Ostravská radnice chce nalákat do města turisty mimo jiné na jízdu výletním vláčkem nebo na oběd ve vysloužilé těžní věži. Návštěvníci také budou moci navštívit technické muzeum a strávit noc v kempu u Slezskoostravského hradu. Zatímco vláček by měl v Ostravě jezdit od příštího roku, turistické využití průmyslových památek je otázkou blízké budoucnosti. Oznámil to koncem května náměstek ostravského primátora Vít Ruprich. Turistický vláček vozí turisty například také ve Znojmě, Lednici a letos se nově objevuje i v Brně.
O zavedení výletního vláčku nyní město podle Rupricha jedná s místním dopravním podnikem. „Vláček by mohl jezdit po různých trasách, například od zoo do centra přes Masarykovo náměstí, případně směrem ke kulturní památce Karolina. V současné době probíhá výběr tras, o provozování vláčku je velký zájem,“ dodal. Podle něj by z počátku tuto službu dotovalo město, pak si prý na sebe vydělá sama.
Panorama Ostravy |
Turisté, kteří rádi jezdí na kole, se mohou těšit na rozšíření cyklistických tras v Ostravě a okolí. Zatímco ke konci minulého roku měli k dispozici asi 180 kilometrů značených cyklostezek, do roku 2010 by jich mělo být asi 330 kilometrů. Nové cyklostezky by měly vzniknout i v okolí Slezskoostravského hradu, který také neunikne dalšímu oživení. „Je představa přenést městečko miniatur MiniUni k hradu a obnovit střelniční lávku, aby byly k hradu dva přístupy, dále rozšiřujeme parkoviště, v budoucnu chceme v blízkosti hradu vybudovat kemp, který v Ostravě zatím není,“ řekl Ruprich.

Ostrava jedná se soukromým vlastníkem o využití těžní věže Jindřich v centru města, která by s finanční injekcí EU mohla podobně jako v Německu sloužit jako restaurace nebo výstavní síň. S pomocí EU chce Ostrava využít i staré haldy a uvažuje o obnovení technického muzea, jež v Ostravě zaniklo v 90. letech, ale ve městech, kde funguje, je podle Rupricha štědře dotováno státem.
Využitím technických památek se podle náměstka odliší Ostrava od jiných měst a ve spojení balíčku služeb nedalekých Beskyd a průmyslových památek může nabídnout turistům zajímavý program. „Znamená to i přihlášení se ke kulturnímu dědictví, na kterém Ostrava vyrostla, což je uhlí a ocel,“ dodal s tím, že například v Německu je industriální turistika hodně navštěvovaná.
Ostrava podle Rupricha více využije i vlastní centrum města k pořádání kulturních akcí. Od června do září chystá sérii akcí v rámci projektu Léto v Ostravě, které by měly lidem zpříjemnit odpoledne a víkendy. „Uvažuje se o zoo, divadle loutek a dalších městských organizacích. Je to předzvěst toho, co bychom chtěli dělat v roce 2007 po rekonstrukci Masarykova náměstí,“ dodal.
Ostravští radní nemají podle Rupricha představu, kolik turistů ročně navštíví město. Mapují jen návštěvnost poboček Ostravského informačního servisu (dřívější Městské informační centrum), které poskytuje turistům informace o ubytování a dalších službách. Za rok 2005 centrum podle jeho údajů navštívilo 425 000 lidí. Například ve čtyřhvězdičkovém hotelu Imperial v centru Ostravy přespalo asi 35 000 lidí.
ČTK a -dva-
Foto: Radka Čánková a CzechTourism