Obec Přestavlky leží v podhůří Orlických hor, přibližně 8 km jižně od Kostelce nad Orlicí. Při podrobnějším seznámení se s historií zjistíme, že místo i jeho okolí nabízí hned několik turisticky zajímavých cílů a možností. Víme-li, že první písemná zpráva pochází z roku 1440, což je o 52 let dříve, než byla objevena Amerika, stojí toto místo přinejmenším za zmínku.

Od svého vzniku byl zdejší poplužní dvůr majetkem mnoha šlechtických rodů. Na přelomu 18. a 19. stol. obec osídlila židovská komunita, což dokládají zprávy o existenci zdejší synagogy. Poslední židovský osadník Josef Ledeč opustil obec před rokem 1914 a jeho vnuk dnes pracuje v oblastní nemocnici. Existuje také věrohodná informace, že v období židovského osídlení tu byla založena a provozována vinice.
V místě se do dnešních dní dochovalo několik hospodářských budov, dvoupatrový špýchar, vodní mlýn se zařízením z 19. a 20. století, barokní sousoší Jana Nepomuckého z 18. století nebo přenesená barokní vrata prohlášená za kulturní památku. Dominantou obce je pak zámeček se zděným přízemím, druhotně vyzděným v 17. století a roubeným patrem předbělohorského stáří s klasicistní mansardovou střechou. V katastru obecního úřadu naleznete i památku evropského významu, kterou je barokní chrám na vrchu Homol z přelomu 18. století s unikátním schodištěm lemovaným barokními sochami.
Nad možnostmi využití tohoto potenciálu se 26. 2. sešli starostka Kostelce nad Orlicí Ing. Červinková, vedoucí regionálního rozvoje města Ing. Kotoučová, z Euroregionu Glacensis Ing. arch. Holmová a starosta obce pan Urbanec. Starosta přítomné seznámil s celkovou problematikou a koncepcí v oblasti oprav, údržby a možností využití památek a památkových objektů v návaznosti na podporu rozvoje turismu v obci a okolí. Všem bylo jasné, že situace je nelehká jak z hlediska vnitřní podpory obyvatel obce, tak vzhledem k velmi omezeným finančním prostředkům. Bez ohledu na to, že předmětem jednání bylo zvážení možností využití stávajícího potenciálu, vyvstala otázka, zda se sem podaří včas přemístit, ve spolupráci s památkovou péčí, ohrožené památky a fragmenty z oblasti.
Ale nejdříve se musí vyřešit otázky spojené s vlastnictvím nemovitostí a pozemků, financování projektu, zvážit možnosti využití grantové politiky a podobně. Je jasné, že nic tu nepomůže pouhé chtění, protože podobných míst a památek jsou v ČR desítky, což tento záměr řadí do oblasti pokusů o zázrak.
Tudíž, je jen na občanech a radních, kterou z cest se dají a jaké bude jejich poselství příštím generacím.
-LGS-