Portugalsko by se bez nadsázky dalo nazvat zemí golfu zaslíbenou. Sport gentlemanů si tu našel svoji tradici již v devatenáctém století, kdy bylo založeno první golfové hřiště Oporto Niblick Club. Díky mimořádně příznivému přímořskému klimatu a podmínkám vhodným k celoroční hře jsou portugalské golfové resorty jedněmi z nejvyhledávanějších v Evropě. A protože život není jenom o golfu, se západem slunce zdaleka nic nekončí. Písčité pláže s průzračně čistou vodou, výborná gastronomie a vyhlášené víno dokážou patřičně podtrhnout golfové zážitky a zanechat v duši pocit jedinečnosti a neopakovatelnosti přímořského života.
V Portugalsku si přijdou na své všichni, kdo si chtějí hru užít a vyzkoušet svůj um. Ať už jste začátečník, který se snaží do hry proniknout, nebo zkušený profesionál, který chce své schopnosti poměřovat s obtížným terénem na perfektních hřištích, v Portugalsku najdete přesně to, co očekáváte. Stále se zvyšuje i nabídka služeb na hřištích stávajících, k nim pak v poslední době stále přibývají zbrusu nová hřiště, která lahodí oku, zaručují tu nejvyšší kvalitu hry a jsou designována nejlepšími golfovými firmami a profesionály. Není náhodou, že právě portugalská hřiště hostí mnoho šampionátů a soutěží, mezi které patří i největší a nejznámější Portuguese Open na Algarve, Madeira Open a Estoril Open.
Tradice golfu v této krásné zemi začala se vznikem prvního hřiště v Portugalsku – Oporto Niblick Club, které bylo založeno již v 19. stol. a tím stálo u zrodu vášně Portugalců pro golf, který zde patří mezi nejoblíbenější sporty vůbec. V první polovině 20. století zdejší charakter golfu utvářela čtyři velmi známá a oblíbená hřiště: Oporto Golf Club, Lisbon Sport Club, Clube de Golf de Miramar a Clube de Golfe do Estoril. V současnosti je v Portugalsku více než 50 špičkových golfových hřišť a několik dalších se nově buduje.
Samozřejmostí všech je dobré zázemí a další doplňkové služby, které vám maximálně zpříjemní pobyt v jejich areálech. Zde zapomenete na stres a běžný shon a naplníte tak svou představu o báječné dovolené.
Lisabon a okolí
Portugalsko je rozděleno na několik územněsprávních celků neboli regionů a za golfovými zážitky lze zavítat prakticky do kteréhokoliv z nich. Díky téměř každodennímu leteckému spojení najdeme nejvyhledávanější hřiště v okolí Lisabonu, metropole Portugalska již od roku 1255. Ta se rozkládá na sed–mi pahorcích na pravém břehu při ústí řeky Tejo a je oprávněně považována za jedno z nejkrásnějších měst světa. Zhruba 20 minut jízdy z centra se nachází hotelový komplex Aroeira, jehož moderní a skvěle upravená dvě 18jamková hřiště nutně uspokojí i ty nejnáročnější sportsmeny. V blízkosti resortu se nachází nejdelší písečná pláž v oblasti Lisabonu, kde si po hře můžete příjemně zarelaxovat. Severně od Lisabonu pak leží malé městečko Óbidos, jehož historické centrum je vklíněné mezi hradby a uzounké uličky vypadají, jako by se po nich projížděli středověcí rytíři na koních.
CampoReal Golf Course, Turcifal, Lisboa (foto: CampoReal Golf) |
Nicméně i v jeho okolí lze holdovat golfové náruživosti. Třeba na blízkém pobřeží lze najít hotel Praia-del-Rey z mezinárodní sítě hotelů Marriott. Tento resort byl zvolen nejlepším golfovým resortem roku 2006 v Evropě podle IAGTO (mezinárodní asociace golfových touroperátorů).
Palmares Golf Course, Meia Praia, Lagos (foto: Palmares Golf) |
Zdejší hřiště je zčásti typickým skotským linksem a zčásti hřištěm s parkovou úpravou. Nelze opominout ani osmnáctijamkové hřiště Golden Eagle, u jehož zrodu stál americký architekt Rocky Roquemore. Jiné golfové hřiště, Estoril, je jedno z nejstarších a nejznámějších v Portugalsku a mnohokrát se na něm konal portugalský šampionát. Na zdejším hřišti bylo možné obdivovat i hru takových hráčů, jako jsou Max Faulkner, Ramon Sota, Bernard Gallacher nebo Seve Ballestros. Tento vyhlášený mezinárodní plážový resort byl designován Mackenziem Rossem. I když bylo hřiště několikrát upravováno, udrželo si svůj charakteristický vzhled a původní rozmístění jamek. Architekt do členitého terénu šikovně zakomponoval pinie a eukalypty, a hřiště se tak pro hráče stává výzvou a nutí jej k naprosté koncentrovanosti a přesnosti. Zkušení nosiči vám budou k dispozici a seznámí vás se všemi detaily a záludnostmi tohoto hřiště. Jeho součástí je samozřejmě golfový klub, kde si po konci hry můžete pochutnat na zdejší skvělé kuchyni a kochat se výhledem na hřiště nebo Atlantik.
Golf na Madeiře
Madeiře se často říká Ostrov květů či Věčného jara, teploty i v zimě neklesají pod příjemných dvacet stupňů, což má pochopitelně příznivý vliv na vegetaci, téměř v kterémkoli ročním období zde návštěvník nalezne kvetoucí louky s pestrou paletou často i exotických rostlin. Dopad civilizace je zde méně patrný než v jiných oblastech, což může být atraktivní i pro starší generace, větší ruch a pohyb je možné zaznamenat vlastně jen v metropoli ostrova, Funchalu. Pochopitelně že tak dobré podmínky nemohly uniknout „golfovým architektům“, hřiště naleznete i na Madeiře. Na tom asi nejznámějším, Santo da Serra, se koncem března setkávají nejlepší evropští hráči při turnaji Madeira Open hraném v rámci European Tour. Je velmi kopcovité, při jeho stavbě se využily veškeré přednosti zdejší přírody, díky čemuž je velmi dobře hratelné jak pro „profíky“, tak pro méně zkušené nadšence. Ti však musí být při hře obezřetní, právě kvůli poloze na svahu směrem k mořským útesům musí mnohdy překonávat rokliny a velká převýšení. Bonusem ojedinělého zážitku ze hry je pak nádherný výhled z klubovny s restaurací a barem na mořské pobřeží. Naproti tomu druhé zdejší golfové hřiště Palheiro Golf nenabízí tak velká převýšení, nalezneme zde více vegetace, hřiště je vlastně více než z poloviny začleněno do úžasné botanické zahrady. Nabízí nádherné výhledy na město Funchal a jeho okolí, útulná klubovna je pak vyhlášená svou gastronomií.
Vítejte na Costa Azul
Modré pobřeží (Costa Azul) je asi nejznámější částí Portugalského pobřeží. Tato oblast je pro golf jako stvořená a hřiště jsou tu všude, od mysu Cabo Espichel, přes pohoří Serra da Arrábida až k pobřeží. Každé je však něčím jiné, i když leží třeba jen pár kilometrů od sebe v podobné krajině. Zásluhu na tom mají nejen vynikající odborníci, kteří hřiště vyprojektovali, ale i místní úřady. Ty totiž dbaly na to, aby byly jakýmsi doplňkem krajiny a její ráz nejen ničím nenarušily, ale naopak zvýraznily její krásy. A to se jim zcela určitě povedlo.
Algarve
Slunce zde svítí v průměru 3 000 hodin za rok a to je více než v jakékoli jiné evropské zemi. Po celý rok příjemné klima, krása přírody a neopakovatelnost krajiny, přátelskost místního obyvatelstva, výborná kuchyně a víno – bílé, červené, zelené i portské, taková jsou lákadla jednoho z nejpřitažlivějších turistických míst v Evropě. Navíc tu na úseku asi 70 km najdete celkem 20 vysoce kvalitních golfových hřišť a některá z nich patří k nejlepším v Evropě. Algarve označuje asi 150 km velmi malebného a převážně písčitého pobřeží s mnoha barevnými pískovcovými útesy, které se táhne od mysu sv. Vincenta na západě až k řece Guadiana na východě, která tvoří přirozenou hranici mezi Portugalskem a Španělskem.
Laguna Golf Course, Vilamoura, Algarve (foto: Lusotour Golfes) |
Pro golf je zde počasí ideální prakticky po celý rok a je vhodné i pro jiné venkovní sporty, jako jsou plachtění, tenis, jízda na koni, potápění aj. Algarve je v létě místem pro rodinnou dovolenou, při které je možno kombinovat golf s koupáním, s vodními sporty, zábavou a výlety pro všechny její členy.
Text: -jah-, www.golfplanet.cz,
www.cestovani.idnes.cz
Foto: www.imagesofportugal.com
AICEP Portugal Global
Obchodní oddělení velvyslanectví Portugalska Pevnostní 9, 162 00 Praha 6
E-mail: petra@portugalglobal.cz
Tel.: +420 251 091 761
Fax: +420 257 320 053/059
www.portugalglobal.pt
www.visitportugal.com