První tři měsíce roku 2012 přinesly zvýšený zájem hostů o ubytovací služby. Počet přenocování v HUZ meziročně vzrostl o 8,7 %, v tom zahraničních návštěvníků o 13,0 % a domácích o 4,6 %. Celkově v tomto období přijelo o 12,8 % více hostů, zahraničních o 14,4 % a domácích o 11,3 %. Od konce roku 2010 tak pozorujeme stále se zvyšující trend v příjezdech i přenocováních jak u domácích, tak u zahraničních hostů.
Příjezdy i přenocování na vzestupu
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 7,7 milionu, což bylo o 8,7 % více než ve stejném období předchozího roku. K tomuto růstu přispěli více nerezidenti (jejich počet přenocování se zvýšil o 13,0 %) než rezidenti (růst o 4,6 %). Z hlediska kategorií ubytovacích zařízení byly nejvíce oblíbené hotely s 5,2 milionu přenocování, následované ostatními jinde neuvedenými zařízeními (1,4 mil. přenocování), což jsou především rekreační střediska a zařízení podniků, vysokošlolské koleje, horské chaty apod. a dále penziony (759 tisíc strávených nocí). Počet přenocování v nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelech vzrostl o 18,3 % a ve čtyřhvězdičkových o 12,3 %. Ještě výraznější meziroční nárůst zaznamenaly hotely nižších kategorií – jednohvězdičkové hotely o 21,2 % a hotely garni o 20,7 % (nicméně jejich podíl na celku se dlouhodobě pohybuje pouze kolem 1 až 2 % za čtvrtletí). V penzionech se počet přenocování zvýšil pouze o 0,6 %, větší zájem o tuto kategorii projevili zahraniční klienti (nárůst o 3,8 %), domácí hosté v penzionech strávili meziročně o 0,3 % nocí méně.
Graf – Návštěvnost v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR v roce 2010, 2011 a 2012 podle měsíců (v tis.)
Do sledovaných hromadných ubytovacích zařízení přijelo během prvních tří měsíců letošního roku celkem 2,6 milionu hostů, což bylo o 12,8 % více než loni. Rezidentů se ubytovalo pouze o 17,7 tisíc více než hostů ze zahraničí. Meziročně byl tak zaznamenán nárůst o 11,3 % domácích a o 14,4 % zahraničních hostů. Co se týče členění podle kategorie ubytovacího zařízení, vývoj počtu příjezdů byl obdobný jako u přenocování. Došlo k zřetelnému nárůstu příjezdů do jednohvězdičkových hotelů (o 22,0 %), pětihvězdičkových (o 20,9 %) i hotelů garni (o 19,6 %). Rovněž penziony a ostatní hromadná ubytovací zařízení se těšila zvýšenému zájmu hostů (o 8,0 %, resp. o 6,4 %).
Zimní sezona byla úspěšná
Z regionálního pohledu nejvíce hostů přijelo, jako již tradičně, do hlavního města Prahy – 954 tisíc, což představovalo 16% nárůst. Zimní měsíce tohoto roku však lákaly návštěvníky především do hor, a to se odrazilo v návštěvnosti Královéhradeckého a Libereckého kraje. Oba tyto regiony byly na druhé a třetí příčce návštěvnosti, konkrétně do Královéhradeckého kraje přijelo 255 tisíc hostů (nárůst o 10,2 %) a na Liberecko to bylo 191 tisíc (nárůst o 19,8 %). Výrazné meziroční zvýšení návštěvnosti zaznamenal také kraj Karlovarský, o 20,5 %. V tomto lázeňském kraji (stejně jako v Praze) dlouhodobě převažují zahraniční hosté nad domácími. V prvním čtvrtletí zde došlo k nejvyššímu růstu poptávky rezidentů (o 41,5 %) ze všech regionů Česka. Tento přírůstek byl orientován především mimo typicky lázeňská ubytovací zařízení a díky úspěšné zimní sezoně také pohoří Krušných Hor lákalo české hosty k zimním radovánkám. Jediným regionem, kde došlo meziročně k poklesu příjezdů, byl Pardubický kraj (pokles o 1,8 %). Ubytovalo se v něm o 1 597 českých turistů méně než v prvním čtvrtletí roku 2011.
Méně Španělů, stále více Rusů
Nejvíce zahraničních hostů přijelo tradičně z Německa (271 tisíc), což bylo o 8,0 % více než loni. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (151 tisíc) s meziročním zvýšením příjezdů o 37,2 %. Stoupající tendence příjezdů i přenocování ruské klientely je s výjimkou krizového roku 2009 patrná již od roku 2003. Z prvních deseti zemí, ze kterých zahraniční hosté přijížděli nejčastěji, vzrostl dále významně počet hostů z Itálie (o 26,0 %) a Slovenska (o 23,9 %). Do žebříčku deseti nejvýše umístěných zemí podle počtu přenocování se nově zařadila Ukrajina (meziroční nárůst přenocování o 9,2 %) na úkor tradičního Španělska (pokles přenocování o 1,7 % a příjezdů o 0,9 %).
Lázně lákaly zahraniční hosty
Lázeňská zařízení navštívilo v prvním čtvrtletí 155 tisíc hostů, o 1,7 % více než ve stejném období předchozího roku, přičemž počet nerezidentů se zvýšil o 5,0 % a rezidentů přijelo naopak o 1,5 % méně. Zahraniční hosté strávili v lázeňských zařízeních o 9,2 % více nocí, domácí návštěvníci naopak o 9,6 % méně. Nejvíce lázeňských hostů se dlouhodobě ubytovává v Karlovarském kraji, neboť více než 60 % všech lázeňských hostů míří právě do tohoto kraje. Podíl zahraniční klientely je ještě vyšší – devět z deseti lázně vyhledávajících nerezidentů si vybere karlovarský region, u domácích návštěvníků je to asi každý třetí. Zatímco zahraniční hosté míří především do Karlových Varů a okolí, oblíbenými destinacemi Čechů jsou také Olomoucký a Zlínský kraj s podílem 13,8 % resp. 13,7 % na příjezdech domácích hostů. V lázních delší čas stráví domácí hosté, průměrně o čtyři až pět nocí déle než hosté ze zahraničí. Nicméně především v prvních třech měsících každého roku, tedy mimo hlavní lázeňskou sezonu, rezidenti své pobyty zkracují a blíží se tak délce pobytu hostů ze zahraničí. Letos v prvním čtvrtletí poprvé nerezidenti v průměru zůstali v lázeňských zařízeních déle než domácí klientela, a to o 0,2 noci.
Pokoje v hotelech a penzionech byly v 1. čtvrtletí 2012 využity z 34,9 %, což bylo o 1,9 p. b. více než ve stejném období předchozího roku. Čtyřhvězdičkové hotely s nejvyšším využitím ze všech kategorií hotelů (45,0 %) jej zvýšily o 4,1 p. b., využití pokojů v pětihvězdičkových hotelech se zvýšilo o 7,7 p. b. na 44,7 %. Nárůst využití pokojů zaznamenaly i tříhvězdičkové hotely (o 0,5 p. b.) a ostatní hotely a penziony (o 0,2 p. b.).
Více statistických informací, včetně nově vydaných údajů o zaměstnanosti v cestovním ruchu, najdete na
www.czso.cz