Počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v zemích Evropské unie se v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně snížil o 0,5 %. Do některých zemí ve srovnání s předchozím rokem nicméně zavítalo více turistů.
Podle údajů poskytnutých členskými zeměmi EU přijelo do jejich hromadných ubytovacích zařízení v prvních třech měsících letošního roku téměř 150 milionů hostů (dvě třetiny tvořila domácí klientela). Meziročně došlo k poklesu příjezdů o 0,5 %, což v absolutních číslech představuje o 800 000 návštěvníků méně. Vývoj v Evropě byl přitom charakterizován značnou diferenciací. Zatímco patnáct členských zemí zaznamenalo zvýšení příjezdů, deset zemí hlásilo naopak pokles.
Méně hostů v tradičních destinacích
Ke snížení objemu turistů došlo především v klíčových evropských destinacích – v zemích jako Francie, Velká Británie, Itálie či Španělsko. Ve Velké Británii byl úbytek hostů nejpatrnější (−1,2 milionu), což představovalo o 7,3 % méně turistů než v loňském roce. Také Itálie zaznamenala nižší počet ubytovaných hostů, přes 700 000, tedy pokles o 4,4 %. Návštěvnost Francie byla v 1. čtvrtletí letošního roku o 1,2 % nižší a Španělska o 0,9 %. Pokles návštěvnosti o 15,3 % vykázal rovněž Kypr, kde je patrná dlouhodobá klesající poptávka po ubytování. Naposledy se návštěvnost Kypru zvýšila krátkodobě v květnu 2013. Souvisí to s těžkostmi v bankovním sektoru a veřejných financích vyvolaných ekonomickou krizí. Britové, kteří dlouho patřili k nejčastějším návštěvníkům ostrova, i Němci se totiž od této destinace začínají pomalu odvracet.
Graf – 1 Podíly jednotlivých zemí na příjezdech hostů do EU28* v 1. čtvrtletí 2014 (v %)

Také tradiční zimní dovolenková destinace Rakousko, si v prvních třech měsících roku meziročně pohoršila o 2,6 %.
Zvýšený zájem zaznamenán v Německu a Pobaltí
Byly však i státy, kde byla zimní sezona úspěšná. Nejvyšší růst byl vykázán v pobaltských státech – v Lotyšsku (o 15,7 %) a Litvě (o 15,6 %). Dvoumístný index hlásila také Malta (+11,2 %). Podíl těchto tří zemí na celkové návštěvnosti v rámci Evropské unie je však zanedbatelný a netvoří ani 1 %. Z velkých hráčů na evropském poli cestovního ruchu stojí za zmínku Německo. To v prvním čtvrtletí zaznamenalo zvýšený zájem hostů o ubytování. Přilákalo o 2,3 % (tj. 640 000) více návštěvníků než v 1. čtvrtletí 2013. Německo se tak jako jediná turistická velmoc může pochlubit zvyšujícím se počtem hostů. Dobrého výsledku dosáhlo také Polsko +8,0 %, Nizozemsko +7,9 %, Maďarsko +7,5 % či Švédsko +5,2 %.
Situace v České republice – dopadne dobře?
Pro srovnání – do hromadných ubytovacích zařízení v Česku přijelo v prvním čtvrtletí 2014 celkem 2,9 milionu hostů, což meziročně představovalo snížení o 0,9 %. Poněkud negativní bilanci však dokázalo vylepšit jaro, neboť ve druhém čtvrtletí se podle posledních dat ČSÚ zvýšila návštěvnost meziročně o 1,8 %.
Celkově se v Česku v 1. pololetí 2014 ubytovalo 6,9 milionu hostů. Domácích návštěvníků ubylo (o 1,5 %), ale počet zahraničních turistů se meziročně zvýšil o 2,7 %. Nadále se však snižuje délka pobytu, což platí pro obě skupiny. V průměru návštěvník v hromadném ubytovacím zařízení strávil v prvním pololetí 2,7 noci.
Více informací o evropské statistice cestovního ruchu publikuje EUROSTAT zde: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/tourism/introduction.