
Plzeňský kraj navštívilo ve druhém čtvrtletí roku 171 536 turistů, to je o 14,3 procenta více než loni ve stejném období. Zahraničních hostů přijelo do regionu o pětinu více než loni a domácích turistů o desetinu více než před rokem. Vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Od počátku roku stoupla návštěvnost Plzeňského kraje ve srovnání s loňskem o 12,6 procenta. Za velmi dobrou považují ubytovatelé v kraji i letní sezonu.
Turisté v kraji rovněž pobyli delší dobu než loni. Ve druhém čtvrtletí se zvýšil počet přenocování na 414 780, to je meziročně o 14,2 procenta více. Domácí turisté strávili v ubytovacích zařízeních v kraji 266 299 nocí, o 9,1 procenta více než před rokem. Počet přenocování zahraničních turistů meziročně stoupl bezmála o čtvrtinu na 148 481.

Hosté ubytovaní v HUZ v Libereckém kraji v 2. čtvrtletí 2014 a 2015
|
Počet
hostů |
Index 2. Q
2015/2014 |
Počet
přenocování |
index 2. Q
2015/2014 |
Celkem |
171 536 |
114,3 |
414 780 |
114,2 |
Rezidenti |
103 158 |
110,5 |
266 299 |
109,1 |
Nerezidenti |
68 378 |
120,6 |
148 481 |
124,7 |
Zdroj: ČSÚ
Od začátku roku turisté v kraji strávili 681 829 nocí, zhruba ze dvou třetin (449 102 přenocování) na tom mají podíl domácí turisté a z třetiny zahraniční návštěvníci kraje. U nich statistici od začátku roku zaznamenali 232 727 přenocování. Od počátku roku se celkový počet přenocování v kraji zvýšil o 15,4 procenta – u zahraničních turistů vzrostl o 21,5 procenta a u domácích o 12,4 procenta.
Českou republiku navštívilo ve druhém čtvrtletí téměř o desetinu turistů více. Růst tak trvá již pět čtvrtletí v řadě. Hostů v hromadných ubytovacích zařízeních bylo 4,4 milionu, což bylo proti loňsku o 9,3 procenta více. Turisté ve druhém čtvrtletí přibyli všem krajům v zemi, nejvíce Královéhradeckému, o 15,5 procenta.
Velmi dobré léto
Oficiálními údaji Českého statistického úřadu to zatím potvrzeno nebylo, nicméně z ankety ČTK mezi ubytovateli a zástupci turistických míst v Plzeňském kraji vyplývá, že velmi dobrá byla i letní turistická sezona. Například počet návštěvníků západočeské Šumavy vzrostl meziročně o 30 až 50 procent, tedy o desetitisíce lidí. Důvodem je počasí, růst ekonomiky i problémy v některých oblíbených destinacích na severu Afriky. Největší nárůst zaznamenala Plzeň, která je letos Evropským hlavním městem kultury (EHMK), uvedli na dotaz ČTK ubytovatelé a infocentra.
Podle starosty šumavské obce Modrava Antonína Schuberta zavítalo do této populární destinace asi o polovinu více návštěvníků než před rokem. Tamním infocentrem prošlo v některých dnech i 1 000 lidí. Podle Schuberta překonala návštěvnost rekordní rok 1999, od něhož počet návštěvníků průběžně klesal. „Hotely a penziony v oblasti letos nemohou naříkat. Jestli si někdo stěžoval, tak je to lempl,“ řekl Schubert. „Podle předběžných odhadů jde zhruba o 30procentní meziroční nárůst. Vracíme se k rekordním návštěvnostem Šumavy, které byly ročně až dva miliony lidí,“ potvrdil růst zájmu o Šumavu náměstek šumavského parku Miloš Juha.
V Plzni byla většina hotelů a penzionů maximálně obsazená, a to hlavně o víkendech. Meziročně šlo rovněž o nárůst o desetitisíce návštěvníků. „Za prázdniny přijelo dvakrát až třikrát víc lidí. Od začátku roku je to čtyřnásobek,“ řekla ředitelka Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková. Letní nárůst je podle ní úspěchem, protože prázdniny i letošní vedro nepřály městské turistice. Nejméně třetinu tvořili cizinci, protože o Plzni se hodně píše v zahraničí. „Jezdí primárně za titulem a teprve tady se ptají na pořádané akce,“ řekla.
„Po dlouhé době je to pro lázně velmi slušná sezona. V ulicích bylo celé dva měsíce výrazně více lidí,“ řekl Karel Týzl, starosta Konstantinových Lázní, obce zaměřené výhradně na turistický ruch, kde jsou jediné léčebné lázně v kraji a kam ročně přijedou desetitisíce lidí. Hlavním důvodem bylo krásné počasí. Opět přibyli cykloturisté, kteří mají v okolí hodně tras.
„Meziroční nárůst návštěvníků Železné Rudy a okolí odhadujeme na 30 až 50 procent. Nejvíc pomohlo počasí. V horkém létě se lidé raději schovali na hory,“ řekla Ivana Vilišová ze zdejšího infocentra. Zhruba stejně vzrostl počet zahraničních turistů, kteří zde přespali. Šlo o lidi z Německa nebo Itálie, kde má Železná Ruda partnerské město, a nově také z Francie, což je zřejmě dáno fenoménem EHMK v kraji. Tvořili desetinu návštěvníků. Zatímco loňské pobyty turistů byly dvou- až třídenní, letos byly dvakrát delší. Lákadlem číslo jedna byla příroda, hlavně Černé a Čertovo jezero, výlety do centrální Šumavy, lanovka na Špičák a Pancíř a naučná stezka Utajená obrana železné opony.
„Sezona byla hodně dobrá. Hotel byl plný od poloviny března. Kdo si letos stěžoval na nedostatek hostů, tak se musí nad sebou zamyslet,“ řekl ředitel Parkhotelu Šumavské bylinné lázně v Kašperských Horách Jaroslav Fischer. „Šumava konečně získává na popularitě. Dosud pořád pokulhávala za Krkonošemi,“ uvedl. Přispělo k tomu i to, že se šumavský park „začal trošku chovat ve prospěch turistiky“.
Foto: Thinkstockphotos.com