Německý statistický úřad eviduje od ledna do listopadu loňského roku v hromadných ubytovacích zařízeních s deseti a více lůžky celkem 70,2 milionu přenocování. To představuje meziroční nárůst přenocování zahraničních turistů o 4,6 procenta.
„Německý incoming se vyvíjí nadále natolik dynamicky, že můžeme již nyní podle dosavadních statistik hovořit o dalších rekordních výsledcích, a to již po páté za sebou,“ vysvětluje Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva Německé turistické centrály (DZT). „Díky tomuto růstu se hodnoty německého incomingu nacházejí značně nad evropským průměrem – podle nejnovějších výsledků šetření UNWTO dosáhly přírůstky přenocování zahraničních turistů v Evropě za sledované období roku 2014 zhruba 3,9 procent.“
Mezi evropské země, které svými nadprůměrnými přírůstky přispívají k výborným výsledkům německého incomingu a tím také posilují svou pozici významných zdrojových trhů pro Německo, je i Česká republika. Český trh si vedl velice dobře a již na konci listopadu bylo jasné, že předčí výsledky roku 2013. Na konci listopadu 2014 zaznamenal statistický úřad zhruba 917 tisíc přenocování českých turistů v Německu, což je asi o 70 tisíc přenocování více než v předchozím roce. To představuje meziroční nárůst přenocování ve sledovaném období o 8,3 procenta. V krátkodobém horizontu by tak český trh mohl přesáhnout hranici jednoho milionu přenocování.
Pozitivní trendy vykázaly ale i další evropské země jako Rumunsko (+13,5 %), Irsko (+21,1 %), Portugalsko (+13,0 %), Bulharsko (+21,4 %), Slovinsko (+22,4 %) a Chorvatsko (+29,7 %).
Mezi TOP 10 trhy, které se nejvíce podílejí na přenocování, se v průběhu třetího čtvrtletí dostalo Polsko. Posílilo svou dosavadní pozici nárůstem přenocování o 11 procent na současné 2,3 miliony přenocování. Nadprůměrných výsledků dosahovaly na konci loňského roku také Švýcarsko (+6,5 %), Rakousko (+5,3 %) a Dánsko (+5,5 %).
Naopak pokles na ruském trhu se ke konci listopadu trochu zmírnil a souhrnně se výsledy na tomto trhu od začátku roku pohybují na úrovni minus 5,9 %. S celkovými 2,2 miliony přenocování se Rusko drží těsně za první desítkou trhů.
Obzvlášť dynamicky se podle statistiky DZT vyvíjí asijský trh, který celkově zaznamenává nárůst v hodnotě 11 procent. Dvouciferné přírůstky vykazuje také Čína (+16,9 % na 1,9 milionu přenocování), a arabské země (+20,6 % na 1,8 miliony přenocování). Dalšími asijskými trhy, které se nadále pohybují na úrovni dvouciferných přírůstků přenocování v Německu, jsou Jižní Korea (+11,3 %) a Tchaj-wan (+25,0 %).
Nejdůležitější ze zámořských trhů, Spojené státy americké, s pěti miliony přenocováními, se nadále vyvíjí velmi pozitivně, když od ledna do listopadu 2014 vykázaly nárůst o 4,7 procenta.
Ilustrační foto: Leonardo Hotels