Plzeň se bude ucházet o prestižní titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Získá tím šanci nově formulovat vizi plzeňské kultury, do jejíž tvorby se zapojí i veřejnost. První průzkumy toho, jak lidé vnímají současný kulturní život ve městě, si radnice nechala zpracovat.
Na listopad se chystá setkání se čtyřmi evropskými městy, která mají se soutěží zkušenost. Plánuje se i diskuze odborníků z kulturní oblasti i napříč obory a počítá se se zapojením veřejnosti.
Titul se každý rok uděluje dvěma vybraným městům ze dvou členských států EU. Pokud Plzeň titul vybojuje, má podle Romana Černíka z týmu, jenž připravuje rámcový program, šanci získat podporu nejrůznějších akcí a dostat nemalé investiční dotace na budování kulturní infrastruktury, tedy i na vznik nového divadla, galerie či knihovny.
Divadlo J. K. Tyla má více než stoletou historii. |
„Plzni by v boji o titul mohl pomoci vysoký poměr kulturní nabídky ve vztahu k počtu obyvatel. Pět profesionálních divadel v metropoli se 165 000 obyvateli navštíví ročně čtvrt milionu diváků,“ uvedl ředitel divadla J. K. Tyla Jan Burian. I díky geografickému umístění byla prý Plzeň dlouho příkladem multikulturního města, kde v minulosti bezkonfliktně žili Němci, Češi a Židé. „To dnes Evropa hledá. Pokud se opřeme o tyto tradice a budeme realizovat akce, jež na ně upozorní, máme šanci,“ dodal Burian.
V boji o titul musí Plzeň splnit velké množství kritérií Evropské komise. Například zaručit trvalou udržitelnost kulturních akcí. „Chceme vyjít z toho, co máme. Každý kulturní subjekt si stanoví vlastní rozvojový program a rok 2015 by měl být rokem, kdy etapa rozvoje vyvrcholí,“ dodal Burian. Neznamená to, že by pak měla akce nebo soubor zaniknout, naopak se dál rozvíjet.
Rámcové zaměření, v němž bude projekt rozvíjen, tvoří čtyři hlavní okruhy jako divadlo, výtvarné umění, hudba, literatura a film. Ústřední motto projektu by mělo souviset s charakteristikou Plzně jako města ležícího na soutoku čtyř řek. O tom, zda město uspěje, rozhodne komise EU v roce 2009, maximálně 2010.
Titul Evropské město kultury získala z českých měst zatím jen Praha. V Česku se o něj podle zatím neoficiálních informací budou ucházet ještě asi Brno, Pardubice a Hradec Králové. „Titul má nakonec získat jedno české a jedno belgické město. Výhodu Plzně vidíme i v tom, že si Belgie zvolila Lutych, což je naše partnerské město,“ vysvětluje náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Úspěch by Plzni mohl přinést peníze na investice do výstavby dalších kulturních stánků – galerie, muzea loutek, či nové divadelní budovy.
Festival Jazz bez hranic
Jedním z projektů, které jistě přispějí ke příznivému hodnocení Plzně jako města kultury, je i festival Jazz bez hranic. Bude se sice konat teprve podruhé, ale navazuje na osm ročníků obdobné akce – Mezinárodního bigbandového festivalu a sérii koncertů Jazz v divadle. Letošní ročník festivalu se uskuteční ve dnech 8. až 15. listopadu 2007 v Divadle J. K. Tyla a jazzových klubech House of Blues a Buena Vista v Plzni, dále pak v Rokycanech a Klatovech. Třídenního festivalu se zúčastní především jazzové amatérské a profesionální soubory a sólisté z českého a německého regionu, z partnerského města Regensburgu i špičkoví umělci odjinud. Prolog festivalu se konal již 18. října, kdy Plzeň navštívil slavný Sugar Blue. Epilog pak bude v prosinci v Železné Rudě, kde se uskuteční výroční setkání českých a německých muzikantů spolupracujících v tomto projektu. Součástí festivalu bude i výchovný program „Jazz mládeži“, který zahrnuje jazzovou dílnu a výchovný koncert.
Text: -GoGo- a ČTK
Foto: archiv divadla
http://info.plzen-city.cz