Po mnoha letech konečně kniha k právu v cestovním ruchu

V souvislosti s cestovním ruchem vzniká celá řada právních vztahů, z nichž jen ty nejzákladnější jsou upraveny minimálně desítkou právních předpisů. To je situace nelehká pro právníka, natož pro laika, který chce v oblasti cestovního ruchu odpovědně podnikat. Právní orientace je o to těžší, že v porevoluční historii dosud neexistovala odborná právní literatura, která by se svým obsahem zabývala právem v oblasti cestovního ruchu skutečně komplexně. Nyní se objevila první vlaštovka.

JUDr. PhDr. René Petráš, Ph.D., který právo a cestovní ruch přednáší na několika soukromých vysokých školách, se rozhodl nenechat si svémocně pro účely přednášek vytvořená skripta pro sebe, a ve spolupráci s Univerzitou Jana Amose Komenského Praha vydal v létě knihu přiléhavého názvu Právo a cestovní ruch.

 Kniha obsahově pokrývá zejména problematiku práv a povinností cestovní kanceláře podle zákona č. 159/1999 Sb., o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, a podle úpravy cestovní smlouvy a dalších smluv významných pro cestovní ruch upravených v občanském a obchodním zákoníku. Pro nadčasovost díla je významné, že prezentuje kompletní text právní úpravy smlouvy o zájezdu v novém občanském zákoníku, a to vždy s komentářem autora k jeho jednotlivým ustanovením. Samostatná kapitola je věnována právním předpisům České republiky v oblasti památkové péče a ochrany životního prostředí, neboť i tyto s poskytováním služeb v oblasti cestovního ruchu nezbytně souvisejí.

Kniha je určena laické veřejnosti, a proto je zmíněná právní problematika zasazena do širšího kontextu, ve kterém autor čtenáře upozorňuje na rozdíly mezi veřejným a soukromým právem, zmiňuje jednotlivá právní odvětví a druhy pramenů práva používané v České republice, zabývá se také základy práva obchodních společností a živnostenského práva.

Knihu ovšem doporučuji k přečtení také právníkům. JUDr. PhDr. René Petráš, Ph.D., si dal tu práci a zasadil českou právní úpravu do kontextu evropského práva a jím zcela aktuálně kladených požadavků, což je aspekt, který si bohužel ne všichni právníci uvědomují. Citována je také relevantní judikatura Evropského soudního dvora, včetně případu Blödel–Pawlik, který byl v souvislosti s projednáváním nároků klientů zkrachovalých českých cestovních kanceláří v roce 2012 uváděn i v českých médiích.

Čtenář nemůže čekat, že v knize najde odpovědi na všechny problémy, které praxe cestovního ruchu přináší. I tady platí právnické klišé: „Kde začíná problém, končí komentář.“ Kniha nicméně čtivou formou podává informace v rozsahu, o jakém by měl mít povědomí pracovník v oblasti cestovního ruchu, kterému nejsou právní souvislosti lhostejné.

 

 Klára Havlíčková Autorkou článku je JUDr. Klára Havlíčková, Holubová-advokáti, s. r. o.

klara.havlickova@holubova.cz
www.asociacepruvodcu.cz

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více