Definitivní výsledky návštěvnosti a kapacit HUZ roku 2015
Na konci března zveřejnil Český statistický úřad definitivní údaje návštěvnosti a kapacit hromadných ubytovacích zařízení za rok 2015. Při pohledu na prezentovaná data lze tento rok označit z pohledu cestovního ruchu opět jako úspěšný. V hromadných ubytovacích zařízeních se počet hostů meziročně zvýšil o 10,3 % a počet přenocování byl o 9,7 % vyšší než v roce 2014. Kapacita pokojů v těchto zařízeních vzrostla ve stejném období o 1,9 % a podobně vzrostl i počet lůžek o 1,8 %.
Návštěvnost se zvýšila dvojciferným tempem
V loňském roce se ve sledovaných zařízeních ubytovalo celkem 17,2 milionu hostů, z čehož nadpoloviční většina (50,6 %) byla ze zahraničí. Podíl cizinců na příjezdech je stabilní a již několik let se pohybuje v rozmezí 50 až 52 procent. Rok 2015 se lišil oproti předchozím obdobím hlavně tím, že do hromadných ubytovacích zařízení začali více cestovat domácí hosté. Tempo růstu jejich počtu bylo na příjezdech 13,3 procenta. Počet ubytovaných nerezidentů se meziročně zvýšil o 7,5 procenta.
Graf 1 – Podíly jednotlivých kategorií na kapacitách v roce 2015
(počet UZ, lůžka, v %)

Zdroj: Český statistický úřad
Počet přenocování v loňském roce byl oproti hostům mírně ve prospěch rezidentů, v poměru 51 ku 49 procentům. Celkově bylo v hromadných ubytovacích zařízeních uskutečněno 47,1 milionu nocí. Rovněž v tomto ukazateli byl meziroční nárůst vyšší u rezidentů (+14,3 %), oproti zvýšení přenocování hostů ze zahraničí (+5,3 %). Průměrná délka pobytu se snížila o jednu desetinu a v loňském roce činila 2,7 noci. Postupné zkracování pobytů je dlouhodobým trendem, pro porovnání v roce 2000 zůstal host ubytovaný průměrně na 4,1 noci.
Kraje z pohledu návštěvnosti
Z pohledu krajů není překvapující dominance Prahy (38,4 % všech ubytovaných hostů). Jedná se o klíčový trh, zejména v případě nerezidentů. Téměř dvě třetiny zahraničních hostů (65,6 %) se ubytovaly v pražských zařízeních. Podíl hlavního města na příjezdech rezidentů již nebyl tak dominantní, činil 10,5 procenta. Po jižní Moravě s 12,3 procenta a jižních Čechách s podílem 11,0 procent na příjezdech domácích hostů zaujala Praha třetí příčku v pořadí krajů.
Vyšší zájem o ubytování ze strany hostů byl patrný ve všech krajích naší země. Značný nárůst počtu hostů byl zaznamenán např. na Královéhradecku o 20,0 procent či Liberecku o 17,2 procenta. Nejmenší meziroční zvýšení návštěvnosti hostů připadlo na Jihomoravský kraj, o pouhých 2,4 procenta. Nicméně v absolutních počtech turistů byl tento kraj druhý za Prahou.
V některých krajích bylo patrné rychlejší zkracování pobytů. Zatímco hostů přijelo meziročně více, meziroční vývoj počtů nocí takové intenzity zdaleka nedosahoval. Zřejmě nejpatrnější byl rozdíl u Karlovarského kraje. Počet příjezdů se zvýšil o 9,5 procenta, a počet přenocování pouze o 2,6 procenta. Meziročně tak došlo na Karlovarsku ke zkrácení průměrné doby pobytu o 1,4 dne. Přesto v tomto lázeňském regionu zůstávali návštěvníci v průměru nejdéle (6,4 dne). Delší lázeňské pobyty zde využívají hlavně nerezidenti. Průměrně se zde zdrželi na 6,8 dne, hosté z Česka pouze 5,8 dne.
Počet a kapacita HUZ v roce 2015
Po zpracování revidovaných údajů o návštěvnosti zveřejňuje každoročně ČSÚ také přehled kapacit hromadných ubytovacích zařízení. V roce 2015 se celkový počet zařízení zvýšil o 1,7 procenta na 9 163. V nich bylo k dispozici celkem 206 258 pokojů (nárůst o 1,9 %) a 529 250 lůžek (nárůst o 1,8 %). Naopak kapacita určená pro stany a karavany se meziročně snížila o 4,4 procenta na celkových 48 585 míst.
Na růstu kapacit se podílely všechny kategorie ubytovacích zařízení, kromě pětihvězdičkových hotelů. V roce 2015 došlo k otevření jednoho hotelu nejvyšší kvality, přesto v této kategorii ubytování poklesly počty pokojů o 0,9 procenta a počet lůžek se snížil o 0,8 procenta.
Graf 2 – Meziroční vývoj počtu hostů v krajích (rezidenti, nerezidenti, změna v %)

Zdroj: Český statistický úřad
Podle Registru ubytovacích zařízení bylo v roce 2015 nejvíce zařízení v Jihočeském kraji (1 205) a v Královéhradeckém kraji (1 055). Naopak nejméně zařízení se nacházelo na území Pardubického kraje (341), Zlínského kraje a Vysočiny (shodně 455). Oproti roku 2014 přibylo nejvíce ubytovacích zařízení na území Prahy (40), a to zejména díky spolupráci ČSÚ s Pražskou informační službou, která poskytla seznam zařízení v metropoli.
Více statistických informací nejen o cestovním ruchu je na www.czso.cz.
