Novinky z kongresové Prahy – 4/2016: Jak si vede MICE segment v digitální éře?

Jak je na tom Praha z hlediska kongresové turistiky v porovnání s ostatními destinacemi? Co dělá kongres úspěšným? A jaké jsou digitální trendy blízké budoucnosti? To jsou některá z témat, o kterých se diskutovalo na letošním, v řadě již pátém, mezinárodním vzdělávacím semináři pořádaném Prague Convention Bureau.

Více než stovka účastníků se sešla 16. března v Corinthia Hotel Prague, aby prodiskutovala aktuální digitální trendy v rámci semináře „Směřujte na vrchol v digitální éře MICE“. Po úvodním slovu ředitele Prague Convention Bureau Romana Mušky se moderování akce ujal Padraic Gilligan ze společnosti SoolNua a představil prvního prezentujícího. Tím byl prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta kliniky hepatogastroenterologie v IKEM a bývalý předseda České gastroenterologické společnosti, který se v rámci prvního bloku s názvem „Osvědčená praxe – srovnání Prahy s ostatními destinacemi“ zaměřil na to, co dělá kongres úspěšným. Z jeho pohledu jsou to především zainteresovaní lidé, jejich zapojení do celého procesu a styl komunikace. V podobném duchu navázal i Michael Foreman, ředitel Verve4 a Kindology, a účastníkům popsal právě koncept společnosti Kindology. Podstatou konkurenční výhody je podle této filozofie zlepšení života lidí, a ne finanční benefit, který daná akce přinese. Kongres musí zanechat pozitivní dojem i po svém skončení. Účastníci kongresů navíc chtějí danou destinaci lépe poznat, a tak v ní i déle zůstávají.

 Úvodní slovo patřilo řediteli PCB Romanu Muškovi  Výkonný ředitel ICCA Martin Sirk odpovídal na četné dotazy účastníků
Úvodní slovo patřilo řediteli PCB
Romanu Muškovi

Výkonný ředitel ICCA Martin Sirk odpovídal na četné dotazy účastníků

Na závěr prvního tematického bloku měli účastníci jedinečnou možnost zeptat se Martina Sirka, výkonného ředitele ICCA, na témata, která je v oblasti kongresové turistiky zajímala. Ohlas byl opravdu značný, a tak byla řeč například o kongresu ICCA, který v roce 2017 proběhne právě v Praze, nebo o trendech v destinačních strategiích. Přednášející se pak zapojili spolu s Barborou Vinšovou, ředitelkou realizačního oddělení GUARANT International, Hanou Peregrinovou, vedoucí realizace kongresů Kuoni Destination Management Prague a Petrem Marhoulem, generálním ředitelem C-IN, do panelové diskuse. Ta se věnovala především roli PCO v budoucnu, novým hráčům na poli turismu, jako je například Airbnb, a rozdílům v poskytovaných službách v Praze a jiných destinacích.

Po krátké pauze pokračoval seminář druhou částí zaměřenou na digitální marketing a sociální sítě. Moderátor Padraic Gilligan se tentokrát ujal funkce řečníka a po interaktivním průzkumu mezi publikem představil efektivní způsoby zacházení se sociálními sítěmi. Ty jsou závazkem na 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Proto je podle Padraica důležité položit si několik otázek, které nám s tímto typem komunikace pomohou. Jednou z nich je proč vůbec takto komunikovat, na jakých sociálních sítích a také, jak měřit náš vliv.

 Edukační seminář přilákal víc než sto zájemců

Edukační seminář přilákal víc než sto zájemců

Další prezentující se zaměřili svými tématy na budoucnost. Filip Dřímalka, expert na digitální inovace a marketing, mluvil o tom, jak digitální inovace mění tradiční způsob komunikace. Lidé dnes komunikují na více platformách, což znamená více příležitostí, ale současně i více komplikací. Podle Filipa se do budoucna budou prezentovat destinace například pomocí rozšířené reality. Pohledem do roku 2025 navázal Zdeněk Havelka, ředitel společnosti A-21. Mluvil především o datech a jejich využívání a takzvaných Dark Data, která jen leží ladem bez povšimnutí v systémech. Zmínil také kryptoměny, jako je například BitCoin, u kterých se dá očekávat, že budou do budoucna hrát v turismu značnou roli.

I druhý blok přednášek byl zakončen panelovou diskusí. Probíralo se především, jak se s inovacemi vůbec vyrovnat nebo jak využít nové aplikace, které neustále vznikají. Zdeněk Havelka vyzdvihl důležitost digitálních strategií a jejich včasné implementace. Diskuse se také rozproudila na téma, jaké části businessu, a zda vůbec, je vhodné outsourcovat. Prezentovaná témata podnítila řadu otázek, a tak se v diskusích a networkingu pokračovalo i po skončení bloku přednášek na společném obědě, který byl pro účastníky semináře připraven v restauraci Let’s Eat hotelu Corinthia Hotel Prague.

Foto: PCB

www.pragueconvention.cz 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější články z rubriky MICE

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vrátí se k nám v roce 2023 běžný rytmus?

Rozhovor s Lenkou Žlebkovou, ředitelkou Kongresového centra Praha, byl domluvený více než týden, na klidnější dopoledne prvního březnového pátku. Světové události ale na dohody tohoto typu ohled jaksi neberou. Setkali jsme se nakonec o několik hodin později....

Číst více