V souvislosti s cestovním ruchem vzniká celá řada právních vztahů, z nichž jen ty nejzákladnější jsou upraveny minimálně desítkou právních předpisů. To je situace nelehká pro právníka, natož pro laika, který chce v oblasti cestovního ruchu odpovědně podnikat. Právní orientace je o to těžší, že v porevoluční historii dosud neexistovala odborná právní literatura, která by se svým obsahem zabývala právem v oblasti cestovního ruchu skutečně komplexně. Nyní se objevila první vlaštovka.
JUDr. PhDr. René Petráš, Ph.D., který právo a cestovní ruch přednáší na několika soukromých vysokých školách, se rozhodl nenechat si svémocně pro účely přednášek vytvořená skripta pro sebe, a ve spolupráci s Univerzitou Jana Amose Komenského Praha vydal v létě knihu přiléhavého názvu Právo a cestovní ruch.
Kniha obsahově pokrývá zejména problematiku práv a povinností cestovní kanceláře podle zákona č. 159/1999 Sb., o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, a podle úpravy cestovní smlouvy a dalších smluv významných pro cestovní ruch upravených v občanském a obchodním zákoníku. Pro nadčasovost díla je významné, že prezentuje kompletní text právní úpravy smlouvy o zájezdu v novém občanském zákoníku, a to vždy s komentářem autora k jeho jednotlivým ustanovením. Samostatná kapitola je věnována právním předpisům České republiky v oblasti památkové péče a ochrany životního prostředí, neboť i tyto s poskytováním služeb v oblasti cestovního ruchu nezbytně souvisejí.
Kniha je určena laické veřejnosti, a proto je zmíněná právní problematika zasazena do širšího kontextu, ve kterém autor čtenáře upozorňuje na rozdíly mezi veřejným a soukromým právem, zmiňuje jednotlivá právní odvětví a druhy pramenů práva používané v České republice, zabývá se také základy práva obchodních společností a živnostenského práva.
Knihu ovšem doporučuji k přečtení také právníkům. JUDr. PhDr. René Petráš, Ph.D., si dal tu práci a zasadil českou právní úpravu do kontextu evropského práva a jím zcela aktuálně kladených požadavků, což je aspekt, který si bohužel ne všichni právníci uvědomují. Citována je také relevantní judikatura Evropského soudního dvora, včetně případu Blödel–Pawlik, který byl v souvislosti s projednáváním nároků klientů zkrachovalých českých cestovních kanceláří v roce 2012 uváděn i v českých médiích.
Čtenář nemůže čekat, že v knize najde odpovědi na všechny problémy, které praxe cestovního ruchu přináší. I tady platí právnické klišé: „Kde začíná problém, končí komentář.“ Kniha nicméně čtivou formou podává informace v rozsahu, o jakém by měl mít povědomí pracovník v oblasti cestovního ruchu, kterému nejsou právní souvislosti lhostejné.