
V lednu příštího roku se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Jedná se o projekt, který kulturní život v Plzni představí z mnoha úhlů pohledu a stane se bezesporu významnou událostí pro cestovní ruch v západočeské metropoli a jejím okolí. Na hlavní záměry projektu, některé zajímavosti kulturního programu i možnosti, které se odkrývají před podnikateli v oblasti cestovního ruchu v souvislosti s touto významnou akcí, jsme se zeptali ředitele o. p. s. Plzeň 2015 Jiřího Suchánka.
V jaké fázi se v současné době nachází projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015?
Dnes již máme hotový největší kus přípravných prací. Všechny významné programové věci jsou ukotveny, hlavní program je potvrzený z více než 90 procent, pracujeme s konkrétními termíny. Určitou část programu ještě připravujeme se zahraničními ambasádami.
Pochopitelně jsme ještě nezveřejnili vše, některé „taháky“ si necháváme jako překvapení a odhalíme je spolu s blížícím se začátkem roku 2015. Ale domnívám se, že to nejsložitější období již máme za sebou, získáváme zpět důvěru Plzeňanů, vytvořili jsme celkovou strategii včetně plánu na udržitelnost důležitých investičních částí projektu. Neméně důležité bylo přizpůsobit program našim reálným finančním možnostem a najít pro projekt klíčové obchodní partnery, což je úkol, na kterém stále pracujeme.
Co bude projekt znamenat pro město Plzeň a její obyvatele?
Pro turisty by měl být program atraktivní po celý rok, i mimo turistickou sezonu. Už takhle bohaté letní kulturní měsíce doplňujeme o zajímavé akce ve zbytku roku. Pro Plzeňany bude projekt znamenat nejen desítky a stovky kulturních akcí, odehrávajících se pod hlavičkou Evropského hlavního města kultury. Jedním z kritérií úspěchu projektu je také zapojení obyvatel. Znamená to, že se snažíme do příprav zahrnout místní umělce, kulturní instituce, spolky, neziskové organizace, ale třeba i školy a volnočasová centra. Přímo se podílejí na programu, ale také na proměně města v lepší místo pro život. Je třeba si uvědomit, že nepořádáme jednoletý kulturní festival, ale sledujeme dlouhodobý cíl proměny města. Rokem 2015 nic nekončí, naopak! Snažíme se o nastartování aktivit, které budou pokračovat do budoucna, a nejedná se nutně jen o nové divadlo či kulturní fabriku. Máme několik důležitých projektů s přesahem po roce 2015, ať už je to kreativní inkubátor, crowdsourcingová platforma Everfund, turistický průvodce Skryté město nebo právě zmiňovaný Pěstuj prostor.
Plzeň se příští rok představí několika velkými veřejnými akcemi. Co jste si pro obyvatele a návštěvníky připravili a co už dnes můžete prozradit?
Slavnostní zahájení projektu Plzeň 2015 –
Evropské hlavní město kultury je třídenní akce, jejíž hlavní část se odehraje v sobotu 17. ledna příštího roku na náměstí Republiky. Ulice města ovládne rej hudby, obrazů a akrobacie, ale hlavní postavou zahájení bude samotná Plzeň. Chceme, aby všichni Plzeňáci i jejich hosté přišli hrdě oslavit svoji historii a současnost.
Scénáři a režii slavnostního zahájení se od konce roku 2013 věnuje Petr Forman. Ke spolupráci oslovil několik významných osobností či těles české, plzeňské i evropské kultury.
Obyvatelé i návštěvníci se budou scházet do středu města pěti průvody inspirovanými vším, co v sobě Plzeň, její okolí a kraj skrývají. Pět průvodů symbolizuje pět řek, na jejichž soutoku město leží, a zároveň nám nabízí možnost představit pestrost zájmů, činností a aktivit města, kraje a jeho obyvatel. Večer se pak město otevře všem přítomným a oslavy se přesunou i do okolních částí města – jak venkovních, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, tak i do prostor historických domů, dvorků, kulturní sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů. Je na co se těšit, tak si určitě datum 17. ledna už nyní rezervujte pro Plzeň!
S Plzní jsou spojené některé tvůrčí osobnosti. Máte v plánu je veřejnosti představit v širších souvislostech?
Určitě budeme pracovat s odkazem Jiřího Trnky – slavný plzeňský rodák se díky spolupráci s jeho rodinou a Galerií města Plzně i Západočeským muzeem v rámci Evropského hlavního města kultury vůbec poprvé dočká souhrnné výstavy. Galerie zpřístupní nový pohled na Trnkovu animaci, ilustraci, malířskou i sochařskou tvorbu. „Ateliér Jiřího Trnky“ se prolne s výstavou „Zahrada 2″, která interaktivní formou ideální pro děti rozžije slavnou Trnkovu knihu. K oběma výstavám je připraven bohatý doprovodný program, zahrnující animační a výtvarné dílny či premiéru nově digitalizovaného filmu Staré pověsti české.
Další fascinující příběh představí u nás téměř neznámého Gottfrieda Lindauera, který se z Plzně přes studium malířství v Praze a Vídni dostal na Nový Zéland, kde na konci 19. století vytvořil sérii portrétů maorských náčelníků. Ta se stala národním pokladem a stavebním kamenem identity původních obyvatel Nového Zélandu. Příští rok poprvé v historii opustí 40 portrétů místo svého vzniku a představí se v Západočeské galerii v Plzni. Téma respektu k menšinám doplní výstava „Dnes“ a dramatický příběh exodu obyvatel Stodu na Nový Zéland pak interaktivní výstava „Bahno, bída, bohémové“ v produkci Pavla Anděla. V neposlední řadě potom díky intenzivnímu propojení s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity připomeneme dílo této světové ikony grafického designu, jehož jméno fakulta nese. Většinu svého profesního života strávil v USA, a proto se na něj u nás trochu zapomnělo. Na rok 2015 se chystá rozsáhlá výstava Sutnarových děl, část expozice bude v Západočeském muzeu, část v Galerii města Plzně a část v Galerii Ladislava Sutnara, v plánu je i venkovní expozice.
Plzeň je také městem divadla. Navíc divadlo J. K. Tyla prochází rekonstrukcí. Jaké akce či festivaly jsou naplánovány na divadelních prknech?
Nejde o rekonstrukci, ale o stavbu nového divadla – vůbec prvního postaveného v České republice po revoluci, které se otevřelo 2. září. Je to nejmodernější divadelní budova u nás. Divadlo J. K. Tyla připravuje na příští rok několik premiér, odehraje se tu Mezinárodní festival Divadlo a v rámci Evropského hlavního města kultury zařadí výjimečné baletní představení bratří Jiřího a Otty Bubeníčků, kteří patří mezi mezinárodně uznávané tanečníky. V červenci příštího roku přivezou do Plzně zcela nový program, ve kterém vystoupí jako hosté sólisté ze Semperoper Ballet, Hamburg Ballet, Royal Swedish Ballet a Royal Danish Ballet. Hned dvě představení uvede v lednu příštího roku také přední evropský soubor Les Slovaks, který tvoří pět špičkových slovenských tanečníků se zkušenostmi z proslulých zahraničních souborů. Odehraje se zde také jedno z představení nového cirkusu špičkového kanadského souboru Cirque Alfonse.
Hovoří se také o novém cirkuse…
Přes 70 večerů s tím nejlepším ze současného evropského nového cirkusu vybral Petr Forman. Nový cirkus je zážitek plný energie, kde můžete zapomenout na zvířata, nechat doma formální oblečení a přijít žasnout nad fantazií tvůrců, akrobatů a muzikantů. Jde o divadelní představení, kde se prolíná vrcholná akrobacie, žonglování, chůze po laně s napětím, úžasem, humorem, klaunstvím a poetikou. Přivezeme do Plzně devět profesionálních souborů z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska. Vybrali jsme představení, která patří k tomu nejlepšímu v novém cirkuse a která jsou většinou bez jazykové bariéry, a budou tak bavit celé rodiny. Do Plzně přijedou soubory Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Aïtal, PSiRC, Cirque Alfonse, MagdaClan, Famous Burattini Family, Bêtes de foire, Akoreacro či provazochodec David Dimitri. Více než šedesát představení se bude odehrávat v cirkusových stanech, uvnitř i venku na různých místech ve městě od ledna až do listopadu 2015.
Jedním z klíčových projektů Plzně 2015 je Skryté město…
Skryté město je bezplatná mobilní aplikace, která zájemce provede místy spojenými s velkými příběhy i osobními historkami, v centru i mimo ně. Devět průvodcovských postav představí Plzeň svýma očima. Jejich vyprávění sbíráme od obyčejných Plzeňáků, objevujeme v archivech a připravujeme z něj zábavnou multimediální procházku městem. Turisté se tak mohou nechat provést například sládkem z pivovaru nebo architektkou, samozřejmě každý podle své specializace.
Co se skrývá pod názvem Světovar nebo také 4×4?
Světovar je bývalý pivovar a pozdější armádní areál, kde v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015 vzniká moderní kulturní a společenské centrum. Bude to zároveň místo propojující kulturu a byznys. Momentálně prochází rekonstrukcí, otevírat by se měl na konci příštího roku. To je samozřejmě problém, a proto budeme v roce 2015 užívat náhradních prostor areálu depa dopravního podniku. Kulturní fabrika 4×4 Světovar bude disponovat čtyřmi víceúčelovými sály, kavárnou, zkušebnami, tvůrčími ateliéry, administrativními prostory i rezidenčními byty pro umělce. Prostor pojímáme jako dům evropských kultur, kde se bude potkávat místní i evropská kultura, rozvoj tvůrčího podnikání i spolkový život obyvatel Plzně. Našimi hlavními tématy je propojování umění a byznysu v rámci kreativního inkubátoru, práce s veřejným prostorem prostřednictvím architektonické dílny a využívání tvůrčích uměleckých rezidencí, což je ideální nástroj pro dlouhodobé pobyty zahraničních umělců.
Mohou se do projektu ještě připojit další partneři?
Na našem webu se pravidelně objevují výzvy ke spolupráci, aktuálně třeba na Klubovou noc pro plzeňské kluby. Připravujeme výzvu pro gastronomická zařízení, která by měla zájem stát se zařízeními doporučenými projektem Plzeň 2015. Slibujeme si od toho zvýšení standardů služeb v Plzni a okolí. Vzhledem k tomu, že cítíme velký zájem o projekt ze zahraničí, chceme prezentovat tradiční české a regionální produkty. Jejich producenty rádi zahrneme mezi naše partnery, projeví-li o to zájem. Spolupracujeme s agenturou CzechTourism na propagaci a v rámci analýz cestovního ruchu. Partnerům nabízíme hromadné slevy na vstupné, možnost vytvořit si balíčky na míru s konkrétním programem.
Jaký je zájem o projekt ze strany subjektů cestovního ruchu?
Především od zahraničních cestovních kanceláří cítíme bez nadsázky extrémní zájem. Nestíháme zodpovídat dotazy na program a máme i zpětnou vazbu od hotelů, že čelí zvýšené poptávce. Značka Evropské hlavní město kultury má v zahraničí zvuk. Ostatně nárůst turistů je patrný již letos, kdy průvodce Lonely Planet nominoval Plzeň mezi Top Ten evropských destinací a některé z hotelů již za první pololetí tohoto roku hlásí rekordní tržby.
Jaký bude podle vás dopad projektu na podnikatele v cestovním ruchu v Plzni a v jejím okolí?
Je to pro ně hlavně obrovská příležitost. Letos a ještě více v příštím roce sem nejen dorazí výrazně více turistů, ale budeme také v hledáčku světových médií. Podnikatelé ve službách by toho neměli zneužít, ale využít. Nejen profitovat v roce 2015, ale poskytnout takové služby, aby se jim klienti vraceli i v letech následujících. Naším cílem je 35% nárůst počtu přespání, což by znamenalo, že turisté jenom v tomto roce v Plzni utratí dodatečnou čtvrtmiliardu korun, při předpokládané útratě 60 eur denně.
Projekt by měl být odrazovým můstkem pro další kulturní rozvoj města i po roce 2015. Co bude následovat po skončení projektu?
Pevně doufám, že bude pokračovat rozvoj kreativních průmyslů (grafika, design atd.) v úzké spolupráci se Západočeskou univerzitou a soukromým sektorem. Věřím, že bude pokračovat navázaná mezinárodní spolupráce v oblasti uměleckých rezidencí a přeshraničních projektů, ale třeba i některý z dvacítky česko-japonských projektů v rámci tzv. EU-Japanfestu.
Foto: V. Šváb, Plzeň 2015