Pardubický kraj by mohl mít svůj vlastní filmový fond, který by podporoval příchod filmových produkcí do regionu. Měl by prostřednictvím grantového programu rozdělovat peníze na pobídky filmařů, ti by však museli splnit podmínky hejtmanství. V kraji by například museli utratit více, než dostanou a také zaměstnat určitý počet lidí, řekl ČTK krajský radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný.
„Pokusíme se vytvořit systém kritérií, který by pasoval na Pardubický kraj, a potom budeme jednat s hejtmanem a radou, jestli budou ochotni na to uvolnit prostředky," uvedl Živný. Rozhodnutí by mělo padnout do konce tohoto roku.
Podle Živného regionální filmové fondy ve světě běžně existují, v Česku je dosud jen Státní fond kinematografie. Pardubický kraj by tak byl v tuzemsku v tomto směru průkopníkem. Zatím shromažďuje informace, jak pracují podobné programy v okolních zemích. Kromě ekonomického přínosu by činnost fondu napomáhala i propagaci regionu.
V Pardubickém kraji už zhruba rok a půl funguje filmová kancelář založená Destinační společností Východní Čechy (DSVČ). Pro filmové produkce vyhledává vhodné lokace k natáčení a pomáhá jim v jednání s úřady a dalšími subjekty. „Podařilo se nám například napomoci vzniku a propagaci snímku Obchodníci Patrika Ulricha a Petra Šíchy, který celý vznikal v kraji. Teď by se měla také natáčet část filmu Já, Olga Hepnarová v česko-polské koprodukci v objektu bývalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí," řekla ČTK ředitelka DSVČ Alena Horáková. Destinační společnost také vydala brožuru mapující místa, kde filmaři natáčeli. Vhodné filmové lokace také kancelář zveřejnila na svém webu. Vznik filmového fondu Horáková vítá. „Stačil by malý fond, ale transparentní a předvídatelný," míní Horáková.
V Pardubickém kraji bylo v minulosti natočeno několik známých filmů. Seriál Cirkus Humberto se vytvářel ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku, Fantomas vysvobodil Arabelu na hradě Kunětická hora. Pardubické krematorium sloužilo jako kulisa známému snímku Juraje Herze Spalovač mrtvol. Režisér Jiří Strach natočil o největší rukopisné knize světa Codex Gigas, jež vznikla v klášteře v Podlažicích na Chrudimsku, třídílný televizní film Ďáblova lest. Hřebčín ve Slatiňanech na Chrudimsku si filmaři vybrali pro natáčení televizního seriálu Dobrá voda, další seriál Zkoušky z dospělosti vznikal v Chrudimi. Kulisy městečka Bystré na Svitavsku proslavil zase snímek Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.
Z pardubického letiště bude v létě létat osm charterových spojů týdně do přímořských destinací. V plánu je Turecko, Egypt, Řecko, Bulharsko a Tunisko. Novinářům to řekl ředitel East Bohemian Airport (EBA) Ivan Čech.