Pověsti kolem brněnské radnice

Pověstí týkajících se staré brněnské radnice je povícero, některé vyprávějí i o aktivitách radních, jako například ta o zazděné hlavě jednoho z nich, který – jistě za několik v českých na stole – hodlal při obléhání Brna pustit Švédy do města. My se ale dnes budeme věnovat těm báchorkám, které se týkají takříkajíc módních doplňků radnice – tedy portálu a známého brněnského draka a kola, které visí v průjezdu.

Základy budovy staré radnice pocházejí z rané gotiky. Ve srovnání s radnicemi jiných měst, které se v zájmu pohodlí radních mnohokrát přestavovaly, ale hlavně stěhovaly z místa na místo, brněnská sloužila svému účelu pozoruhodně dlouho – od roku 1341 až do roku 1935, přičemž v průběhu švédských válek byla zle pošramocena.

Její bohatě zdobený gotický portál vznikl v letech 1510–1511 a jeho architektem byl Antonín Pilgram. Po obou stranách jej střeží zbrojnoši se štíty ozdobenými brněnským znakem – jakýsi předobraz městské policie. Nad nimi se nacházejí jejich nadřízení, tedy městští radní, a aby bylo zachováno alespoň nějaké zdání hierarchie, celé této společnosti vládne ženská postava představující alegorii spravedlnosti.

Celá ta pěkná symetrie je narušena jednou jedinou pokroucenou gotickou věžičkou, podobnou svíci ohnuté žárem ohně.

Jak to bylo s křivou věžičkou

Je docela možné, že Pilgram už byl znuděn přísnými pravidly gotického stavitelství a rebelsky si vyhodil z kopýtka, pověst však praví jinak. Podle ní chtěli brněnští konšelé, aby jim architekt postavil radnici, jakou žádné jiné město nemá. Při uzavírání kontraktu si Pilgram, který se vyučil u nejslavnějších pražských stavitelů, sjednal mzdu tři hřivny stříbra pro sebe, stavební materiál a plat pro své dělníky a pustil se do práce. Jenže zadarmo dlouho pracovat nejde, a tak po čase zažádal Pilgram radnici o zálohu. Konšelé ale pravili, že nedají ani groš dřív, než bude radnice hotová. Pilgram se s nimi snažil domluvit, ale jako kdyby hučel do dubu. Zřejmě si musel vzít překlenovací úvěr, ale v každém případě se rozhodl, že konšele řádně vytrestá. Vysochal tedy tu prostřední věžičku portálu nakřivo, a když mu radní přišli říci, aby ji koukal narovnat, pravil něco v tom smyslu: „Ta věžička je stejně křivá, jako jste vy křiváci, a křivá bude na věky věků, aby všichni viděli, co jste za svoloč.“ Na to zmizel do Vídně, kde mu kynul lepší džob na stavbě chrámu sv. Štěpána.

Ve zkratce řečeno, šlo zřejmě buď o špatně sepsanou smlouvu, nebo o nedodržení smluvních podmínek ze strany objednavatele a následnou sabotáž díla ze strany dodavatelské firmy.

Krom toho, že v budově staré radnice funguje Městské informační centrum a z její věže je působivý rozhled na střed města i jeho přilehlé okolí, za velkou pozornost stojí její průjezd. V něm visí známý Brněnský drak a Brněnské kolo, ke kterým se vážou další dvě pověsti. Nejdříve k tomu kolu, které, vpravdě řečeno, není ani tak brněnské jako spíše lednické:

O brněnském kole

Tenhle příběh začal – jako mnoho jiných – hospodskou sázkou. To se takhle jednoho květnového dne roku 1638 sešli chlapi v lednické hospodě, po pár džbáncích vína začali machrovat a při té příležitosti pravil Jiří Birk, věhlasný mistr kolářský: „Chlapi, vsaďte se, že ráno v šest pokácím strom, udělám z něho kolo a dokutálím ho do Brna dřív, než se zavřou městské brány!“ Pánové vsadili dvanáct tolarů, protože jim bylo jasné, že o ně určitě nepřijdou. Jenže Birk si večer připravil nářadí, ráno naběhl s pilou do lesa a vůbec si počínal jako kříženec Alexeje Stachanova a Emila Zátopka. Než stačili v Brně zavřít Židovskou bránu, probíhal už Zelným trhem a maraton zakončil u radnice, kde kolo předal zkoprnělému purkmistrovi Gabrielu Schrammovi. Buď proto, že to byl opravdu mistrovský kus, nebo z toho důvodu, že bylo pouze jedno, a tudíž k ničemu – dal Schramm pověsit kolo do průjezdu. Birk shrábl svou výhru, ale štěstí mu nepřinesla. Podle jedněch mu prý musel pomáhat čert, ale spíš je pravděpodobnější, že se na něho kvůli výhře všichni naštvali. Začal přicházet o zakázky a zemřel v bídě. Možná v tom byl i chlast.

Výroba kola za tak krátký čas je věc jistě pozoruhodná. Nicméně mnohem pozoruhodnější je Birkův sportovní výkon. Z Lednice do Brna je to bratru 55 kilometrů, jel jsem to jednou na bicyklu skoro celý den. Je naprosto jisté, že Birk to kolo kutálel?

Brněnský drak

Jak se dostal drak – tedy spíše krokodýl – do Brna, prý už nikdo neví. V Trutnově se tvrdí, že draka zabili zbrojnoši pana Truta, když v roce 1006 zakládal město. Trut zřejmě nevěděl co s ním, a tak když český kníže Oldřich svolal do Brna sněm, na kterém se měl jeho syn stát moravským markrabětem, vzal vycpaninu s sebou s tím, že ji někomu udá. Udal ji knížeti, jenž ji nechal pověsit do průjezdu radnice, aby si ji mohl každý prohlédnout. Jiná verze hovoří o tom, že draka přivezli křižáci, nebo že to byl dar od tureckého sultána.

Brňané si jsou ale jisti, že to bylo jinak. Ve skutečnosti žil drak v jeskyni u Svratky, byl neustále při chuti a sežral, na co přišel. Nikdo si s ním nevěděl rady a nepomohla ani odměna sta zlaťáků, kterou vypsala radnice. Až jednou do hospody U Modrého lva přišel řeznický tovaryš, chvíli poslouchal, co nového drak zase zkonzumoval, a pak pravil, že Brno draka zbaví. Poručil si volskou kůži a pytel nehašeného vápna, které do té kůže zašil. Dojel ke Svratce, krmi předložil drakovi a pak už jen čekal. Po nějaké době drak skutečně přilezl, kůži sežral a zapil ji vodou ze Svratky. Následovala nevyhnutelná chemická reakce, při které drak přišel ke smrti, řezník k odměně a Brno ke klidu a ke svému symbolu.

A abyste tu pověst měli autentickou, předkládám vám ji v rámečku v brněnském hantecu, v nářečí, které slavilo svůj největší rozkvět mezi válkami, ale je živé dodnes.

Text: Dean Valášek
Foto: CzechTourism a Radka Čánková

Vo krokóšovi z rathausu

Jak to s tym našim krokodýlem, s tó našó potvoró bylo, to ani žádné pořádně negóme. Jistý je, že ho mázli ke stropu do Rathausu, ale jak to proběhlo v reálu, tak to moc nekóřím, pré to bylo asi ňák tak:

V ňákéch oltecovéch dobách, kdesi v Trutnově, hážó do placu, že krokóša sejmuli v jeho béváku mukli jakýhosi kalóska, kerýmu hókali Trut. Bylo to kolem járu deset kol, když dávali štatl do placu. Ňáké jár po tym cajzlovská véška – kníža Olda hodil zvadlo na glgačku do Štatlu, na kerý chcel všem natlačit do budky, že jeho synátor bude moravské markab. Vo tym žádná, že na tak solidní potlach doklapalo hafo borců, protože už teď se jim klepaly haluze – bylo jim jasný, že proběhne burčáková smršť.

Na své suprové hajtře dohrnul i správné mlatař Albert Trut s celé svó sajtnó a Oldovi dovalil vycpanýho krokóša. Olda měl nédřív fédry, co s tím, ale Trut furt dělal machra, že ho sejmul sám a furt tlačil, aby ho mázl do rathausu. A tak slovo dalo slovo, burčák promile a za chvílu už se krokóš hópal na třech řeťazách, aby každé viděl, jaké je Trut borec.

Jenže storku vo tym, že krokóša sejmul Trut, moc borci ze Štatlu nežrali, protože stačilo hodit na Truta trochu ramena a hned byl podělané – taková to byla móka.

Mezi někeréma se ale hantýruje, že krokóša dotáhli do Štatlu ze svéch vandrů krojcmeni, iní zas plkajó, že borcům z Rathausu ho dal turecké sultán, ale kovaní štatlaři majó v budkách fest zasazený, že krokóša nikdo nepřitáhl…

Lajvčil ve Štatlu u Svratky, kde měl ve skale bévák. Všem, co měli kolem kéry, už fest lezl na nervy. Když byl módr, cháloval, co se dalo a co mu vlezlo pod tlamu. Všici z něho měli fedry a negómali ani ťuk, jak ho vykvaltovat ze Štatlu aus. Z Rathausu hlásili, že když ho někdo vyexportuje aus, tak dostane kilo goldny, ale žádné Muromec se nehnal. Až jednó.

Do knajpy u Modrýho lva naklapal řeznické poskok, keré vandroval po celým světě a byl nabité jak tank. Hodil v knajpě sicnu a nastražil ovar. Všici plkali jenom vo krokóšovi. Dal si škopek a až toho měl plný bréle, vyhópl na štokrle a hodil do placu, že když só všici takový mošny, tak tu potvoru ze Štatlu vykope sám. Knajpa ztichla a až to všem došlo, že by mohl bét konečně s krokóšem the end, začali nadšeně hulákat, jaká je to paráda, a začaly bóchat kořalky. Řeznické poskok jenom potřeboval kůžu z vola a kybl nehašenýho vápniska. Štatlaři mu na to hópli, a co chcel, to mu donesli. Řeznické zašil vápnisko do kůže z vola, nahodil na káru a vodklapal. Když dohrnul k vasrůvce, kde krokóš durchčil, máznul kůžu na zem a hodil čekanku. Za chvílu se vopravdu přišóral a hned začal kůžu chálovat. Až ju celó natlačil, naglgal se vasrůvky ze Svratky šel se hodit do klidu. To si ale ufachčil těžké pakec … Vápnisko v něm začalo makat, krokóš se nafókl a rupl. Až se to z rathausu domákli, začlo se v celým Štatlu v těžkým stylu oslavovat. Knajpy ani nezavíraly a škopkovalo se vo sto šest. Řeznické byl king, vod borců z rathausu vysomroval ňákó tu goldnu a vodklapal zase na vandr.

No a vod těch dob už štatlaři nemuseli mít fedry z žádný potvory.
(Aleš „Agi“ Bojanovský)

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/dragonboatevents.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více