
Skoro by to mohlo vypadat, že tuzemské hory se potýkají s nedostatkem turistů. Alespoň to naznačuje skutečnost, že většina turistických karet na území Libereckého kraje se objevuje v horských střediscích. Čím to? Pravděpodobně se jedná o pozůstatek z dob minulých, kdy lidí v horách opravdu ubývalo. Nyní je tomu spíše naopak. Přečkaly turistické karty tuto změnu?
Čerstvý krkonošský vzduch s kartou poprvé…
Nejstarším a zároveň i nejdéle existujícím zástupcem tohoto bonusového programu v Libereckém kraji je Karta hosta Benecko, která funguje od roku 2010. Stojí za ní Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu na Benecku a okolí, které od svého vzniku usiluje o propagaci a rozvoj této lokality. Jak již její název napovídá, karta je poskytována bezplatně hostům ubytovaným ve více než 60 hotelech a penzionech, které jsou členy zmíněného sdružení. Specifickou vlastností karty je skutečnost, že si ji hosté musejí on-line zaregistrovat. Jinak poskytované slevy nemohou čerpat. I když je vázána na osobní údaje, pro jednu výpravu stačí vždy jen jedna karta. Je jen potřeba je v rámci registračního formuláře všechny uvést. Karta funguje doposud, přičemž v letošním roce je možné využít celkem pěti výhod. A turisté mají o kartu rozhodně zájem – ročně se jí totiž dle sdružení vydá řádově několik tisíc.

… nebo taky podruhé
Jen o rok později se počet karet na území Libereckého, ale zároveň vlastně i Královéhradeckého kraje, rozšířil o další projekt. V tomto případě se rozhodli zástupci Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu v Harrachově začít odměňovat návštěvníky zmíněného krkonošského města. Tzv. Harrachov Card je věrnostní nepřenosnou kartou, jejímž cílem je přilákat do města více turistů a motivovat je k opakované návštěvě. Zároveň je má při volbě ubytování nasměrovat do hotelů a penzionů, které jsou členem sdružení. Právě u nich totiž mohou hosté získat kartu zdarma ke svému pobytu. Kromě toho je ji ale možné zakoupit u vybraných prodejců nebo on-line. V tomto případě je její platnost 2 měsíce. Po tu dobu mohou turisté čerpat benefity, které mají obvykle podobu zvýhodněných vstupů, jízdenek a skipasů. Typ a výše slev se přitom v případě placené a neplacené varianty karty liší. Jelikož ji sdružení považuje za hlavní marketingový nástroj, pomocí něhož propaguje nejen služby svých členů, zapojení do programu jim přináší mnoho výhod. Tou nejvýraznější je bezplatná prezentace na webových stránkách karty. Její význam přitom dokládá nejen výše finančních prostředků, které sdružení vynakládá na její provoz, ale také to, že o ni mají návštěvníci města zájem. Harrachov Card se totiž ročně dostává v průměru k téměř 60 000 lidí.
A co takhle Jizerské hory…
Zvýšit návštěvnost hor, tentokrát ale těch Jizerských, si vytyčilo za cíl i Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory. Právě to stojí za projektem Jizerky CARD, který byl představen na konci roku 2012. A ani tady se příliš neodchylovalo od tradičního pojetí. Jejím cílem bylo zvýšení návštěvnosti Jizerských hor a propojení veřejné a podnikatelské sféry. I v tomto případě se jedná o kartu hosta, kterou poskytují ubytovatelé z řad členů sdružení hostům zdarma v případě pobytu na dvě a více nocí. V minulosti ji sice bylo možné i zakoupit, ale pro nezájem bylo od této možnosti v roce 2015 upuštěno. Ve stejném roce také přestaly být karty nepřenosné a začaly být hostům zapůjčovány na dobu pobytu. Díky Jizerky Card mohou turisté čerpat zajímavé slevy či cenová zvýhodnění v celých Jizerských horách s tím, že se nabídka v letní a v zimní sezoně liší.
… nebo Rokytnice nad Jizerou?
Nejmladším zástupcem turistických karet v regionu je Rokytnice PLUS, která byla spuštěna jako samostatný produkt v roce 2016. Zároveň je druhou kartou vytvořenou pro území společné pro Liberecký i Královéhradecký kraj. Rokytnice Plus je bonusovým programem Spolku pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad Jizerou a funguje rovněž jako karta hosta. Získat ji totiž mohou opět lidé ubytovaní v hotelech a penzionech, které jsou provozovány členy spolku. Karta je nepřenosná, je poskytována na dobu pobytu ve městě a nabízí řadu benefitů. Nejčastěji se jedná o slevy na ubytování, ve stravovacích zařízeních či na služby a vstupy do turistických atraktivit. Aktuálně ji poskytuje celkem 49 ubytovatelů a partnersky je do programu zapojeno skrze benefity dalších 14 subjektů, přičemž poskytovateli slev se mohou stát i subjekty, které členy spolku nejsou. A proč zmiňujeme, že karta vznikla před třemi lety jako samostatný produkt? Mnohem dříve – již od roku 2006 – byl totiž tento bonusový program součástí severočeského BENEFIT Programu realizovaného libereckou společností Compedium.
Foto: Shutterstock.com