V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,1 milionu lidí. Oproti stejnému období loni to bylo o 22,2 procenta méně. Počet přenocování se meziročně snížil o 16,7 procenta na 8,9 milionu nocí. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem poklesu bylo březnové omezení ubytovacích služeb kvůli epidemii koronaviru.

Ještě v lednu a únoru vykazovala návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení v Česku růst. Pak se ale situace zásadně změnila. „V březnu vlivem pandemie koronaviru došlo k meziročnímu propadu o 67 procent u počtu hostů a o 57 procent u počtu přenocování,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura. Počet zahraničních návštěvníků se v prvním kvartále snížil meziročně o 26,1 procenta. Domácích hostů ubylo 18,1 procenta.
„Nejpočetnějších Němců se v 1. čtvrtletí letošního roku ubytovalo 335 000, o 17,4 procenta méně než loni,“ uvádí statistici. Počet hostů z Polska klesl o 15 procent, ruských turistů přijelo zhruba o desetinu méně. Návštěvnost ze Slovenska poklesla o čtvrtinu. Příjezdy Italů se snížily o 40 procent a návštěvy z Číny či Jižní Koreje se propadly o více než polovinu.
Hotely měly za období od začátku letošního roku do konce března návštěvnost na úrovni 76,9 procenta loňského roku. Příjezdy do penzionů klesly o 18,4 procenta a v ostatních zařízeních o jednu pětinu.
Pokles se projevil také v počtu nocí strávených v hromadných ubytovacích zařízeních. „Hotelový segment vykázal meziroční pokles přenocování o 18,9 procenta a penziony o 11 procent,“ zjistili statistici. Návštěvnost kempů vyjádřená počtem přenocování se propadla na půlku.
Pokles zájmu turistů o ubytování zaznamenaly všechny kraje. Nejvíce hostů ubylo v Jihočeském kraji, a to o 29,3 procenta. Téměř 28procentní pokles pocítili hoteliéři a provozovatelé penzionů na jižní Moravě. V hlavním městě se počty příjezdů snížily o 27,4 procenta.
„Uzavření hranic se samozřejmě více dotýká krajů závislých na zahraniční klientele. Praha a Karlovarský kraj mají běžně ze všech krajů nejvyšší vytíženost lůžek, ale většinu hostů tvoří cizinci (v Praze přes 80 procent, v Karlovarském kraji okolo 60 procent). Podpora domácího cestovního ruchu představuje proto jen část pomoci, klíčové pro obnovu sektoru bude otevření hranic,“ komentuje výsledky ČSÚ Jan Herget ředitel CzechTourism.
Foto: Shutterstock.com