
Plzeň vloni úspěšně zvládla náročnou roli Evropského hlavního města kultury, na kterou se připravovala několik let. Díky novým investicím do památek i kulturních zařízení (DEPO2015, Nové divadlo) získala na atraktivitě, což se dá poznat i z počtu návštěvníků, kterých oproti loňskému roku ještě přibylo.
Městská příspěvková organizace Plzeň – TURISMUS stihla ještě před začátkem roku 2015 rekonstruovat prostory Turistického informačního centra na náměstí Republiky 41, které se tak může postarat o své klienty s daleko větším komfortem. TIC organizuje také prohlídky centra města pro skupiny, popř. zajištuje program na klíč v celém městě či regionu podle potřeb zákazníka.

„Předloni jsme začali s komentovanými prohlídkami pro individuální turisty, které byly v roce 2015 velmi oblíbené. Pro letošní letní sezonu jsme rozjeli jejich vylepšenou variantu, kostýmované tematické prohlídky města. Nabízeli jsme zatím tři témata – Plzeňské osobnosti, Plzeň v proměnách času a Báje a pověsti, určené rodinám s dětmi. Měli jsme s tím velký úspěch a museli přidávat další termíny,“ říká Irena Benešová, vedoucí TIC.
„Na dobu adventu plánujeme kostýmované prohlídky historického jádra s adventní tematikou. V té době má totiž Plzeň zvláštní nostalgickou atmosféru, spojenou se slavnostním nasvícením, betlémy a vánočními trhy, které patří k nejkrásnějším v republice. Tyto prohlídky budeme pořádat nejen pro individuální návštěvníky v českém a německém jazyce, ale chceme je nabízet i cestovním kancelářím,“ dodává Benešová.

Letošní letní novinkou Plzně –TURISMU je také kampaň Plzeň pro děti s Velkou rodinnou turistickou vstupenkou, která umožňuje návštěvu čtyř nejatraktivnějších turistických cílů (zoo, Dinopark, Muzeum loutek a Techmania Science Center) s výraznou slevou. Také tato kampaň Plzeň pro děti bude pokračovat i v dalších letech, různou formou budou představeny i další cíle, např. Muzeum knihtisku, Muzeum strašidel, plzeňské podzemí nebo věž chrámu sv. Bartoloměje apod.
Turistickým potenciálem však oplývá i širší centrum města, zejména jeho jižní část s činžovními domy a průmyslovými objekty z přelomu 19. a 20. století. Z jedné strany je ohraničena řekou Radbuzou, po jejímž břehu se dá z historického centra pohodlně dojít až k DEPU2015, bývalému areálu městských dopravních podniků. Dnes je oblíbeným kulturním cílem, neboť se zde koná řada zajímavých akcí, koncertů, gastronomických festivalů, výstav i konferencí. Zajímavým zážitkem může být i návštěva nedalekého Muzea knihtisku, které je součástí dodnes funkční tiskárny.
 |
 |
V okolí Klatovské třídy, která v 19. století získala podobu městského bulváru s reprezentativními činžovními domy, působil i světoznámý architekt Adolf Loos. Čtyři byty s jeho dochovanými interiéry byly po rekonstrukcích otevřeny veřejnosti ve stálé prohlídkové trase. „Je to svým způsobem unikát,“ vysvětluje Magda Soukupová z p. o. Plzeň – TURISMUS. „Dva z bytů patří městu Plzni, jeden spravuje Západočeská galerie a jeden byl vrácen blízkým příbuzným původních majitelů. Provozovat zde prohlídkovou trasu není nic jednoduchého. Naštěstí se byty nacházejí v docházkové vzdálenosti od sebe, takže je možné navštívit je všechny i v jeden den. Doporučujeme návštěvu celého okruhu, protože pak si zájemce utvoří představu o celé šíři Loosovy interiérové tvorby. Byty rodiny Krausových a Voglových, Brummelův dům a Semlerovu rezidenci je možné navštívit za zvýhodněnou cenu v rámci společné vstupenky.“

Kromě čtveřice bytů s Loosovými interiéry můžete v této oblasti zavítat i do Moving Station, krásné secesní budovy nádraží Jižní předměstí. Dnes je to vyhlášená scéna pro současné umění, divadlo, tanec a alternativní projekty. Zajímavostí této části města je též secesní Hálkova ulice nebo Nerudova ulice s celou frontou domů zdobených Alšovými sgrafity. Rezidenční čtvrť uzavírá na západní straně areál bývalých Škodových závodů. Za jeho vysokou zeď se mohou zájemci dostat, pokud navštíví Techmania Science Center, sídlící v jedné z historických továrních hal. V dalším památkově chráněném objektu je umístěno jediné 3D Planetárium v Česku.
Foto: Libor Sváček, archiv mcumedia; Alan Novák; Radovan Kodera; archiv města Plzně
www.visitplzen.eu
Vybrané akce 2016
7.–16. 9.
Mezinárodní festival Divadlo
Mezinárodní festival divadla, který prezentuje širokou tematickou, stylovou i žánrovou tvorbu.
www.festivaldivadlo.cz
17. 9.
Slunce ve skle
Festival minipivovarů v Pivovarském dvoře v Plzni-Černicích
www.slunceveskle.cz
1. 10.
Pilsner Fest
Velkolepé oslavy uvaření první várky světoznámého ležáku Pilsner Urquell nabízí bohatou hudební přehlídku.
www.prazdrojvisit.cz
22.–24. 9. Řezno; 13.–15. 10. Plzeň
Treffpunkt, bavorsko-český festival
Kulturní festival prezentuje současné umění, kulturní vazby i gastronomii v obou partnerských městech – Plzni a Řezně.
28. 10.
Oslavy vzniku republiky a DEPO Street Food Market
Státní svátek v Plzni spojený s prohlídkami plzeňských památek za symbolickou cenu 28 korun, slavnostní průvod a ohňostroj. Součástí oslav je i DEPO2015 s festivalem pouličního jídla.
25. 11. – 23. 12.
Vánoční trhy
Plzeňské vánoční trhy patří k nejkrásnějším v republice.