Být druhým největším městem v zemi není jednoduché. Vždy je někdo před vámi – má více památek, více turistů, lepší hotely. Jakou marketingovou strategii tedy zvolit, když v těchto parametrech nikdy nevyhrajete? V Brně jsme proto vsadili na něco zcela jiného – požitkářství, neformálnost, otevřenost, upřímnost. Střed města, který projdete během půl hodiny. Tedy prošli byste – kdybyste na každém kroku nepotkali kavárnu, hospodu, bistro, bar, vinárnu, pivnici a místní lidi, kteří turisty stále ještě vítají.
Ve chvíli, kdy stojíte u točeného piva přímo u kostela sv. Jakuba v samém srdci města a vedete živou debatu s místními, přestává být čas nebo další plány důležité. Právě takový je nový destinační příběh značky. Odvážný, upřímný, a tak trochu brněnsky bizarní.
„Památky počkají,“ přiznávají lidé popíjející vynikající kávu nebo pivo. A slavné funkcionalistické stavby, historické skvosty nebo industriální projekty jsou jen kulisami příběhu, který je tím skutečně podstatným. Je totiž o užívání si města plnými doušky. O obyčejné radosti z toho, že trávíte čas mezi přáteli. O autentických zážitcích, ne o sbírání fotek do cestovatelských památníčků. Podpis příběhu je lakonický. True story. Skutečný příběh skutečných lidí, který můžete prožít v jinak trochu mystické České republice, jež se v zahraničí představuje coby země příběhů – Land of Stories.
Vizuální příběh je plný černobílých fotografií, přes které jsou umístěny velké barevné hashtagy. Jako symbol úcty i neúcty k tradicím. Právě tak to má Brno rádo, protože oživuje své památky a dodává jim nový život. Ve vile Tugendhat se tancuje swing, na Špilberku probíhají v létě houseparty, v divadlech se pořádají pop-up fashion markety a pod sochou markraběte Jošta se v průběhu zimy bruslí. A hashtag? Tohle město je prostě mladé duchem, sdílí a cílí na generace Y a Z, pro něž je normální být „na síti“.
A konečně i textový příběh je tak nějak nereklamní. Je o historkách, které se v Brně prostě stávají. Odjede vám vlak, zapomenete se ve víru města, nedojdete do naplánovaného cíle. Ale vlastně to nevadí, protože jste právě zažili něco úplně jiného a vlastně docela obyčejného, a přitom úžasného. Bizarní je už to, že Brno hledalo destinační značku. A našlo destinační příběh.
Petra Rusňáková,
radní pro marketing a cestovní ruch
Město nechalo udělat průzkum, ve kterém si definovalo klíčové cílové skupiny. Kdo je turista, o kterého Brno stojí?
O takového, který ocení naši unikátní atmosféru a časem se do Brna vrátí. Jsem ráda, že k nám jezdí turisté, kteří chtějí vidět místní památky. Ale největší radost budu mít, když na chvíli odloží foťák i mapu a půjdou mezi místní. Když opustí klasické turistické trasy, najdou zapadlou hospůdku, která v žádném průvodci není, a odnesou si odtamtud třeba nečekaný gurmánský zážitek.
O brněnské atmosféře kaváren, restaurací i komunity se mluví v superlativech. Je to generační záležitost nebo přichází správné podněty od úřadů a firem?
Mladé generaci nemůžeme upřít velký podíl, nicméně město zajišťuje ty nejlepší podmínky. Vznikly tu restaurace a kavárny, ve kterých ochutnáte unikátní jídla a hlavně pochopíte, že spěch a stres ke štěstí nevedou. A my jako zástupci města jsme rádi, že tito podnikaví lidé získávají věhlas a jsou oblíbení. Proto se je snažíme podpořit. Vždyť jsou to oni, kdo tuto unikátní atmosféru tvoří.
Jaká je vize rozvoje destinačního turismu města pro příští roky?
Chceme, aby Brno zůstalo autentické. Aby zůstalo tím, čím dnes je. Na nic si nehrajeme. Chceme podporovat místní komunity – tedy aby se na rozvoji města aktivně podíleli i místní lidé. Děláme totiž Brno skvělé hlavně pro sebe. A že k nám turisté rádi jezdí kvůli unikátní atmosféře a novým zážitkům? To je jen důkaz toho, že se nám to daří. Někdy totiž stačí být jen více přístupný pohledu druhého. A hlavně se nebrat moc vážně!
Barbora Podhrázská,
vedoucí Kanceláře marketingu a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna
Nový destinační příběh Brna je hodně výrazný. Využívá hashtagy, komunikuje pomocí on-line nástrojů a na sociálních sítích. Jak těžké je takovou změnu „protlačit“ na úřadě?
Argumentačně jsme si nejprve museli ustát, že prim bude hrát cílová skupina mladí dospělí. Když se nám toto podařilo, pak byla volba komunikačního kanálu jasná a snadno obhajitelná. Vedení města tento nový způsob komunikace podporuje a nebojí se jít občas i na hranu, což je pro marketing velmi důležité.
V příběhu se sází na autenticitu. Koneckonců je podepsaný #true story.
Je to inspirováno Českem – zemí příběhů?
Geneze „sloganu“ true story má za sebou spletitou cestu – od slovních spojení typu „friendly city“, či „colourful inside“ jsme dlouho hledali výraz, který by nebyl automaticky pozitivní. Protože Brno takové není. A když přišli kolegové z komunikační agentury s výrazem „true story“, hned nám do sebe vše zapadlo. True je zkrátka opravdové, autentické. Návaznost na lehce romantické „land of stories“, kde Brno je onou „true story“ byla už jen třešničkou na dortu.
Foto: Magistrát města Brna