8.–10. října 2018 proběhlo v Lucemburku za aktivní účasti českých zástupců zasedání pracovní skupiny (WG) ke statistice cestovního ruchu a workshop k problematice sestavování satelitního účtu cestovního ruchu (TSA). Organizátory akce byla Evropská komise (DG GROW) a Eurostat. Jednání se zúčastnilo téměř 60 expertů na danou problematiku.
Program WG obsahově řešil především metodiku a novelizaci nařízení EU 692/2011, o statistice cestovního ruchu, nové trendy a mezinárodní spolupráci. Jako zásadní se jeví návrh Eurostatu na revizi stávajícího nařízení (viz výše) s cílem jeho aktualizace, zejména v ohledu na změny probíhající v odvětví cestovního ruchu, jeho modernizaci a technický rozvoj. Byl odsouhlasen návrh předběžného harmonogramu budoucích změn, kdy velká část členských zemí (včetně České republiky) podpořila následující návrhy na předávání dat (členění) podle přílohy I oddílu 2 tohoto nařízení s ohledem na lepší geografickou a časovou podrobnost:
roční předávání měsíčních údajů o přenocování v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu, členěných podle NUTS2 a rezidenty/nerezidenty,
roční údaje o přenocováních v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu na národní úrovni, členěné podle stupně urbanizace, odděleně pro pobřežní/nepobřežní oblasti a rezidenty/nerezidenty,
roční údaje o přenocování v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu, členěných podle regionů NUTS3 a rezidenty/nerezidenty,
roční údaje o přenocování v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu, rozdělených podle rezidentů/nerezidentů, zvlášť pro hlavní města a další vybraná města (navrhovaný rozsah měst s více než 200 000 obyvateli a vybraná města, která jsou z hlediska hospodářství důležitá/dominantní pro cestovní ruch bude doladěn v budoucnu).
Obr. – Ukázka výstupů z databáze Eurostatu; Zdroj: Eurostat
Podpořen byl rovněž návrh na předávání dat o celkových výdajích za zájezd jako samostatné kategorie (kromě současného zasílání údajů o výdajích za zájezd rozdělených do jednotlivých složek/komponentů zájezdu) a zároveň návrh zachování současného členění výdajových kategorií (V16 až V19 přílohy II, oddílu 2A) včetně doporučení, aby pokyny pro podrobnější členění byly pro metodologickou příručku zohledněny na základě zkušeností z jednotlivých členských zemí.
V budoucnu lze počítat s postupným zkracováním termínů předávání všech měsíčních údajů (příloha I, oddíl 2.B) takto:
do 8 týdnů po referenčním měsíci – do referenčního roku 2022,
do 6 týdnů po referenčním měsíci – počínaje referenčním rokem 2022.
Pracovní skupina naopak neodsouhlasila žádné změny ve lhůtách pro předávání ročních údajů (příloha I, oddíl 1 a oddíl 2.A, příloha II). O to větší důraz by však měl být kladen na kvalitu (validaci) údajů v době přenosu jednotlivými členskými zeměmi.
Workshop TSA
Kromě WG proběhl i workshop Eurostatu k problematice satelitních účtů cestovního ruchu, jehož hlavním cílem bylo posílení spolupráce při zachycení ekonomického významu cestovního ruchu v Evropě, sdílení zkušeností (best practice) při tvorbě souvisejících statistik a porovnání přístupů a statistického výzkumu v této oblasti. Jednání sestávalo z řešení následujících klíčových pracovních oblastí:
hlavní výzvy, přínosy a využití TSA,
vnitřní spotřeba cestovního ruchu,
produkční účty, domácí nabídka,
zaměstnanost v cestovním ruchu,
investice, kolektivní spotřeba a nefinanční ukazatele v CR,
související aktivity, budoucí kroky.
Ve většině projednávaných témat byly představeny rovněž statistické postupy, praktické zkušenosti a výsledky Českého statistického úřadu, resp. České republiky.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.