Lenka Žlebková:
Praha má našlápnuto do TOP 5
Lenka Žlebková patří k nejznámějším tvářím na poli kongresové turistiky u nás. Svým mnohaletým úsilím docílila toho, že se Praha coby kongresová destinace ve světě opět začala prosazovat. V půlce června však mnohé překvapila svým rozhodnutím odejít z postu ředitelky Prague Convention Bureau, kde působila od roku 2010. Učinila tak právě ve chvíli, kdy se této organizaci podařilo dosáhnout několika mimořádných úspěchů, z nichž pravděpodobně největším je úspěšná kandidatura Prahy na prestižní kongres Mezinárodní kongresové asociace ICCA v roce 2017. Zajímalo nás, co ji vedlo k rozhodnutí vyskočit z takto dobře rozjetého vlaku a položili jsme jí několik otázek.
V
e chvíli, kdy se Praze podařilo získat klíčový kongres ICCA 2017, jste ohlásila odchod z čela Prague Convention Bureau. To je poněkud neobvyklé, zvlášť když je veřejným tajemstvím, že šlo o iniciativu PCB. Nemrzí vás, že se nebudete aktivně účastnit příprav na tuto akci a užívat si oněch pověstných „15 minut slávy"?
Popravdě řečeno, trochu mě to mrzí a doufám, že se do přípravy a organizace kongresu budu moci zapojit alespoň jako dobrovolník. Kandidatura na kongres ICCA byla pro mě obrovskou školou a jsem moc ráda, že se nám ji po prvním neús-pěšném pokusu letos podařilo vyhrát. Velké díky patří členům PCB a vedení města za jejich úžasnou podporu a ochotu zapojit se. Bez jejich pomoci bychom se těžko dokázali v tak tvrdé konkurenci prosadit.
Co vás tedy k tomuto kroku vedlo, resp. proč tak náhlý odchod v situaci, kdy se PCB pod vaším vedením daří?
Mé rozhodnutí nebylo tak náhlé, jak se může na pohled zdát. Naopak, svůj odchod jsem dlouho a pečlivě zvažovala. Po narození druhého syna loni v květnu jsme si uvědomila, že bych se chtěla více věnovat své rodině a také sama sobě a splnit si své sny o vlastním podnikání v hotelnictví. Nicméně rozhodla jsem se odejít až ve chvíli, kdy si splním cíle, které jsem si stanovila, když jsem do PCB před čtyřmi lety nastoupila. To znamená, aby Prague Convention Bureau fungovalo efektivně, vznikl zde skvělý tým lidí, bylo zajištěno jeho dlouhodobé stabilní financování, byla nastavena dlouhodobá strategie a stalo se profesně uznávanou organizací na mezinárodní úrovni. Zároveň jsem chtěla dotáhnout do konce některé projekty, zejména rozšíření Ambassador programu na národní úroveň, realizaci nového destinačního videa Prahy zaměřeného na oblast MICE či již zmíněnou úspěšnou kandidaturu na kongres ICCA. To vše se podařilo, proto jsem došla k názoru, že nastala ta správná chvíle, kdy mohu v klidu odejít… Jak se říká – v nejlepším se má přestat.
Pojďme si tedy zrekapitulovat, co se PCB pod vaším vedením podařilo.
Jak jsem již zmínila, jsem ráda, že se za mého působení v čele PCB podařilo posunout fungování této organizace významně kupředu. Zároveň mě těší, že si Praha za tu dobu vylepšila svou pozici na celosvětovém žebříčku kongresových destinací z 19. na 11. místo a v rámci Evropy je dokonce mezi deseti nejlepšími, konkrétně devátá. To je úžasný posun! Podařilo se nám také úspěšně navázat skvělou spolupráci se zástupci HLMP a PIS – Prague City Tourism, a podpora kongresového průmyslu se díky tomu stala jednou z jejich priorit a součástí strategického rozvoje města. Společně s ředitelkou PIS-PCT Norou Dolanskou jsme dokázaly sjednotit marketing celé destinace, a Praha tak konečně v zahraničí vystupuje jednotně a pod stejným brandem. K dalším úspěšným aktivitám PCB patří také vzdělávání odborné veřejnosti, především organizace pravidelných mezinárodních edukačních seminářů, jejichž prostřednictvím se snažíme účastníky seznamovat se současnými trendy v oboru MICE. Každý rok přivezeme do Prahy řadu předních odborníků z celého světa, dvakrát za sebou zde dokonce přednášel Martin Sirk, CEO ICCA.
Je něco, co se naopak nepodařilo, co vnímáte jako svůj ne-úspěch?
Jediné, co mě maličko mrzí je, že se mi nepodařilo přesvědčit více privátních subjektů působících v pražském kongresovém průmyslu o nutnosti společně podporovat marketing destinace prostřednictvím členství v PCB. Bohužel většina nových členů si od členství v PCB slibuje něco jiného, než jim skutečně můžeme nabídnout. Naším prvořadým úkolem vždy bylo, je a bude budovat dobrou image Prahy, propagovat ji jako destinaci zajímavou z hlediska kongresové turistiky. Praha má v tomto směru rozhodně co nabídnout a naším cílem je to dobře „prodat" a zvýšit zájem o ni mezi pořadateli kongresů, konferencí a dalších akcí. To však nedokážeme sami bez podpory privátních subjektů. Je na místě poděkovat všem stávajícím členům PCB, kteří toto chápou a věří nám.
Jak vidíte budoucnost PCB?
Doufám, že se podaří najít dalšího nadšence, který ode mne převezme pomyslný štafetový kolík a se stejným nasazením zahájí další etapu PCB. Praha má našlápnuto k tomu, aby se dostala mezi pět nejlepších světových kongresových destinací, proto doufám, že se mému nástupci podaří její potenciál zúročit a posune destinaci a PCB zase o kus dále. Co se mě týče, budu ráda i nadále rozvoj kongresového průmyslu v Praze a České republice podporovat, i když už asi trochu jiným způsobem. Chtěla bych ještě jednou všem poděkovat, především svému týmu a členům představenstva za jejich trvalou podporu a cenné podněty, které mi umožnily se dále profesně i osobně rozvíjet.
Prague Convention Bureau vstoupilo do Global Science & Convention Alliance
Prague Convention Bureau se stalo novým členem Global Science & Convention Alliance. Jde o mezinárodní společenství založené městy Toulouse, Hajdarábád, Adelaide a Daejeon, které se společnými silami snaží cílit na asociační klientelu z oblasti vědy & výzkumu, IT a technologií a dalších významných oborů. Cílem aliance je zajistit svým členům budoucí akce a rozšířit jejich zkušenosti prostřednictvím vzájemné výměny a sdílení leadů a informací týkajících se konferenčních příležitostí.
„Rozhodli jsme se vstoupit do Global Science & Conven-tion Alliance, protože věříme, že strategická partnerství tohoto druhu jsou pro budoucí rozvoj kongresového průmyslu v destinaci velmi důležitá. Členství v tomto společenství nám navíc pomůže zviditelnit Prahu jako vhodnou kongresovou destinaci," říká Lenka Žlebková, ředitelka Prague Convention Bureau a dodává: „Díky výměně a sdílení leadů s ostatními členskými convention bureaux budeme moci rozšířit naše obchodní příležitosti v oblasti asociačních kongresů a konferencí."
Global Science & Convention Alliance, která byla založena čtyřmi progresivními mezinárodními convention bureaux, je platforma sdružující destinace silné v oblasti vědecké inovace a výzkumu. Tato convention bureaux vzájemně spolupracují na propagaci svých destinací s cílem získávat kongresy a konference pořádané v rámci zmíněných oborů. Společenství umožňuje svým partnerům provádět a sdílet podrobný průzkum týkající se těchto akcí, který povede k vytváření inovačních destinačních nabídek.
Nový člen PCB
Prague Convention Bureau v červnu přivítalo ve svých řadách Forum Karlín, které rozšířilo skupinu platinových členů v kategorii společenských prostor.
Kongres ICCA míří do Prahy
Po dvou letech intenzivních příprav byla Praha vyhlášena hostitelskou destinací pro 56. kongres Mezinárodní kongresové asociace (ICCA) v roce 2017.
Praha, zastoupená členy týmu Prague Convention Bureau, jmenovitě Sanjivem Suri (prezident PCB), Lenkou Žlebkovou (ředitelkou PCB) a Dagmar Brožovou (association meetings manager PCB), a také představiteli hlavního města Praha – primátorem hl. m. Prahy Tomášem Hudečkem a náměstkem primátora Václavem Novotným, se utkala s dvěma dalšími silnými kandidáty – polským Gdaňskem a ruským Petrohradem.
„Konkurenční boj byl skutečně tvrdý, o to víc nás těší, že jsme uspěli," řekla Lenka Žlebková, ředitelka Prague Convention Bu-reau. „Po loňském neúspěchu nás letošní vítězství Prahy nadchlo, zvlášť proto, že se nám v průběhu roku podařilo vytvořit silný tým složený ze zástupců soukromého i veřejného sektoru. Velice nám pomohla také podpora a osobní účast pana primátora," dodala.
Kandidatura Prahy byla postavena na významu kongresů a konferencí pro strategický plán rozvoje města a celé České republiky. Primátor Prahy Tomáš Hudeček k tomu řekl: „Chceme inspirovat delegáty kongresu ICCA příběhem úspěchu našeho hlavního města na mezinárodním kongresovém trhu, kterého jsme nedosáhli jen tím, že je Praha skvělou kulturní a turistickou destinací, ale zejména proto, že mezinárodní akce jsou jedním z pilířů našeho dalšího ekonomického rozvoje a strategie znalostní ekonomiky. Kandidatura na tento prestižní kongres nám pomohla vytvořit silnější a kreativnější tým, který zahrnoval subjekty jak z veřejného, tak soukromého sektoru z celé země. Jsme poctěni, že nám ICCA dala důvěru a možnost zorganizovat tuto významnou akci."
Poděkování patří také náměstku primátora Václavu Novotnému, nejen za jeho podíl na kandidatuře, ale také za jeho aktivní účast při prosazení modernizace a rozšíření Kongresového centra Praha. To je jediným kongresovým zařízením v České republice pro prestižní mezinárodní akce s účastní nad 1 500 delegátů. „Úspěch Prahy dokazuje, že Praha skutečně patří na špičku světového kongresového žebříčku," říká Václav Novotný. „ICCA kongres je pro destinaci dobrá reklama a také záruka toho, že město dokáže pořadatelům akcí zajistit služby na velmi vysoké úrovni. Praha se v posledních letech vrací mezi nejlepší kongresové destinace," dodává.
Vítězná kandidatura Prahy na tento „kongres kongresů" je skvělým příkladem fungujícího strategického partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem. To se ukázalo jako největší výhoda a cesta k větší konkurenceschopnosti Prahy na mezinárodním kongresovém trhu.
Materiály na této straně připravila Lucie Rajdlová,
Prague Convention Bureau
www.pragueconvention.cz
