuitskou kolejí |
Obnova vinice v praxi |
Vinné sklepy Kutná Hora v areálu kláštera řádu sv. Voršily |
Využívání svahu v historickém období se však nepodařilo archivně doložit. Existenci vinice na něm ovšem dokládá fotografie z roku 1893, která je uložena v archivu Českého muzea stříbra. První stavební zásah do svahu byl kolem roku 1900, kdy si v něm místní varhanář a radní Tuček postavil svoji vilu. Nejstarší záznam o vinařství v okolí Kutné Hory je v Kosmově kronice z roku 1101. Vinice tam zakládali především představitelé klášterů. V 17. století, po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce, vinohrady zpustly a pomalu zanikly. Obnovovat se začaly v roce 1977. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké. Firma Vinné sklepy Kutná Hora je poměrně mladou a malou rodinnou společností, která v současné době hospodaří na vinohradech o osmihektarové rozloze, především na tratích Sukov a Pod Kuklíkem. Loni vyrobila 25 000 litrů vína. Její sídlo a prodejnu najdete v atraktivním areálu kutnohorského kláštera sv. Voršily.
Nejvýše položená vinice v ČR
Také zámek Zbiroh na Rokycansku obnoví tradici a zřídí na svých terasách vinici. Ta se stane údajně nejvýše položenou vinicí v Čechách i na Moravě. Na asi dvouhektarové ploše přiléhající k objektu bude majitel pěstovat bílé víno. Soukromá památka tak naváže na tradici předků, při úpravě zámeckých svahů se totiž našly důkazy, že se na zdejších svazích pěstovalo víno už dávno v minulosti. „Vysázet vinici můžeme po ukončení rekonstrukce zámeckých teras, tedy na podzim. Vinice už má i svůj název, trať se bude jmenovat Zámecká,“ uvedl majitel Jaroslav Pácha. K pěstování vína zámek vyhradí plochu mezi jedním a dvěma hektary. Vinice se stane podle Páchy nejvýše položenou u nás; vznikne v nadmořské výšce 580 metrů. „Pěstovat chceme bílé víno, rezistenty nám doporučí profesor Vilém Kraus, jeden z našich největších odborníků na oblast vinařství, s nímž spolupracujeme,“ dodal. Nápad pěstovat víno a zřídit vinici dostal majitel při úpravách okolí památky. „Když jsme začali kácet svah pod zámkem, našli jsme pár divokých hlav, které tam z minulosti zbyly a byly velkého stáří.
Také okolí zámku Zbiroh se v blízké budoucnosti zazelená listy vinné révy |
Nějaké vinice tam tedy musely být už dávno,“ uvedl. Hrozny chce odvážet ke zpracování na Moravu a víno poté nabízet jako zámeckou specialitu. Vinice bude také nejspíše první a zatím jedinou v Plzeňském kraji. Podpořit spojení zámku a vína chce Pácha také akcemi, které se budou na jeho nádvoří konat. Původně gotický hrad byl přestavěn na zámek, na kterém žili do roku 1942 Colloredo-Mansfeldové. Vyhnali je nacisté, kteří tam zřídili hlavní štáb SS. Šlechtici se po válce vrátili, ale v roce 1948 památku opustili. Do dubna 2004 v objektu působila česká armáda. Soukromý majitel Zbiroh získal od obce jako ruinu. Zámek je dnes opraven z více než devadesáti procent, nyní se rekonstruují terasové zahrady.
Text: -jp-; -čtk-; město Znojmo
Foto: Jiří Balát
Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz , CzechTourism,
Jan Pomykal a Vinné sklepy Kutná Hora