
Tradičním cílem v krajském městě je tamní zámek s expozicemi Východočeského muzea v Pardubicích. S jeho ředitelkou Mgr. Jitkou Rychlíkovou jsme hovořili o tom, co vlastně návštěvníky zámku a muzea čeká a na jaké novinky se letos mohou těšit. Zajímali jsme se i o to, co zámek nabízí školním kolektivům.
Jste spíše zámek nebo muzeum?
Muzeum a prostředí zámku tvoří krásnou kombinaci kulturního zážitku. Zámek prožil své nejslavnější období za doby pánů z Pernštejna, kteří jej přestavěli na reprezentativní šlechtické sídlo, zároveň jej však obehnali mohutným hliněným valem s hradbami. Zanechali nám tak přechodnou formu mezi hradem a zámkem, což je samo o sobě unikátní. Ke znovuzrození zámku došlo na konci 90. let 20. století, kdy byl velkoryse rekonstruován a zachráněn před zřícením.
Jaké stálé expozice čekají na návštěvníky muzea a o které je dlouhodobě největší zájem?
Muzeum, které zde sídlí od konce 19. století, tady postupně otevíralo expozice, které dávají nahlédnout do jeho exkluzivních sbírek. Největší zájem je dlouhodobě o interaktivní expozici „Příroda východního Polabí“, která láká především děti stejně jako expozice hraček s názvem „Bylo, nebylo…“, protože představuje pomyslnou procházku pohádkami. Exkluzivní součástí expozic je prezentace Českého ateliérového skla, kde jsou k vidění díla předních českých sklářů, expozice zbraní nebo numizmatiky, která byla letos rozšířena o Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského. K lákadlům patří také expozice pohlednic „Orbis pictus“, která vzešla z největší soukromé sbírky v Čechách a čítá přes 250 000 kusů pohlednic.
Je možné si zámek prohlédnout samostatně, nebo jen v kombinaci s expozicemi a výstavami muzea?
Tuto možnost nabízíme. Exkluzivní prostory představují především rytířské sály zámku, kde jsou k vidění rozsáhlé nástěnné malby, které zde zanechali páni z Pernštejna. Štěstěna vrtkavá (Fortuna Volubilis) je údajně nejstarším aktem v českém výtvarném umění a její dvojče, zhotovené z bronzu, pak dává příležitost dotykem přilákat štěstí na vaši stranu. Samostatná prohlídka zámeckými prostorami vás zavede i do zámecké kaple nebo ke křišťálovému betlému Jaromíra Rybáka. Pro milovníky kuriozit pak máme asi jako jediný zámek na světě ve svém areálu originální protiletecký kryt, který byl zbudován v hliněném valu v 50. letech 20. století. Ten je otevřen v omezeném režimu od dubna do října.
Na jaké krátkodobé výstavy a další novinky se mohou letos návštěvníci muzea těšit?
Ročně připravujeme pro naše návštěvníky asi 12 výstav různé velikosti. V dubnu a květnu otevíráme dvě výstavy, které nás zavedou k tradičním českým řemeslům: „Nekonečný příběh jablonecké bižuterie“ a výstavu připomínající tradiční pardubické téma „Panny, rejtaři, díťata a další motivy dřevěných perníkářskářských forem“. Pro letní období chystáme výstavu „Letí šíp savanou“, která nás zavede do historie trampingu na Pardubicku. Mimořádným počinem pak bude připomenutí osobnosti významného fotografa Josefa Pírky, který je znám především jako fotograf parforsních honů a života na přelomu století.
Toto vydání COT business je věnováno mj. problematice školních výletů. Co nabízí muzeum školám?
Ano, školy představují významný díl našich zákazníků. Pro děti, které se nerady pohybují mezi muzejními exponáty, je určena procházka po zámeckých valech, které jsou jakousi přírodní oázou ve středu rušného města. Mohou nakrmit pávy, kteří zde volně žijí, nebo se seznámit s kamerunskými kozami, žijícími ve výběhu na jednom z rondelů. Cestou je provede naučná stezka „Zámecké valy“. Pro ty zvídavější je připraveno několik samostatných programů k tématům jednotlivých expozic, např. „Peníze dříve a dnes“ nebo speciální prohlídky zámku. Zvlášť bych chtěla upozornit na nové programy „Jak prababičky vyráběly perník“, kde si bude možné vyzkoušet svou zručnost při výrobě staročeského perníku, a na program „Letí šíp savanou“, připravený ke stejnojmenné výstavě. Děti se v něm naučí mimo jiné zásadám bezpečného pohybu v přírodě. Podrobnosti ke všem programům je možné najít na našich webových stránkách.
Je možné si některé prostory zámku pronajmout pro konferenční a podobné účely? Které a za jakých podmínek? Jaká je kapacita těchto prostor?
K pořádání konferencí, ale také kulturních a exkluzivních společenských programů, jsou využívány rytířské sály zámku, jejichž kapacita je cca 150 osob. Podmínky pronájmu je možné získat na dotaz v našem muzeu.
Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích