Již za několik týdnů budou známy první výsledky návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení za rok 2015. Prozatím podle dosud známých údajů za tři čtvrtletí je patrné, že počet hostů a přenocování narůstal ve všech krajích republiky. Jak na tom byly jednotlivé krajské metropole a které krajské město bylo mezi domácími či zahraničními hosty nejatraktivnější?
Výrazná dominance Prahy
Do hromadných ubytovacích zařízení ve třinácti krajských městech a Praze v období ledna až září 2015 přijelo celkem 6,4 milionu hostů, což bylo o 7,9 % více než v roce 2014. Rovněž počet nocí strávených hosty se meziročně zvýšil o 6,8 % na 15,7 milionu. Největší podíl na příjezdech i přenocování měla Praha. Více než tři čtvrtiny (76,6 %) ubytovaných hostů ve sledovaných zařízeních krajských měst připadlo právě na Prahu. Obdobně je dominance Prahy charakteristická i pro počet přenocování hostů. Mezi Prahou a ostatními městy je patrný velký odstup. V pořadí druhé Brno si na příjezdech připsalo pouze 6,4 % a Karlovy Vary 3,1 % z celku. Podíl Plzně byl roven 3,0 % a na Ostravu připadlo 2,4 % hostů. Ostatní města nedosáhla ani 2 % podílu na návštěvnosti.
Graf 1 – Návštěvnost v krajských městech ČR za období leden–září 2015

Zdroj: Český statistický úřad
Domácí turisté zavítali častěji také do ostatních krajských měst
Z hlediska zahraniční návštěvnosti byl podíl pražských zařízení ještě markantnější než v celkovém souhrnu a dosahoval 84,3 %. Do druhého Brna přijelo 4,4 % nerezidentů a Karlovy Vary měly 2,8% podíl zahraničních hostů ze všech krajských měst. V počtu přenocování si však naše největší lázně získaly přízeň 7,3 % nerezidentů, což bylo více než v případě Brna (3,1 %).
Domácí hosté, na rozdíl od těch zahraničních, byli více rozprostřeni i do ostatních krajských měst. Přesto Praha dominuje také v počtu tuzemských hostů, její podíl byl téměř poloviční (47,8 %). Kromě již zmiňovaných center jižní Moravy a západočeských lázní byly oblíbenými městy pro ubytování rezidentů také Plzeň (5,5 %), Ostrava (4,2 %), Hradec Králové (4,1 %) a Olomouc (3,8 %). Na druhé straně pomyslného žebříčku byly domácími turisty méně navštěvovaná města Jihlava (1,1 % podíl na rezidentech) či Ústí nad Labem (1,5 %).
Největší tempo růstu návštěvnosti bylo v Plzni
Za povšimnutí stojí také rozdílná intenzita meziročního vývoje počtu hostů (resp. nocí) v jednotlivých městech. Značné tempo růstu návštěvnosti se projevilo například v Plzni. Hostů se v plzeňských zařízeních v prvních třech čtvrtletích roku 2015 ubytovalo o 13,7 % více a také počet přenocování se meziročně zvýšil o 13,0 %. Přijelo více jak domácích, tak i zahraničních návštěvníků. Přínos a atraktivita akcí v rámci projektu Evropského města kultury byla pro Plzeň v tomto roce zásadní.
Dvouciferné zvýšení návštěvnosti bylo zaznamenáno také v Liberci, a to především díky 20% zvýšení poptávky po ubytování z řad domácí klientely v zimních měsících (leden, únor). Rovněž Ostrava meziročně navýšila počet ubytovaných hostů. Počty českých turistů tam dosáhly maximální úrovně v březnu a dubnu. V květnu pak přilákalo mistrovství světa v ledním hokeji do ostravských hotelů o 60 % více zahraničních hostů. V Pardubicích se meziročně zvýšil počet ubytovaných hostů především v jarních měsících (březen až červen) a to jak domácích, tak i zahraničních. Ubytovací zařízení v Ústí nad Labem hlásila meziroční zvýšení počtu nocí i hostů kontinuálně již od začátku letošního roku. Můžeme tedy říci, že kromě výjimek (Jihlava – pokles příjezdů hlavně rezidentů, Karlovy Vary – výpadek nocí strávených nerezidenty, především Rusy) bylo devět měsíců roku 2015 pro ubytovatele v krajských městech úspěšných.
www.czso.cz
