Trezor, nebo také sejf, se už dnes stává běžným vybavením hotelových recepcí a pokojů, kam si hosté odkládají cestovní doklady, šperky, cennosti, elektroniku či hotovost. Přitom platí, čím méně je hotel zabezpečen, tím spíše by měl mít k dispozici bezpečnostní sejfy na pokojích, případně trezor s bezpečnostními schránkami v recepci.

Podle Jaroslava Tlapáka, jednatele české firmy Metalsafe, která se výrobou a prodejem trezorů zabývá, není trezor v hotelích ničím neobvyklým nebo výjimečným. „Když jsou lidé na jeho používání zvyklí z domova, případně zaměstnání, požadují ho i v hotelech, ve kterých tráví čas na služebních cestách či dovolených. Každý slušný hotel by měl svým klientům nabídnout to, na co jsou zvyklí, a tím jim dát důvod, proč se vracet,“ myslí si.
S jakými trezory se tedy hosté v hotelích nejčastěji setkají? „Nejčastěji hotely používají bezpečnostní schránky, někdy také nazývané sejfy a neodborně i trezory. Konstrukce na rozdíl od trezorů je velice ,lehká‘, pouze jednoplášťová, ocelová. Schránky bývají navíc vybaveny laciným elektronickým zámkem z Číny. Zcela výjimečně v hotelích naleznete trezory s dvouplášťovou konstrukcí. Proto také některé hotely mají kvalitní trezor v recepci vybavený vnitřními schránkami nebo mají k dispozici i speciální úschovnou místnost, která je zabezpečena, a uvnitř jsou potom instalovány bezpečnostní schránky, od kterých klient obdrží klíč, magnetickou kartu nebo si zadá PIN na elektronickém zámku,“ vysvětluje hlavní rozdíly mezi trezory a sejfy Radek Zykmund ze společnosti FestTech.
V případě, že je sejf umístěn přímo na hotelovém pokoji, musí být jako takový zabezpečen proti odcizení. Proto je zevnitř schránky vždy několik kotvicích šroubů, které ji připevní k nábytku, stěnám či podlaze. Musí zároveň odolat nežádoucímu násilnému otevření, ale i elektronickému útoku, například pokusu o překódování čtečky či PIN kódu. Důležité je, aby čtečka nebo PIN klávesnice měla paměť pro posledních několik desítek otevření. V případě, že pak dojde k odcizení obsahu, slouží tato paměť jako důkaz, kdo trezor a v jaký čas otevřel.
„Hotelové trezory slouží především k tomu, aby věci, které přes den hosté nechávají v hotelovém pokoji, nebyly zbytečně na očích. Základním požadavkem na hotelový trezor je jednoduchá obsluha. I z tohoto důvodu není zcela obvyklé, aby v pokojích byly technicky náročné vybavené trezory,“ říká jednatel společnosti Metalsafe Jaroslav Tlapák.
Česká firma Metalsafe nabízí trezor s unikátním zámkem, který je možné ovládat zadáním bezpečnostního kódu a taky libovolnou platební kartou
|
Nejlevnější variantou otevírání trezoru je podle Radka Zykmunda klíč. Takové schránky se většinou nacházejí v levnějších hotelích. „Nejrozšířenější je ovládání elektronických zámků s klávesnicí,“ dodává. Elektronické zámky na magnetickou nebo čipovou kartu se používají nejčastěji v kombinaci s ovládáním dveřních zámků na vstupu do pokojů. „Ano, tuto variantu nabízí například výrobce trezorů VingCard Elsafe. Stejnou kartou pak host otevře nejen pokoj, ale i sejf,“ říká Jaroslav Závůrka, business unit manager hospitality společnosti ASSA ABLOY Czech & Slovakia. U všech variant elektronických zámků je nezbytné, aby schránku bylo možné otevřít záložním klíčem nebo generálním kódem, kterým disponuje pracovník recepce. To z toho důvodu, že host svůj kód zapomene nebo trezor zůstane po jeho odjezdu z nějakého důvodu zavřený. Česká firma Metalsafe například nabízí trezor s unikátním zámkem, který je možné ovládat zadáním bezpečnostního kódu a taky libovolnou platební kartou. „Zámek načte data z magnetického pásku karty a uzavře trezor. Pro otevření trezoru je nutné použít tu samou kartu, a tím se cyklus zavření–otevření ukončí. Z hlediska uživatele je obsluha takového trezoru nesmírně jednoduchá a příjemná,“ popisuje Jaroslav Tlapák.
Nejčastější velikosti trezorů
„Vedení hotelů nejčastěji vybírá velikost pro LapTop, tedy Xtra 43, aby se hostům do sejfu vešel notebook. Často volí varianty se zásuvkou, která umožňuje dobíjení notebooku nebo telefonu příp. jiné elektroniky uložené v trezoru,“ říká Jaroslav Závůrka. Jeho slova potvrzuje i Radek Zykmund. Naprostá většina hotelových trezorů má maximální výšku do 30 centimetrů, stejně jako šířku a délku. Nicméně v poslední době hotely upřednostňují trezory s větší hloubkou, tedy 36 až 40 centimetrů právě proto, aby si do nich mohli hosté uložit i větší elektroniku. „Dříve se počítalo pouze s úschovou dokumentů a peněz, maximálně fotoaparátů,“ dodává Zykmund.
Co znamená certifikovaný trezor?
Kvalitní trezory, které dokážou pojišťovny pojistit proti vykradení nebo odcizení, musejí být certifikované podle odolnosti proti napadení. Přesné podmínky stanoví norma ČSN EN 1143-1. Dále by měly být odolné také proti ohni podle normy ČSN EN 1047-1. „Je zajímavé, že většina hotelů příliš neřeší požární odolnost u trezorů i přesto, že jsou známé případy požárů v hotelových pokojích. Je to totiž otázka ceny a hoteloví hosté většinou ukládají své cennosti do sejfů na vlastní riziko,“ míní Radek Zykmund.
Trezory z nabídky společnosti FestTech
|
Splní-li trezor podmínky certifikace, je poté zařazen do příslušné bezpečnostní třídy nebo třídy ohnivzdornosti (podrobněji viz box). Mělo by být samozřejmostí, že hotely pořizují pouze certifikované trezory, ale ne vždy tomu tak je. Sejfy umístěné v hotelových pokojích tyto certifikace většinou nemají. Při jejich pořízení je totiž často kritériem nízká cena sejfu, protože cena certifikovaných trezorů se pohybuje od 10 000 výš.
Host, který necertifikovaný trezor používá, by měl být seznámen se skutečností, že cenné věci by neměl dávat do hotelového trezoru na pokoji, ale měl by je uschovat v certifikovaném trezoru na recepci. Hotelové trezory na pokojích jsou určené spíše k tomu, aby zabezpečily drobnosti před nenechavými zaměstnanci, ale skutečnou ochranu nemohou poskytnout. Oproti tomu v recepci hotelu by měl být umístěn certifikovaný trezor. Do hotelů se nejčastěji dodávají trezory ve II. a III. třídě, které jsou v některých případech i s testovanou ohnivzdorností.
Důležitý je i servis
Při výběru trezoru se vedení hotelů podle zástupců firem, které trezory prodávají, zajímají nejvíce o konstrukci trezorů a zejména trezorového-elektronického zámku. „Všichni chtějí dobrou kvalitu za rozumnou cenu,“ říká Jaroslav Tlapák a dodává: „Rozhodující je i jednoduchá obsluha.“ Při výběru věnuje management hotelu zvýšenou pozornost i poskytovanému servisu. Hotely by měly volit trezory s kvalitním elektronickým zámkem, který má možnost nouzového otevření pomocí klíče pro případ, že zákazník po opuštění hotelu nechá trezor zavřený. Stejná možnost řešení se nabízí i při možnosti instalace master kódů čí univerzální magnetické či čipové karty. Někdy nastane problém i při opožděné výměně baterií. Pak hotely určitě kvalitní servisní služby ocení. „Samozřejmě s kvalitou trezoru roste i cena, a to není zrovna malá investice při větším počtu pokojů v hotelu,“ dodává Radek Zykmund.
Ačkoli v českých hotelích nejčastěji najdeme trezory s klasickým nebo elektronickým zámkem, stále častěji hotelové řetězce využívají možnosti ovládat trezor prostřednictvím jedné karty, která otevře hostovi nejen dveře do pokoje, ale i trezor. Elektronické trezory, které lze ovládat výhradně hotelovou kartou hosta, nabízejí evidenci použití, která je navíc adresná. To znamená, že každý záznam o použití trezoru má vazbu na konkrétního uživatele karty.
Některé hotely disponují speciální úschovnou s bezpečnostními schránkami
|
Technologie jdou však ještě dál a dnes již existují trezory ovládané přečtením otisku prstu. Mají velkou výhodu v nezaměnitelnosti identifikace a v eliminaci média – prstu. Praxe však bohužel často ukazuje i nevýhody tohoto systému. Čtecí zařízení mají občas problém s otisky starších osob a identifikace uživatelů je také komplikovaná. Patrně nejvyšší kategorii hotelových trezorů představují trezory kombinující přístupovou kartu hosta a jeho vlastní PIN kód. Tato kombinace nabízí extrémní bezpečnost a současně i evidenci použití s vazbou na konkrétního držitele karty hotelového přístupového systému. Alternativně je trezor v případě nouze možné otevřít tzv. generální kartou, přenosným zařízením (přenosným programátorem) nebo mechanicky klíčem. Takové trezory jsou velmi spolehlivé, bezpečné a nabízejí i komfortní způsob ovládání.
Pravidlo – čím větší trezor, tím bytelnější a tím bezpečnější – určitě neplatí. Kouzlo spočívá v srdci trezoru, tedy v ochranných mechanismech, certifikovaných zámcích a skladbě stěn trezoru.
Bezpečnostní třídy trezorů
Bezpečnostní třída je v dnešní době důležitý orientační parametr u všech trezorů. Třída určuje, jak je trezor bezpečný a teoreticky také, za jak dlouho by se do něj případně zloděj dostal. Vyšší třída je lépe chráněná. Třídy určuje jedině státem akreditovaná zkušebna podle ČSN EN 1143-1 a výrobce potom na každý trezor dává výrobní štítek s vyznačenou bezpečnostní třídou a přikládá o tom certifikát.
Ve všech zemích Evropské unie jsou trezory testovány podle Evropské normy 1143-1. Certifikáty jsou tedy použitelné v celé Evropě. Při testování trezorů bezpečných proti vloupání provádějí testovací instituce, které mají odpovídající znalosti a dovednosti, zkoušky a násilné otevření produktu. Získané výsledky se pak převedou do hodnoty odporu, přičemž je zohledněn čas a použité nástroje. Odpor trezoru bezpečného proti pokusu o vloupání je vyjádřený jednotkou odporu RU.
Čím je vyšší počet RU, o to vyšší je odpor trezoru, a tím vyšší je i ochrana proti vloupání. Na základě změřeného počtu se trezor bezpečný proti vloupání zařadí do tzv. třídy odporu. Základem pro klasifikaci je nejnižší změřený odpor.
Bezpečnostní třídy S1 a S2 podle normy EN14450
Jedná se vlastně o normu pro plechové skříně a trezorové schránky. Skříně certifikované podle této normy poskytují jen nízkou úroveň odolnosti.
Bezpečnostní třídy Z1, Z2, Z3 podle ČSN 916012
Zde je úroveň bezpečnosti již lepší – definuje základní odolnost sejfů, kdy je pro udělení certifikace požadováno osazení sejfu alespoň jedním trezorovým zámkem třídy A certifikovaným podle zámkové normy EN 1300. Řadí se před evropskou normu EN 1143-1.
Bezpečnostní třída Z1 je z této trojice nejnižší. Více odolné bezpečnostní třídy Z2 a Z3 pro trezory se základní bezpečností jsou vhodné pro uložení věcí, které nechce nechat majitel ležet bez dozoru na stole. Pojišťovny do těchto trezorů pojistí hodnoty okolo 30 000 korun.
Bezpečnostní třídy podle EN1143-1
Bezpečnostní třída 0
Přestože tomu název neodpovídá, jedná se o celkem vysokou třídu zabezpečení. Bezpečnostní třída je vhodná pro uložení menších finančních částek v hodnotě do 50 000 korun, denní tržby, zbraní či utajovaných dokumentů. Odporové jednotky jsou RU(30/30). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.
Bezpečnostní třída 1
Nejprodávanější bezpečnostní třída trezorů pro domácnosti a menší podniky. Trezory v této třídě se používají pro uložení například denní tržby do 300 000 korun, cenností, elektroniky, zbraní nebo tajných dokumentů. Odporové jednotky jsou RU(30/50). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.
Bezpečnostní třída 2
Nejprodávanější bezpečnostní třída pro zlatníky a střední podniky, ale také hotely. Díky pojištění se zde dají dobře uchovat šperky, doklady, zbraně a hotovost v řádech statisíců až do 1 milionu korun. Odporové jednotky jsou RU(50/80). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.
Bezpečnostní třída 3
Nejprodávanější bezpečnostní třída pro větší podniky a firmy, které chtějí ochránit větší hodnoty, stejně jako dobré hotelové řetězce. Odporové jednotky jsou (80/120). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy B.
Bezpečnostní třída 4
Trezory jsou převážně určeny pro bankovní a finanční instituce. Odporové jednotky jsou (120/180). Jedna z podmínek pro takové trezory jsou alespoň dva trezorové zámky třídy B.
Bezpečnostní třída 5
Nejlépe zabezpečené trezory, opět především pro bankovní a finanční instituce. Odporové jednotky jsou RU(180/270). Podmínky pro takové trezory jsou alespoň dva trezorové zámky třídy B.
Zdroj: www.festtech.com a www.jinova.cz
Graf – Bezpečnostní třídy trezorů

Trezory podle ohnivzdornosti – norma UL 72
Jedná se o americkou normu ohnivzdornosti, která byla později převzata i v ČR.
Třída UL Class 350 udává stupeň ohnivzdornosti trezoru na papírové dokumenty. Ohnivzdorný trezor musí po 4 hodiny vydržet vnější teplotu 1 093,3 °C při současném zachování maximální teploty 176,6 °C uvnitř skříně.
Třída UL Class 150 udává stupeň ohnivzdornosti trezoru na magnetické pásky. Ohnivzdorný trezor musí po 2 hodiny vydržet vnější teplotu 1 093,3 °C při současném zachování maximální teploty 65,5 °C uvnitř skříně.
Třída UL Class 100 udává stupeň ohnivzdornosti trezoru na počítačové disky. Ohnivzdorný trezor musí po 2 hodiny vydržet vnější teplotu 1 090 °C při současném zachování maximální teploty 52 °C uvnitř skříně.
V praxi se zákazník kromě toho může u protipožárních trezorů setkat s normou DIN EN 45011. Tato norma určuje protipožární odolnost jak u skříní pro dokumenty (S 60 P – hodinová odolnost, či S 120 P – dvouhodinová odolnost), tak u skříní na datové nosiče (např. S 120 DIS).
Zdroj: www.festtech.com a www.jinova.cz
|
Foto: Thinkstockphotos.com, Metalsafe, FestTech