V roce 2015 navštívil hromadná ubytovací zařízení v Plzni rekordní počet návštěvníků. Dle údajů poskytnutých Českému statistickému úřadu přivítali plzeňští provozovatelé ve svých podnicích celkem 260 000 hostů, kteří strávili v západočeské metropoli téměř 493 000 nocí.
Dvojciferné tempo růstu ubytovaných hostů
Rok 2015 byl pro turistický ruch v České republice velice úspěšný. Návštěvnost se ve všech regionech zvyšovala nebývalým tempem. Informační centra měst a obcí hlásila zvýšený zájem návštěvníků o služby. Do tohoto pozitivního cestovního klimatu zapadá i úspěch města Plzně, které se po celý rok 2015 pyšnilo titulem Evropské hlavní město kultury. Projekt přilákal do Plzně vůbec nejvíce návštěvníků v její novodobé historii.
V porovnání s rokem 2014 přijelo do Plzně loni o 16,2 % více hostů a počet přenocování se meziročně zvýšil o 13,6 %. Ve srovnání s rokem 2013 se návštěvnost plzeňských ubytovacích zařízení zvýšila o 27,3 % hostů a počet nocí se navýšil dokonce o jednu třetinu. Podíl zahraničních hostů na příjezdech převýšil 60 % a téměř dva návštěvníci z pěti pocházeli z České republiky.
Graf 1 – Meziroční vývoj počtu hostů HUZ v Plzni (změna v %, přírůstek/úbytek)

Zdroj: ČSÚ
V průběhu roku s postupně rostoucí informovaností domácích i zahraničních návštěvníků o akcích EHMK se zvyšovala také návštěvnost. To proběhlo ve dvou fázích, s různou intenzitou. V prvním čtvrtletí roku 2015 se návštěvnost HUZ meziročně navýšila pouze o 3,3 % hostů. Ve druhém čtvrtletí však došlo k dynamickému zrychlení vývoje a zvýšení počtu příjezdů o 19,2 %. Růst návštěvnosti v rozmezí 15 až 20 % se pak udržel až do konce roku.
Nejsilnější měsíce byly srpen a květen
Různé kulturní akce v rámci projektu byly pořádány po celý rok, přesto hlavní turistická sezona začala v Plzni přibližně v polovině června a skončila v polovině září. Při pohledu na jednotlivé měsíce byl nejvýznamnější částí roku srpen. V roce 2015 se uskutečnilo během srpna 11,3 % ze všech nocí během roku. Nejméně bylo naopak hlášeno přenocování v únoru (5,1 %) a lednu (5,2 %).
Graf 2 – Podíly na příjezdech nerezidentů do HUZ v Plzni a České republice v roce 2015, TOP 5 zemí (v %)

Zdroj: ČSÚ
Specifické postavení v návštěvnosti města má dlouhodobě měsíc květen. Tradiční slavnosti spojené s památkou na osvobození lákají každoročně tisíce nejen domácích, ale i zahraničních návštěvníků. V roce 2015, tedy při kulatých oslavách 70. výročí skončení války, bylo zaznamenáno téměř 27 000 ubytovaných hostů a 51 000 přenocování. Sezonnost je přesto v Plzni při srovnání s celým krajem méně výrazná – příčinou je převažující městský typ turistiky.
Hosté ze zahraničí – Němci a Rakušané
Struktura zahraničních návštěvníků v západočeské metropoli vychází především z geografické polohy města, jeho historických vazeb a samozřejmě z dopravní infrastruktury. Není překvapující, že výsadní postavení v cestovním ruchu Plzně má blízké Německo, což platí z hlediska příjezdů i přenocování hostů. V průběhu roku 2015 dosáhl podíl západních hostů na všech příjezdech 43,4 %, což je nadprůměrná hodnota i v celorepublikovém srovnání (na úrovni ČR byl zjištěn podíl 20,3 %).
Na druhé místo se v roce 2015 zařadili hosté z Rakouska, kterých se v HUZ ubytovalo více než 11 000 (6,9 % ze všech nerezidentů). Zároveň byla u nich zaznamenána nejvýraznější dynamika růstu, neboť se jednalo meziročně o více než dvojnásobný počet osob. Početně zajímavými návštěvníky města, byť se jednalo většinou o jednodenní pobyty, byli také hosté z asijských zemí (Čína, Jižní Korea, Taiwan). Také v plzeňských zařízeních se projevil v roce 2015 pokles příjezdů z Ruské federace. Ve zmiňovaném roce přijelo do hotelů a penzionů ve městě pouze 3 800 Rusů, což byla jen necelá třetina v meziročním srovnání.
www.czso.cz
