Český statistický úřad ve svých šetřeních cestovního ruchu již několik let sleduje mimo jiné návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení (HUZ). Kromě sezonního charakteru cestovního ruchu lze z informací získaných od respondentů vyčíst stav a dlouhodobý vývoj tohoto segmentu národního hospodářství.
Potvrzení pozitivního vývoje
Pomalu končící rok 2012 lze považovat z pohledu ubytovací statistiky za úspěšný, o čemž svědčí dosavadní výsledky za 1. pololetí a zejména za 3. čtvrtletí, které je z pohledu cestovního ruchu nejdůležitější. Od ledna do září 2012 se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo celkem 11 milionů hostů, což je o 800 tisíc (tj. 7,8 %) více než za stejné období roku 2011. Zároveň hosté ve sledovaných zařízeních strávili více než 32 milionů nocí, meziročně se tak počet nocí zvýšil o 5,6 %. V samotném třetím čtvrtletí se počty příjezdů meziročně zvýšily o 445 tisíc a počty přenocování o 1,1 milionu.
Graf 1 – Celkové počty příjezdů a přenocování hostů v HUZ podle čtvrtletí

Počty příjezdů hostů do hromadných ubytovacích zařízení se zvyšovaly nepřetržitě již jedenáct čtvrtletí za sebou, a to od začátku roku 2010. Ukazatel počtu přenocování se vyvíjel obdobě, ale pozitivní trend zde nastal až od posledního čtvrtletí v roce 2010. Naopak předchozí roky – 2008 a především 2009 – byly poznamenány propadem návštěvnosti, zejména jako důsledek zhoršené ekonomické situace ve společnosti. V této době meziroční poklesy činily nezřídka i více než 10 %. Například mezi 1. čtvrtletím 2009 a 2008 se počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 18,5 % při poklesu počtu hostů o 12,1 %.
Letní měsíce jsou pro cestovní ruch nejdůležitější
Návštěvnost z pohledu celého roku vrcholí pravidelně v období letních prázdnin. V prvním měsíci školního volna se v HUZ ubytuje asi 12 % hostů z celého roku, obdobný podíl je i v srpnu. Podíl těchto dvou měsíců na celkovém počtu nocí strávených v ubytovacích zařízeních je ještě vyšší, okolo 14 % každý měsíc. Lze tedy říci, že červenec a srpen tvoří dohromady 1/4 ročních příjezdů a asi 28 % všech strávených nocí. Pokud vezmeme v úvahu i září, tak ve třetím čtvrtletí přijede do ubytovacích zařízení více než 1/3 návštěv za celý rok a uskuteční se okolo 37 % přenocování. Navíc letní pobyty bývají delší a stále platí, že většina lidí tráví dovolenou v letních měsících. Zatímco v zimních měsících host zůstane v ubytovacím zařízení průměrně 4 dny, v létě se je jeho pobyt mírně prodlouží na 4,1 dne.
Pohled do regionů
Regionálně nejvíce hostů navštívilo tradičně Prahu. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se jich zde ubytovalo 1,6 milionu. Vliv na tuto skutečnost má samozřejmě výjimečné postavení hlavního města na mapě atraktivity s 34% podílem na celé České republice. Druhým nejnavštěvovanějším krajem byl Jihočeský s 522 tisíci hosty a třetím Jihomoravský s 441 tisíci hosty. Do těchto tří regionů přijelo souhrnně 53 % ze všech návštěvníků v celé republice. Rozdíl mezi těmito turisticky nejpřitažlivějšími kraji a těmi ostatními je markantní. Královéhradecký kraj na čtvrtém místě totiž navštívilo hned o 131 tisíc hostů méně než kraj Jihomoravský. Nejmenší zájem projevili hosté o Olomoucký (132 tisíc hostů) a Pardubický (135 tisíc) kraj.
Turistická atraktivita Prahy je však lákadlem především pro zahraniční klientelu. Z výše zmíněného celkového počtu hostů v metropoli bylo pouze 177 tisíc domácích a 89,3 % tvořili nerezidenti. Do Prahy tak zamířili dva ze tří cizinců, kteří v Česku využili hromadných forem ubytování. Dalším oblíbeným místem pobytu nerezidentů je Karlovarský kraj s 6,6% podílem na příjezdech všech cizinců, dále jižní Morava a jižní Čechy. Ostatní kraje se podílely na příjezdech nerezidentů do 3 %.
Graf 2 – Podíly nerezidentů na příjezdech podle krajů ve 3. čtvrtletí 2012 (v %)

Domácí hosté oproti tomu své preference rozdělili do více regionů. Nejnižší návštěvnost rezidentů byla v Karlovarském a Olomouckém kraji (ubytovalo se v nich méně než 100 tisíc Čechů). Rezidenti mají naopak dlouhodobě v oblibě kraj Jihočeský (380 tisíc hostů), Jihomoravský (290 tisíc) či Královéhradecký (245 tisíc).
Rezidenti také více preferovali delší pobyty. Průměrně v ubytovacím zařízení strávili o 0,4 noci více než cizinci. Zatímco v Olomouckém kraji měli domácí hosté pobyt průměrně delší o více než 2 noci, tak naopak v Praze a Karlovarském kraji zůstali déle cizinci.
Více statistických informací, včetně nově vydaných údajů o zaměstnanosti v cestovním ruchu, najdete na www.czso.cz