Dvoudenní cesta po regionu mezi Sázavou a Kutnou Horou prezentovala cestovním kancelářím tipy na nové atraktivity a také nádherné lidi, kteří umanutě vracejí smysl a lesk zpustlým památkám a jsou zárukou jejich úspěšného znovuzrození.
Sekce památek a významných turistických cílů ACK ČR pod vedením PhDr. Jolany Kopřiva Myslivcové má jako pojítko mezi turistickými cíli a cestovními kancelářemi v zásadě dva úkoly. Tím prvním je zprostředkovat památkám a dalším turistickým cílům dialog s těmi, kdo jim mohou přivést klientelu a vysvětlit principy spolupráce. Tím druhým, zdaleka ne v pořadí, je upozorňovat s předstihem cestovní kanceláře na lahůdky, které by jinak mohly snadno uniknout pozornosti a last but not least při vzájemné debatě nacházet další tipy, jakým směrem budoucí produkt zaměřit nebo ozvláštnit.
V posledních letech CzechTourism zrušil kdysi oblíbené regionální informační trasy pro české subjekty a pořádá je jen pro omezený počet zahraničních hostů. Je to velké minus pro české cestovní kanceláře – a nejspíš i pro české regiony, protože málokterý zahraniční touroperátor sestavuje programy ze své inspirace. Vždycky radši čerpá z nabídky českého partnera – a ten zase oslovuje obvykle více zahraničních touroperátorů. Takže náborový efekt je rozhodně násobný. ACK ČR tak vzniklou mezeru podle svých sil vyplňuje.
Kousek od Prahy, stranou pozornosti
Květnová prezentace byla mimořádná v mnoha směrech. Spojením Posázaví s Kutnohorskem měli účastníci možnost poznat ne pár, ale hned celou plejádu turistických cílů, do kterých by se jinak sotva dostali. Společným jmenovatelem je růstový potenciál, zejména v oblasti zážitků a příběhů – tedy v tom, co je in a čemu CzechTourism dává propagační podporu na zahraničním i domácím trhu. Všichni víme, že cesta produktu na trh si vždycky vyžádá čas, a tak fakt, že něco zatím ještě není zcela hotové, není na závadu – je možné se připravit a třeba i provozovatele inspirovat.
Navštívili jsme: jeden zámek, který se postupně dává do původní krásy (Světlá nad Sázavou), jiný zámek, který už slouží jako hotel i pro nejnáročnější klienty (Hodačov). Funkční sklárnu, kde si můžete vyzkoušet sklářské řemeslo i sklárnu-skanzen, kde do toho řemesla proniknete ještě podrobněji, protože nikoho nezdržujete (Huť Jakub v Tasicích). V Kutné Hoře nám Hana Musílková ukázala i méně známé cesty. Dojdete či jako cyklisté dojedete i tam, kde se zrodila slova naší hymny. Viděli jsme rekonstrukci středověké tvrze (Malešov) a jinde zas hrad, jehož propadlé stropy nemá (kupodivu) na svědomí až socialistická „péče“ (Ledeč nad Sázavou). Vyzkoušeli jsme bioprodukty, výtečné mošty i pálenky a zjistili, že Bohdaneč a Lázně Bohdaneč je něco úplně jiného. A také koho/co můžete potkat v Haškově Lipnici.
Elán soukromých nadšenců křísí zapomenuté klenoty
Společným jmenovatelem všech navštívených historických objektů je majetek v soukromých rukou. A to rukou, které z něj nechtějí brát, ale které dávají. Nápady, elán, neskutečně práce – a i své vlastní peníze. Ne proto, aby jim objekt přinesl zisk – vědí, že toho se nedožijí. Ale proto, aby byl zachráněn, znovu zkrášlen, aby žil a kvetl a dával radost. A tím jsou i zárukou, že tam návštěvník najde život, proklientsky zaměřené služby i akce a strhující atmosféru.
Zámek Světlá nad Sázavou
Zámek byl sice prohlášen kulturní památkou, ale podepsalo se na ní využití nejdříve německou armádou, následně domovem důchodců a zemědělskou školou. Znovuzrození památky přichází, až když se zámek v roce 2013 dostal do soukromých rukou. Majitelka, paní Helena Degerme, je na kunsthistorii fanda i odborník – a především spojuje gejzír nápadů s neobyčejnou činorodostí a praktičností – od sehnání řemeslníků a materiálu po spolupráci s relevantními subjekty. Zámek pod jejím vedením ožil a postupně se jeho částem dostává plného lesku.
Prezentace na zámku ve Světlé nad Sázavou
|
Případné nedostatky proměnila Helena Degerme v plus: nedostatek mobiliáře pro všechny místnosti umožnil vystavit vzácné sbírky právě rekonstruovaného uměleckoprůmyslového muzea i s původními (dnes už taky historickými) vitrínami. Takže na zámku dnes už najdete dva prohlídkové okruhy pro dospělé, dva pro děti a Rytířský sál schopný hostit kulturní i společenské akce nebo svatby. Současně v dalších místnostech, resp. budovách usilovně pracují řemeslníci tak, aby vzniklo několik luxusních apartmánů – první snad již koncem letošního roku.
 |
 |
Ve Světlé vystavují vzácné sbírky právě rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea i s původními vitrínami
|
Na zámku ve Světlé vzniká i několik luxusních apartmánů
|
Je co napravovat – minulost pokryla historické podlahy vrstvami lepidel a PVC a možná by stálo za to nějaké místnosti ponechat jako výstavu procesu proměny památky z původní krásy do socialismu a zpět. Krásných zámků je v Evropě plno. Takováto svědectví, která znají jen pamětníci, by mohla zaujmout řadu návštěvníků, zvláště zpoza železné opony. Zatím k takové „expozici“ stačí nakouknout řemeslníkům do „kuchyně“ a slyšet k tomu zasvěcený výklad Heleny Degerme. Kdo chce starší historii, ať navštíví Světlou v červenci, kdy se konají kostýmované Trčkovské slavnosti.
Tvrz Malešov
Gotická tvrz leží na cyklistické stezce kousek od Kutné Hory a její obecná známost se omezuje na místní obyvatele plus na zasutou vzpomínku z dějepisu na husitskou bitvu u Malešova. Zchátralou tvrz koupil a zřídil si v ní byt jeden Čechoaustralan – a začaly se dít věci. Skupina nadšenců historického šermu a podobných hrátek „Medievum“ si vyhrnula rukávy a víceméně svépomocí organizuje stavební a podobné práce, díky kterým můžete vnitřek tvrze (krom zmíněného bytu) navštívit bez nebezpečí a částečně „zabydlený“ výstavkou o historii tvrze a relevantními exponáty. Z tvrze je také nádherný výhled do okolí. Zatím objekt není běžně přístupný veřejnosti, jen ve výročí bitvy v září se tu koná její vizualizace a o jedné adventní neděli probíhají adventní trhy, komentované prohlídky, divadélko pro děti, koledy atd.
 |
 |
Gotická tvrz Malešov
|
Malešovská tvrz je díky skupině nadšenců částečně „zabydlena“ výstavkou o historii a relevantními exponáty
|
Ale nadšenci jsou nadšenci, když si vedoucímu zavoláte, určitě se na otevření objektu dohodnete – a dá se objednat i doprovodný historický program – šerm, hudba, tanec. Kromě toho mají hned vedle pivovar, jehož sklepy také opravují, takže pro futuro bude postaráno i o vybranou gastronomii a posezení. Pivo už se čepuje, ale výstav víceméně stačí zkonzumovat místní, což je nejlepší vizitka kvality.
O dalších poznatcích z prezentovaných objektů poreferuji někdy příště, protože akce ACK ČR jsou tak obsažné, že by se do jednoho čísla vešly jen za cenu vynechání podstatných věcí.
Foto: František Vaňásek