Navštivte jeden z nejkrásnějších regionů České republiky! Pardubický kraj nabízí řadu zajímavostí nejen pro milovníky historie, ale i pro vyznavače hodnotných kulturních zážitků, přírodních krás či unikátních technických památek. A jaké novinky vás letos v našem kraji čekají?
Těšit se můžete třeba na další ročník zajímavých cestovatelských soutěží. I v letošním roce se tak budete moci nechat inspirovat atraktivními tipy na cyklistické výlety prostřednictvím soutěže Cyklopecky Pardubického kraje 2018. Ta bude zahájena 1. dubna a potrvá opět do poloviny října 2018. Abyste se mohli zapojit do hry o zajímavé ceny, je nutné získat alespoň tři razítka do Vandrovní knížky na některé z 15 vybraných, inovovaných cyklotras. Vandrovní knížky budou od dubna k dispozici ve všech informačních centrech Pardubického kraje a na tzv. razítkovacích místech.

Přehled pivovarů a minipivovarů východních Čech naleznete v nové mapě, kterou vydala Destinační společnost Východní Čechy ve spolupráci s Královéhradeckým krajem. Mezi další nově vydané brožury patří Architektura první republiky a Muzea Pardubického kraje. Tyto propagační materiály najdete rovněž v elektronické podobě na oficiálním turistickém portále Pardubického kraje www.vychodni-cechy.info/tiskoviny/.
Českomoravské pomezí
Pardubický kraj tvoří pět turistických oblastí a je nutné podotknout, že každá z nich je svým způsobem výjimečná. Oblast Českomoravského pomezí, která se rozkládá podél historické hranice mezi Čechami a Moravou, vyniká především krásnými historickými památkami. Vaší pozornosti by rozhodně neměla uniknout města, jako jsou Litomyšl, Polička, Svitavy, Moravská Třebová a Vysoké Mýto.
Také zde je pro vás připraven další ročník oblíbené soutěže. Jedná se o Kouzelné putování Českomoravským pomezím 2018. Proto neváhejte a vydejte se poznávat nejzajímavější místa pomezí Čech a Moravy. Pokud navštívíte některé ze soutěžních míst, obdržíte při zakoupení vstupenky samolepku s kupónem, který následně nalepíte do hrací karty. Nasbíráte-li stanovený počet kupónů, můžete získat dárek a zúčastnit se losování o hodnotné ceny. Vašimi průvodci budou známé i dosud nepoznané osobnosti spojené s městy Českomoravského pomezí.
 |
 |
Při vašem Kouzelném putování se můžete dozvědět i podrobnosti o tom, že základní kámen jedné z nejvýznamnějších českých renesančních památek – Litomyšlského zámku – byl položen před 450 lety, v roce 1568. Letošní oslavy 450. narozenin budou velkolepé a celoroční. Příběh zámku vypráví nástěnný kalendář: na jaře čeká návštěvníky zámecká výstava, pokračovat se bude fotografickou soutěží, letním Španělským večírkem na prvním nádvoří a podzimní velkou výstavou v regionálním muzeu. Zámek je koncipován jako renesanční sídlo, kde dochází ke spojení italských arkádových dvorů s českými štíty a 8 000 sgrafitovými psaníčky. V roce 1999 byla jedinečnost celého areálu potvrzena zápisem na seznam UNESCO (www.ceskomoravskepomezi.cz).
Orlické hory a Podorlicko
Trochu severněji se nachází turistická oblast Orlické hory a Podorlicko. Ta se od konce loňského roku může pyšnit významným oceněním Excelentní evropské destinace roku 2017, které je vyvrcholením soutěže Evropské komise s cílem zviditelnit méně známé, avšak atraktivní evropské regiony. Klíčovým produktem v oblasti kulturního turismu tohoto regionu na severovýchodě Čech jsou Zámky na Orlici, francouzský fenomén na české řece. Turistická oblast, kterou spojuje hřeben Orlických hor, je dosud neobjeveným rájem jak pro milovníky přírody, zimních sportů či cykloturistiky, tak historických památek a kulturních zážitků, a to nejen vydáte-li se za krásami zdejší české Loiry! (www.mojeorlickehory.cz)

Dolní Morava
Máte rádi krásné výhledy do krajiny? Pokud ano, vydejte se až do samotného severovýchodního výběžku Pardubického kraje, na Dolní Moravu do výšin po Stezce v oblacích. Tato unikátní 55 metrů vysoká stavba se nachází poblíž horské chaty Slaměnka nedaleko horní stanice lanovky Sněžník. Odvážlivci mohou po cestě dolů využít stometrový tobogan s okénky a několika klopenými zatáčkami. Ze samého vrcholu stezky se vám naskytnou výhledy na celý masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, v dálce pak můžete spatřit i hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše (www.dolnimorava.cz).
Nedaleko odtud slibuje hned několik nevšedních zážitků prohlídka poutního areálu na Hoře Matky Boží u Králík. Celou zimu až do poloviny března se tu konají oblíbené komentované noční prohlídky ambitů, krypty a kostela Nanebevzetí Panny Marie. Prohlídky začínají vždy v 19.30 hodin u vstupu do kostela. Mariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad městem Králíky nedaleko státní hranice s Polskem, pod Králickým Sněžníkem. Poutní komplex byl založen již v roce 1696. Hlavní oltář se od roku 1700 pyšní mimo jiné Milostným obrazem Panny Marie Sněžné, který je věrnou kopií malby z baziliky Santa Maria Maggiore v italském Římě. Poutní areál vyniká unikátní architekturou, silným duchovním rozměrem, bohatou historií i nádherným výhledem na Orlické hory, Králický Sněžník a Jeseníky (www.klasterkraliky.cz).
Pokud rádi obdivujete ušlechtilá zvířata, pak musíte určitě navštívit proslulý Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ten je zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene – koně starokladrubského. Tradice chovu koní zde sahá minimálně do poloviny 14. století. Dnes hřebčín chová přibližně 500 starokladrubských koní, a to ve dvou barevných variantách. V Kladrubech nad Labem je ustájeno 250 běloušů, vraníky ve stejném počtu najdeme v hřebčíně ve Slatiňanech u Chrudimi. V roce 2002 byl hřebčín vyhlášen národní kulturní památkou. Zasláním přihlášky na seznam světového dědictví UNESCO se hřebčín v Kladrubech nad Labem stává v letošním roce jedinou českou památkou, která usiluje o zápis do tohoto prestižního společenství (www.nhkladruby.cz).
Zajímá vás život našich předků? Pak se vydejte na Hlinecko. Atmosféru dob dávno minulých vám pomůže navodit jedinečné muzeum v přírodě – Soubor lidových staveb Vysočina. Expozice lidového stavitelství na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů přináší věrohodné svědectví o životě, práci a zábavě drobných rolníků od poloviny devatenáctého století do poloviny století dvacátého. Soubor lidových staveb Vysočina zahrnuje celkem tři objekty. Hlavní část muzea se nachází na Veselém Kopci, další památky lidového stavitelství najdete rovněž v objektech „Betlém“ v Hlinsku a ve Svobodných Hamrech. Na Veselém Kopci i v Betlémě jsou pravidelně pořádány nejrůznější programy přibližující lidové tradice (www.vesely-kopec.eu).
Zimní sporty
Pardubický kraj zve na zasněžené svahy rovněž všechny příznivce zimních sportů. O tom, že zde najdou celou řadu příležitostí pro aktivní zimní dovolenou, svědčí i fakt, že se právě zde na přelomu ledna a února konala největší multisportovní akce v České republice – Zimní olympiáda dětí a mládeže 2018!

Skvěle zalyžovat si můžete třeba v Hlinsku, na svazích Bukové hory nebo na Dolní Moravě. Díky profesionálně upravovaným sjezdovým tratím, širokým svahům, čtyřsedačkovým lanovkám, garanci sněhu na všech sjezdovkách i spojovacích cestách a úžasným výhledům patří právě Dolní Morava k nejvyhledávanějším lyžařským areálům u nás. A pokud máte z lyžování unavené nohy, ale chcete si užívat sněhu až do večera, zkuste večerní sáňkování!
Jak je vidět, nabídka Pardubického kraje v oblasti cestovního ruchu je opravdu bohatá. Ať už si rádi užíváte zimních sportů, nebo raději jezdíte na kole, procházíte se panenskou přírodou, či objevujete historické památky, určitě nebude zklamáni. Každý si tu může najít to své. Nevěříte? Přijeďte se přesvědčit, těšíme se na vás v Pardubickém kraji.
Foto: Destinační společnost Východní Čechy
www.vychodnicechy.info
