Hlavní novinkou letní turistické sezony v Plzeňském kraji jsou tři barokní cyklotrasy na severu Plzeňska, které mají všechny start i cíl ve městě Plasy. Je na nich deset tzv. barokních odpočívek, z nichž jsou vidět barokní krajina, hospodářské dvory nebo památky, řekla vedoucí krajského oddělení cestovního ruchu Ilona Šnebergerová.

Kraj chce z tras udělat komplexní turistický produkt, na nějž navážou služby a akce. „Zapojujeme obce, podnikatele, město Plasy, klášter, centrum stavitelství, knížecí pivovar, zoo a ubytovací kapacity na trasách, například penzion v Žebnici,“ uvedla Šnebergerová. Středobodem je komplex Mariánské Týnice, kde před dvěma lety vzniklo Centrum baroka. Kraj už jedná o spolupráci s cestovními kancelářemi a s Českými drahami.
„Všechny různě dlouhé okruhy, z nichž nejdelší má kolem 30 kilometrů, se dají vzájemně propojit. Je na nich logo Západočeské baroko,“ uvedla Šnebergerová. Na startu a cíli v Plasích je velká informační tabule. K trasám, jež většinou vedou po méně frekventovaných silnicích, jsou vydány mapy s legendami, které lidé dostanou v infocentrech a v krajském úřadu.
Kraj dále rozvíjí spolu s jižními Čechami a Bavorskem i projekt Zlatá stezka. Ten je inspirován německou obdobou Goldsteig, což je druhá nejúspěšnější dálková pěší trasa u našeho západního souseda. „Rozšířili jsme ji do Čech. Němci mají dvě hlavní páteřní větve, vyznačené žlutě. Naši jsme vyznačili oranžově a vede paralelně s hranicí z Chodové Plané na Tachovsku až k Českým Budějovicím a jen v Plzeňském kraji má kolem 300 kilometrů včetně sedmi ‚modrých‘ propojovacích úseků,“ uvedla Šnebergerová. Během roku vydá kraj průvodce a 6. června v Prachaticích zahájí marketingovou kampaň.
Kraj rovněž aktualizoval turistickou mapu Chráněné krajinné oblasti Brdy, která se loni v lednu otevřela turistům po zrušení vojenského prostoru. „Je větší, má podrobnější měřítko a více zajímavých bodů. Spojili jsme se s lidmi z Brd, s destinační společností Orlov a s Agenturou ochrany přírody a jsou tam opravdu aktuální věci,“ uvedla Šnebergerová.
Nová je také mapa desítek tajemných míst v Plzeňském kraji, například léčivých pramenů, jeskyní, krypt či hradních sklepení. Jsou k dispozici v infocentrech a krajském úřadu.
Novou turistickou atrakcí je umělecká kovárna v Kvíčovicích na Domažlicku. „Vlastník, pan Brož, dává dohromady historickou kovárnu po dědečkovi a pořádá tam workshopy,“ dodala Šnebergerová.
Foto: Shutterstock.com