Pouhé shromáždění určitého počtu lidí s očekáváním, že budou společně mířit k vytyčenému pracovnímu cíli, je iluzorní. K úspěchu nevede pouhá úspěšná práce jednotlivců, ale sehraný a funkční tým. Týmová práce zvyšuje produktivitu, morálku jeho členů a v neposlední řadě také urychluje inovaci.
Jaké typy osobností musí být obsaženy v efektivním týmu, velmi přesně popisuje Belbinova typologie týmových rolí. Meredith Belbin je britský výzkumník a teoretik managementu, který se proslavil právě díky svým pracím o manažerských týmech. Na základě experimentálních her, které aplikoval na zkušebních týmech na britské škole Henley Management College, určil a popsal devět různých rolí, které lidé mohou zastávat v rámci pracovního týmu. Každá z těchto rolí vyžaduje a klade nároky na specifické schopnosti a dovednosti a vice versa respektování specifických dovedností jednotlivých pracovníků v rámci role, jež jim přísluší, vede ke zlepšení jejich výkonu a efektivit v týmu. Představme si tedy rozdělení týmové role, jak je Belbin již v 70. letech charakterizoval.

Inovátor (iniciátor, navrhovatel)
Jeho silnou stránkou je především to, že je tvůrčí, nápaditý a neortodoxní. Dokáže řešit náročné problémy, hledat a nacházet nová řešení. Je kreativní a otevřený. Přípustnou slabinou této týmové role je ignorace podružnosti. Jeho výraznější slabší stránkou potom může být přílišná zaujatost vlastními myšlenkami na úkor efektivní komunikace. V případě kritiky se často distancuje, v zápalu kreativních nápadů občas zanedbává detaily.
Vyhledávač (diplomat, „styčný důstojník“)
Nadšený a komunikativní extrovert, který objevuje příležitosti, dokáže rozvíjet kontakty s vnějším světem. Na své okolí působí entuziasticky a pozitivně. Jeho přípustnou slabinou je nadměrný optimismus. Ke škodě věci může být jeho nerozhodnost v náročných situacích, neschopnost jasně vést ostatní, často také může ztratit zájem po opadnutí počátečního nadšení.
Koordinátor (vůdce, přirozená autorita)
Koordinátor je vyzrálý a sebejistý jedinec, který vyjasňuje cíle. Díky svému sebevědomí a sociálnímu citu dokáže dávat lidi dohromady, umí iniciovat a podpořit týmovou diskusi. Koordinátor bývá na jedné straně velmi stabilní, sebevědomý, cílevědomý se skvělými komunikačními dovednostmi, ale na straně druhé jej právě výborné komunikační schopnosti mohou svádět k manipulaci s lidmi. Uměním komunikace si také často snaží usnadnit svou vlastní osobní práci.
Při pohledu na výčet všech devíti týmových rolí je třeba mít na paměti, že ne všechny musejí být v týmu nutně zastoupeny.
|
 |
 |
 |
Analytik (monitor, vyhodnocovač, kritik, stratég)
Analytik působí jako velmi vážně založený stratég, který klade vysoké nároky jak na sebe, tak i své pracovní okolí. Disponuje velmi přesným úsudkem a analytickým myšlením. Bere v potaz všechny možnosti, přemýšlí jako šachista o mnoho tahů dopředu a v úvahu bere všechny možné varianty vývoje partie. Díky včasným poukázáním na hrozící nedostatky dokáže předejít problémům. Jeho největší klady se ale mohou stát v případě přílišné kritiky také brzdou týmu. Jeho největší slabinou je fakt, že neinspiruje – pouze analyzuje. V tomto ohledu nedisponuje hnací sílou.
Stmelovač (pojítko týmu)
Stmelovač je ideální týmový pracovník, protože hraje roli orientovanou na vztahy a vzájemnou podporu. Je citlivý, otevřený, přívětivý a mezi kolegy velmi populární. Zvládá umění diplomacie, a pokud je to možné, vyhýbá se konfliktům. Často se s ním setkáváme mezi manažery, neboť je velmi společenský, podporuje týmového ducha, zlepšuje interpersonální komunikaci a minimalizuje konflikty mezi členy týmu. Může ovšem být nerozhodný v krizových situacích.
Realizátor (praktik, organizátor)
Jeho cíle jsou totožné s cíli týmu. Realizátorem je často výkonný ředitel vykonávající úlohy, které druzí nechtějí vykonávat, systematicky plánuje a efektivně transformuje plány do fungujících aktivit. Staví na stabilitě, dodržuje pravidla, je disciplinovaný, spolehlivý a konzervativní. Může mu chybět flexibilita a nemusí si všímat nevyzkoušených myšlenek. Jeho reakce na změny a nové možnosti jsou často pomalé.
Kompletovač (tahoun, kontrolor, finišman)
Jeho silné stránky spočívají především v pečlivosti a svědomitosti. Dělá si starosti o chod projektu, zajímá se o jeho průběh i v momentech, kdy počáteční nadšení ostatních členů týmu vyprchá. Je kvalitním plánovačem i spolehlivým realizátorem. Vždy plní termíny. Má sklony přehnaně se strachovat. Hledá chyby a přehlédnutí. Neochotně nechává ostatní podílet se na své práci a velmi nerad se vzdává vedení. Často si také neumí udržet přehled a utápí se v detailech. Ostatním členům týmu vadí jeho přehnaná kritičnost a netrpělivost.
Formovač (usměrňovač, poháněč týmu)
Rád vyzývá ostatní k vyššímu výkonu. Vyžívá se v práci pod tlakem – formovači jsou známí vyzýváním k výkonu, dynamickým vystupováním i prožíváním, daří se jim pod tlakem. Jsou průbojní a mají odvahu překonávat překážky. Disponují schopností s velkou energií uvádět věci do pohybu a překonávat překážky. Věří, že zvítězit je třeba za použití všech dostupných prostředků. Často se proto uchýlí i k nedovoleným nebo nemorálním taktikám. Formovači bývají náchylní k provokaci, hněvu a netrpělivosti. Mohou mít sklony provokovat a druhé zraňovat. Dle Belbinových výzkumů je formovač nejpreferovanější týmovou rolí.
Specialista (odborník, expert)
Dokáže se zcela soustředit na jedinou věc, v rámci svého zaměření je iniciativní a poskytuje vědomosti a dovednosti, které jsou vzácné. Proto bývá specialista obvykle přizván k rozhodování o projektu. Jeho role je nezastupitelná, ale zároveň je specialista schopen přispět pouze ve vymezené oblasti a často se u něj vyskytují sklony zaobírat se pouze odbornými záležitostmi. K neprospěchu věci bývá také jeho tendence lpět na technických detailech.
Při pohledu na výčet všech devíti týmových rolí je třeba mít na paměti, že ne všechny musejí být v týmu nutně zastoupeny. Funkční týmy někdy postrádají například specialistu, jindy vyhledávače, a přesto dosahují úspěchů. Obecně totiž platí, že většina lidí je schopna zastávat více rolí najednou. Úkolem manažera ovšem je poznat základní vlastnosti každého jedince a určit mu právě tu příhodnou roli v týmu.
Naše agentura vám může být při výběru vhodných kandidátů na obsazení jednotlivých týmových rolí nápomocná. Díky svým zkušenostem vám pomůžeme vybudovat úspěšný kolektiv v oblasti cestovního ruchu a gastronomie. Dream Job má několikaleté zkušenosti při vyhledávání a efektivním hospodaření s lidskými zdroji i při sestavování pracovních i realizačních týmů. Náš profesionální přístup v této oblasti vám může napomoci při vašem podnikání získat nejen dream job, ale i postavit dream team.
Foto: Thinkstockphotos.com