Jak je na tom Praha z hlediska kongresové turistiky v porovnání s ostatními destinacemi? Co dělá kongres úspěšným? A jaké jsou digitální trendy blízké budoucnosti? To jsou některá z témat, o kterých se diskutovalo na letošním, v řadě již pátém, mezinárodním vzdělávacím semináři pořádaném Prague Convention Bureau.
Více než stovka účastníků se sešla 16. března v Corinthia Hotel Prague, aby prodiskutovala aktuální digitální trendy v rámci semináře „Směřujte na vrchol v digitální éře MICE“. Po úvodním slovu ředitele Prague Convention Bureau Romana Mušky se moderování akce ujal Padraic Gilligan ze společnosti SoolNua a představil prvního prezentujícího. Tím byl prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta kliniky hepatogastroenterologie v IKEM a bývalý předseda České gastroenterologické společnosti, který se v rámci prvního bloku s názvem „Osvědčená praxe – srovnání Prahy s ostatními destinacemi“ zaměřil na to, co dělá kongres úspěšným. Z jeho pohledu jsou to především zainteresovaní lidé, jejich zapojení do celého procesu a styl komunikace. V podobném duchu navázal i Michael Foreman, ředitel Verve4 a Kindology, a účastníkům popsal právě koncept společnosti Kindology. Podstatou konkurenční výhody je podle této filozofie zlepšení života lidí, a ne finanční benefit, který daná akce přinese. Kongres musí zanechat pozitivní dojem i po svém skončení. Účastníci kongresů navíc chtějí danou destinaci lépe poznat, a tak v ní i déle zůstávají.
 |
 |
Úvodní slovo patřilo řediteli PCB
Romanu Muškovi
|
Výkonný ředitel ICCA Martin Sirk odpovídal na četné dotazy účastníků
|
Na závěr prvního tematického bloku měli účastníci jedinečnou možnost zeptat se Martina Sirka, výkonného ředitele ICCA, na témata, která je v oblasti kongresové turistiky zajímala. Ohlas byl opravdu značný, a tak byla řeč například o kongresu ICCA, který v roce 2017 proběhne právě v Praze, nebo o trendech v destinačních strategiích. Přednášející se pak zapojili spolu s Barborou Vinšovou, ředitelkou realizačního oddělení GUARANT International, Hanou Peregrinovou, vedoucí realizace kongresů Kuoni Destination Management Prague a Petrem Marhoulem, generálním ředitelem C-IN, do panelové diskuse. Ta se věnovala především roli PCO v budoucnu, novým hráčům na poli turismu, jako je například Airbnb, a rozdílům v poskytovaných službách v Praze a jiných destinacích.
Po krátké pauze pokračoval seminář druhou částí zaměřenou na digitální marketing a sociální sítě. Moderátor Padraic Gilligan se tentokrát ujal funkce řečníka a po interaktivním průzkumu mezi publikem představil efektivní způsoby zacházení se sociálními sítěmi. Ty jsou závazkem na 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Proto je podle Padraica důležité položit si několik otázek, které nám s tímto typem komunikace pomohou. Jednou z nich je proč vůbec takto komunikovat, na jakých sociálních sítích a také, jak měřit náš vliv.
Edukační seminář přilákal víc než sto zájemců
|
Další prezentující se zaměřili svými tématy na budoucnost. Filip Dřímalka, expert na digitální inovace a marketing, mluvil o tom, jak digitální inovace mění tradiční způsob komunikace. Lidé dnes komunikují na více platformách, což znamená více příležitostí, ale současně i více komplikací. Podle Filipa se do budoucna budou prezentovat destinace například pomocí rozšířené reality. Pohledem do roku 2025 navázal Zdeněk Havelka, ředitel společnosti A-21. Mluvil především o datech a jejich využívání a takzvaných Dark Data, která jen leží ladem bez povšimnutí v systémech. Zmínil také kryptoměny, jako je například BitCoin, u kterých se dá očekávat, že budou do budoucna hrát v turismu značnou roli.
I druhý blok přednášek byl zakončen panelovou diskusí. Probíralo se především, jak se s inovacemi vůbec vyrovnat nebo jak využít nové aplikace, které neustále vznikají. Zdeněk Havelka vyzdvihl důležitost digitálních strategií a jejich včasné implementace. Diskuse se také rozproudila na téma, jaké části businessu, a zda vůbec, je vhodné outsourcovat. Prezentovaná témata podnítila řadu otázek, a tak se v diskusích a networkingu pokračovalo i po skončení bloku přednášek na společném obědě, který byl pro účastníky semináře připraven v restauraci Let’s Eat hotelu Corinthia Hotel Prague.
Foto: PCB
www.pragueconvention.cz
