Počet individuálních českých turistů cestujících do Kanady se po podzimním zrušení vízové povinnosti ztrojnásobí, předpokládá poradenská společnost Mag Consulting. Do země javorového listu v posledních letech vyjelo ročně kolem 10 000 Čechů. S cestovními kancelářemi vycestuje do Kanady podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) dvakrát více Čechů. Konec víz do Kanady tak výrazně povzbudí cestovní ruch mezi oběma zeměmi.
Do Kanady směřovalo před zavedením víz v roce 2009 na 16 000 až 17 000 českých turistů. Po zavedení vízové povinnosti, které bylo zdůvodněno vysokým počtem lidí hledajících v Kanadě azyl, se počet tuzemských návštěvníků snížil na 10 000 až 12 000.
Podle AČCKA se po zrušení víz počet českých turistů cestujících do Kanady s cestovními kancelářemi zvýší až na dvojnásobek. „Očekáváme, že se počet českých turistů cestujících s cestovními kancelářemi v průběhu dvou let zvýší až na 2 500 osob," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Podle ní administrativně náročné vyřizování víz v posledních letech mnoho turistů odradilo a volili raději USA.
S předpokladem razantního navýšení počtu výjezdů do Kanady souhlasí i Michal Kužel z cestovní kanceláře America Tours, která patří mezi přední specialisty na severoamerický trh. „Vyzkoušeli jsme si to v době ‚půlsezonního‘ zrušení víz před čtyřmi lety – nárůst byl tehdy raketový, a třebaže tehdy kanadská vláda víza zrušila uprostřed rozjeté sezony, byl rok 2009 pro nás v prodeji Kanady nejlepší z celých našich 23 let," vzpomíná Kužel. Zavedení víz v roce 2009 zpětně vnímá jako „ránu pod pás", kterou pocítila nejen cestovní kancelář, ale zejména její klienti. „Ze dne na den zavládla taková nechuť k cestám do Kanady, že náš propad byl dokonce z roku na rok sedmdesátiprocentní!" ohlíží se do minulosti Michal Kužel a dodává: „Protože klient má paměť, očekávám první rok zvýšení zájmu o zhruba 50–70 procent, a naplno se Kanada rozjede až v následujícím roce." Určitě rychleji bude podle jeho názoru přibývat individuálních cest oproti zájezdům. „Prodej zájezdů do Kanady jako samostatné destinace nebyl za poslední vízové povinnosti žádná sláva, spíše se prodávaly kombinace s USA. Čekám nárůst zájmu, nebo spíše jeho posílení, o cesty na západ Kanady a o kombinace s Aljaškou," uzavírá majitel CK America Tours. Rostoucímu zájmu o cesty do Kanady podle něj zatím nasvědčuje i poptávka po zájezdech z nového katalogu, byť na serioznější hodnocení trendů v poptávce je třeba počkat na období po veletrzích cestovního ruchu v Brně a v Praze.
Na česko-kanadskou turistickou výměnu bude mít pozitivní efekt také pravidelné letecké spojení s kanadským Torontem a Montrealem, kterého se letos po několikaleté pauze dočká Letiště Praha. Sezonní linku, o které podrobněji píšeme na str. 12, bude jednou týdně od 17. června do 15. října provozovat kanadská společnost Air Transat. Spojení mezi Prahou a Kanadou v roce 2009 opustily České aerolinie. „Pokud jde o přímé lety Air Transat, myslím si, že jde spíše o zaměření na kanadskou klientelu a české lázně než nějaký ‚trhák‘ pro české turisty. Jeden let týdně do Toronta náš trh nespasí, byť ho Air Transat bude létat s A-330, tedy odpovídajícím letadlem," přidává svůj názor Michal Kužel a posledními slovy naráží na zmínky o zvýšení komfortu charterových letů z České republiky do Karibiku, které se po zrušení kanadských víz objevily v tuzemském tisku. Tyto chartery operované Boeingy 737 totiž předtím nemohly přistávat na kanadském území a na cestě do Karibiku musely absolvovat dvě mezipřistání. „Výrazně by se tak zvýšila nabídka cestovních kanceláří do Karibiku. Nově by bylo jedno mezipřistání, což by zvýšilo komfort cestování," uvedl na podzim analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.
Text: -čtk- a -red-
Ilustrace: Thinkstockphotos.com