Portál VychodniCechy.info je oficiální webovou turistickou prezentací Pardubického kraje, i když svým pokrytím nezůstává jen u svého území. René Živný, radní Pardubického kraje zodpovědný za cestovní ruch a sport, jej dokonce označil za nejdůležitější marketingový nástroj při propagaci regionu. Nesetrvává ale jen u této proklamace a podporu vyjadřuje investicemi do nových funkcí portálu.

Oceňovaný portál
Portál se dlouhodobě umísťuje na prvních pozicích v soutěžích hodnotících turistické webové prezentace. Posledním oceněním byla úspěšná obhajoba prvního místa v rámci soutěže Velká cena cestovního ruchu 2018/2019 v kategorii Nejlepší elektronický projekt. Velkou cenu cestovního ruchu každoročně vyhlašuje vydavatelství COT media společně se společností Veletrhy Brno; předávání cen proběhlo na veletrhu Regiontour v Brně. Kompletní výčet ocenění portálu je k dispozici na www.vychodni-cechy.info/oceneni-portalu/.

Doménou portálu byl již od jeho spuštění v roce 2006 bohatý obsah, který je spravován nejen turistickými informačními centry (v návaznosti na dotační program Pardubického kraje pro TIC), ale také samotnými provozovateli objektů, poskytovateli služeb, pořadateli a v propojení s dalšími informačními systémy, ze kterých data čerpá. Zaujme také svými devíti jazykovými mutacemi a od posledního redesignu je i pozitivně hodnocen za poutavý vizuál a uživatelskou přívětivost.
Na scénu přichází navigátor Viki
Vstupní dialogové okno navigátoru Viki
|
Přesto, že portál nabízí hned několik přístupů k hledané informaci (menu, fulltext nebo informační boxy), rozhodl se Pardubický kraj pilotně nasadit funkci navigátoru simulujícího chatbot. Na rozdíl od chatbotu Viki nerozpoznává dotazy od návštěvníků, ale sám aktivně nabízí možnosti, které návštěvník může hledat, a tím celý proces urychluje. Při stanovení těchto nabídek byly zohledněny statistiky Google Analytics, abychom pokryli maximum hledaných informací od návštěvníků. Při výběru některé z nabídek pak Viki pokládá upřesňující dotazy, např. na místo, datum apod. tak, aby na konci dialogu s návštěvníkem byl Viki schopen zobrazit konkrétní stránku portálu.
Úspěšnost navigátoru Viki je analyzována pomocí Google Analytics a po cca 2 měsících provozu bude vyhodnocena. Jako jádro pro administraci byl využit systém GEOFUN, který umožňuje taktéž složité větvení, vyhodnocování odpovědí apod. Po vyladění v české jazykové mutaci bude navigátor zpřístupněn i do 8 cizojazyčných verzí.
Aktuální data táhnou
Nejnavštěvovanější stránkou je Kalendář akcí. Je tedy patrné, že návštěvníky zajímají aktuální možnosti trávení volného času. Konkrétně jde o aktuální informace o provozu lanovek a vleků od partnerů Sitour a Infočesko, aktuální data o sjízdnosti řek od partnera Raft.cz a v neposlední řadě data o kvalitě přírodního koupání, kde hlavním zdrojem je Státní zdravotní ústav.
Kam na běžky?
Nově k těmto informacím přibývají aktuální údaje o údržbě zimních běžeckých tras. Letos se pilotně ověřuje možnost sběru těchto dat, a to přímo od subjektů provádějících údržbu těchto tras. V zájmu jednoduchosti jsme umožnili snadno a rychle u jednotlivých úseků naklikat datum poslední údržby s možností doplnit výšku sněhu a textovou poznámku, do které lze vložit popis kvality tratě či upozornit na možná nebezpečí na trase. Po zimní sezoně tento způsob sběru dat bude vyhodnocen a následně rozhodnuto, zdali je v získávání aktuálních dat dostatečně efektivní. Předpokládá se, že v další zimní sezoně bude sloužit v návaznosti na nově vyhlášený dotační titul na údržbu zimních běžeckých tras v Pardubickém kraji.
Aktuální stav zimních běžeckých tras k 22. 1. 2019
|
Tím to vše nekončí
Informační a komunikační technologie se rychle rozvíjejí, a tak jistě nebudou tyto novinky na portálu poslední na dlouhou dobu. Další vychytávky opět rádi představíme na stránkách časopisu COT!