
Hlavní město bude jednat s vládou o zákonné regulaci platforem pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb, oznámila radní Prahy Hana Marvanová. Poslanci v poslední době dva návrhy ohledně regulace krátkodobého ubytování zamítli.
I když poslední dva návrhy pražských poslanců Sněmovna zamítla, podle Marvanové je regulace na státní úrovni na dobré cestě. Ministerstvo pro místní rozvoj podle ní ustanovilo skupinu se zástupci Prahy, která se poprvé sejde začátkem února a bude připravovat návrh regulace. „Doufám, že v tomto roce už bude šance napotřetí nějaké zákonné úpravy schválit,“ řekla radní.

Dodala, že rada v lednu schválila připojení k výzvě evropských měst jako Amsterodam, Barcelona, Berlín, Brusel, Mnichov, Paříž a Vídeň k řešení krátkodobého ubytování na evropské úrovni. „Připojení k výzvě by znamenalo zúčastnit se jednání s vedením Evropské komise,“ vysvětlila Marvanová.
Podle Marvanové se skoro 11 500 bytů ve městě využívá ke krátkodobému ubytování. „Tento trend je dramatický, neustále se posiluje a v Praze nejvíce dochází k odklonu od principu sdílené ekonomiky,“ doplnila. Až 80 procent bytů, které jsou „sdílené“, se podle ní na platformách nabízejí celé, tedy bez sdílení ubytování s dlouhodobými obyvateli.
Podle primátora Zdeňka Hřiba to pro město znamená problém z hlediska kontroly nad turismem. „Vytváří v podstatě neomezenou ubytovací kapacitu ve městě, která by byla jinak limitovaná počtem zkolaudovaných hotelů,“ řekl. Dodal, že problémem jsou také prázdné byty, kupované zejména zahraničními majiteli pro investici. Město podle něj nyní neví ani rozsah tohoto problému, což by mělo napravit sčítání lidu v roce 2021. „Data budou umožňovat i to, abychom zjistili, jak velký problém bytů koupených čistě ke spekulaci je,“ doplnil.
Předloňská analýza pražského městského Institutu plánování a rozvoje uváděla, že přes Airbnb a další takové platformy je v nejužším centru Prahy pronajímána asi pětina bytů. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.
Od začátku letošního roku se nově na služby sdíleného krátkodobého ubytování typu Airbnb vztahuje poplatek z pobytu. Cílem vládní novely bylo podle ministerstva financí, aby nebyli lidé podnikající přes Airbnb a jiné on-line platformy zvýhodňováni vůči hotelům nebo penzionům. Firma Airbnb dříve nabízela, že poplatky sama uhradí, ale odmítla uvést údaje svých klientů nabízejících ubytování. V takovém případě podle Marvanové město peníze nemohlo přijmout.
Foto: Shutterstock.com