Domácí pivovarníci přijali kodex péče o pivo v gastronomii. Jde o jednotná pravidla a doporučení týkající se správné péče o pivo v hospodách a restauracích. Normu, která se zabývá podmínkami skladování piva, tlačnými médii, ošetřováním čepovacího zařízení, čistotou pivního skla i estetikou čepování, vytvořil tým pivovarských a sladařských expertů a koncem června ji schválila valná hromada Českého svazu pivovarů a sladoven.
„Pivovarníci chtějí kodexem dosáhnout toho, aby české pivo bylo spotřebiteli nabídnuto ve stejné kvalitě, v jaké bylo vyrobeno, a aby byla sjednocena pravidla a doporučení pro jeho čepování,“ uvedl předseda svazu František Krakeš. Ne nadarmo se podle něj říká, že pivovarník pivo vaří a hospodský ho dělá. Kodex vznikl na základě požadavků spotřebitelů a prodejců čepovaných nápojů, uvedl dále svaz s tím, že ale nejde o závaznou vynutitelnou normu.
Optimální teplota skladování pasterizovaného i nepasterizovaného piva v sudech a tancích je podle kodexu pět až deset stupňů Celsia. U lahví je stanoveno rozmezí 5 až 15 stupňů. Zdůrazňuje se přitom, že nápoj by neměl být vystaven přímému slunci či bílému světlu.
Jako tlačná média, jejichž pomocí se dostává pivo ze sudů do půllitru, se připouští oxid uhličitý i směsné plyny CO2 a NO2. Nedoporučuje se vzduch. Podle pivovarského odborníka Josefa Krýsla je vzduch pro pivo zdrojem různých rizik. Ta se zvýšila s tím, jak v Česku přibývá hospod a klesá jejich průměrná výtoč. Pivo je pak v sudu, který se spotřebovává delší dobu, příliš dlouho ve styku se vzduchem, který mu nedělá dobře.
Sanitace pivních cest, tedy ošetřování trubek, kudy pivo teče ze sudu do pípy, by se měla podle kodexu provádět nejméně jednou za 14 dní a proplach potrubí vodou denně. Přísnější režim platí pro nepasterizovaná piva.
Norma řeší i čistotu pivního skla, která významně ovlivňuje vzhled, chuť a vůni moku, nečistoty zase způsobují rychlé opadávání pěny. Mycí prostředky jsou atestovány Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským. Sklenice umyté mycím přípravkem přitom musí být oplachovány minimálně pět vteřin tekoucí vodou, říká kodex.
V pasáži věnované estetice čepování se mimo jiné píše, že pěna má být smetanově hustá a bílá a prostor pro ni by měl být asi tři centimetry vysoký. Optimální teplota pro konzumaci pěnivého moku je šest až osm stupňů.
Podle Krýsla vyplynulo z odpovědí oslovených hospodských, že o kodex mají zájem a jednotná pravidla vítají. Mimo jiné i proto, že někteří čepují i piva od více pivovarů, jejichž pokyny k sanitaci se nezřídka liší.
ČTK a -dva-
Ilustrační foto: © isifa/Ablestock