Rok 2019 bude na témata v cestovním ruchu nebývale bohatý a plodný. Třicáté výročí od Sametové revoluce bude velkou příležitostí i pro cestovní ruch v Plzeňském kraji. Pro návštěvníky je v průběhu celého roku připraveno množství akcí, které připomínají toto výročí.
V květnu je možné zhlédnout výstavu o provokaci StB s falešnou hranicí pod názvem „Akce Kámen“, v září to bude výstava samizdatové a exilové literatury včetně fungování předlistopadové cenzury. Na říjen je připravován koncert folkových kapel na náměstí Republiky v Plzni a velká výstava v Západočeském muzeu v Plzni pod názvem „Listopad 1989 aneb Na podzim padá listí a komunisti“. Plzeňský kraj nezapomněl ani na pád Železné opony. Pro všechny zájemce bude vypraven 9. listopadu speciální dobový vlak z Plzně do Bavorské Železné Rudy, který bude evokovat podzim a zimu 1989, kdy bylo občanům Československa konečně umožněno svobodně cestovat. Troufáme si tvrdit, že vybrat si může každý.

Již tradičně budeme rozvíjet osvědčenou značku Západočeské baroko, jehož vlajkovou lodí je Letní barokní festival, který je rok od rok navštěvovanější a má nadregionální i přeshraniční dosah. Festival se skládá z osmi hlavních akcí a mnoha akcí doprovodných od 7. 6. do 14. 9. 2019 a nabízí prožít baroko všemi smysly do hloubky a do krásy a představí baroko dobovou atmosférou skrze gastronomii, hudbu, divadlo, řemesla, zvyky či vůně. Kromě populárního barokního festivalu jsme vytvořili barokní cyklotrasy, které procházejí nezaměnitelnou barokní krajinou severního Plzeňska. Barokní cyklotrasy Vás zavedou do nejkrásnějších barokních památek Plzeňského kraje a po cestě si dopřejete nádherné výhledy u barokních odpočívadel. Produkt Západočeské baroko nabízí i ucelené dvou- a třídenní balíčky s návštěvou barokních míst, které realizuje společnost Pilsenjoy.
Z každoročních a oblíbených akcí se budou opět konat Slavnosti svobody (3. 2. – 6. 5. 2019), které se v tomto roce rozšíří do celého kraje a oslavy osvobození kromě Plzně uvidí i lidé v dalších městech a obcích.
 |
 |
V rámci nových projektů, které realizujeme v hojné míře, lze například zmínit realizaci dálkové turistické trasy Zlatá stezka, která propojuje již zavedenou obdobnou trasu v Bavorsku, a stává se tak největším celkem dálkových turistických tras ve střední Evropě. Hlavní trasa je vedena na území Plzeňského kraje v délce 200 km v příhraničních horách nebo podhorských oblastech. V Kašperských horách navazuje na část Zlaté stezky směřující z Jihočeského kraje a končí v Chodové Plané na hranicích s Karlovarským krajem. Propojuje a zpřístupňuje turistické cíle, naučné stezky a další kulturně-historické atraktivity a je vedena mimo páteřní červenou turistickou trasu při hranici s Bavorskem a mimo silniční síť a cyklotrasy. Hlavní trasa je rozčleněna na 11 etap o délce mezi 14–23 km. Každá etapa má svoje nástupní místo, které je dobře dostupné a nabízí možnosti ubytování, stravování a další služby. V Plzeňském kraji je sedm propojovacích tras do Bavorska, které mají mezi 10–19 km a směřují k nástupním místům v Bavorsku.
Co se týče dalších projektů, nelze nezmínit například zpracování židovské tematiky v projektu Židovské stezky nebo propojení významných hradů na Šumavě a v Pošumaví – Šumavské trojhradí, které zahrnuje gotické skvosty Kašperk a Velhartice a největší hradní zříceninu v České republice Rabí. V neposlední řadě bude opět v zářijovém termínu (19.–21. 9. 2019) mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITEP, jenž rok od roku vykazuje zvyšující se návštěvnost, která je dána především atraktivitou vystavovatelů a bohatým doprovodným programem. V letošním roce se mohou návštěvníci těšit na novou výstavní halu a velké množství nových prvků, které veletrh ještě zatraktivní.
Text a foto: Plzeňský kraj
Navštivte nás také na:
www.turisturaj.cz
www.zapadoceskebaroko.cz
www.zlatoustezkou.cz
www.instagram.com/visitplzenskykraj
www.facebook.com/turisturaj/