Kdo se zabývá lázeňským oborem, nemohl si nevšimnout, že se se zastřešující organizací tuzemských lázeňských domů a zařízení, Svazem léčebných lázní České republiky (SLL ČR), v posledním roce cosi děje. A to v dobrém slova smyslu. Do funkce prezidenta byl zvolen MUDr. Eduard Bláha, současně také generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov. O tom, že jáchymovské lázně jsou na tom velice dobře, není pochyb. Že by tedy Eduard Bláha úspěšný koncept fungování přenesl i do tak nehomogenního systému zájmového sdružení jakým SLL ČR je? Posuďte sami…
Máte za sebou roční působení coby prezident Svazu léčebných lázní ČR, spolu s vámi byli do představenstva zvoleni i někteří noví členové a nutno podotknout, že od té doby SLL ČR navenek působí o poznání kompaktněji a sebevědoměji. Prozraďte, jaké byly stěžejní body vašeho programu?
Krátce po svém zvolení představenstvo SLL ČR na svém prvním jednání definovalo klíčové priority k naplňování základního zadání uloženého valnou hromadou. Tím bylo zásadně oživit a rozhýbat činnost SLL ČR a uhájit pro budoucnost lázní klíčový indikační seznam. Díky zpochybňování budoucího setrvání lázeňské péče v systému veřejného zdravotního pojištění bývalým ministrem Davidem Ra-them a následným neustávajícím a často naprosto protichůdným dohadům okolo novely indikačního seznamu byla za jednoznačnou prioritu představenstvem označena potřeba výrazně posílit reputaci svazu lázní jako hlavního vyjednávacího partnera jak pro státní správu, tak pro zdravotní pojišťovny.
Toto mělo ale ve svém programu jako prioritní bod i předešlé představenstvo…
Máte pravdu, ale právě ztráta tohoto výlučného postavení, díky rychlé výměně předsedů v posledních letech, byla jedním z důvodů, proč se o klíčových věcech jednalo o nás bez nás, což pak v začarovaném kruhu zvyšovalo nespokojenost členů SLL ČR. A bohužel to také v důsledku znamenalo nezájem o jeho činnost. Následkem katastrofálních dopadů tzv. Rathových úhradových vyhlášek na objem lázeňské péče hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění v roce 2006 byl rovněž označen jako prioritní úkol zvyšovat mezi veřejností i lékaři povědomí o dostupnosti a především kvalitě léčebné lázeňské péče. Vedle těchto strategických cílů byly stanoveny i další úkoly a dílčí opatření, jako vyjednání zvýšení cen lázeňské péče po několikaletém zmrazení.
V polovině roku 2007 se vám úspěšně podařilo zahájit činnost pražské kanceláře, média vás jako zájmové sdružení respektují, těšíte se stále větší publicitě…
Musím říct, že již nejen tradiční produktové prezentace jednotlivých lázní, ale nově i výrazné zviditelnění SLL ČR a otázek spojených s lázeňstvím a reformou zdravotnictví právě v médiích výrazně napomohly rozdmýchání zájmu novinářů o tuto oblast. Díky tomu jsme mohli zvláště během prvních měsíců roku 2008 sledovat doslova mediální „nabalování sněhové koule“, kdy jeden článek vyvolával druhý.
S tím jde také ruku v ruce zlepšení informovanosti členů díky zvýšení využitelnosti našich webových stránek. I zde jsme pokročili, sekce pro členy jsou neustále naplňovány novými materiály, snažíme se zkrátka o neustálý přísun oborových informací. Návštěvnost této části stránek vzrostla geometricky. To je nejlepší vysvědčení jejich užitečnosti. S novým rokem se web ale začal rozvíjet i koncepčně a pro rok 2008 jej začínáme více orientovat i na zákazníky lázní z řad odborníků i veřejnosti.
To však byly jen jednotlivé kroky k hlavním cílům. O tom, zda byl, či nebyl první funkční rok nového představenstva úspěšný, rozhoduje úspěšnost při naplnění těchto cílů.
A jak jste si vedli?
Nerad bych, aby to znělo příliš nabubřele, ale dovolím si tvrdit, že většinu těchto cílů se představenstvu SLL ČR naplnit podařilo. Mám-li to shrnout, pak zásadní změnou je podstatné posílení vyjednávací pozice SLL ČR oproti situaci před rokem. Úvahy o ořezání indikačního seznamu vzaly za své a všechny budoucí novelizace budou se SLL ČR projednávány již ve fázi tzv. vnitřního připomínkového řízení nebo dříve. Já osobně považuji za hlavní výsledek vybojování růstu cen lázeňské péče i přes neshodu v dohadovacích jednáních a pro hromadné vyjednávání nepříliš výhodný text úhradové vyhlášky. Právě tuto část činnosti SLL ČR naši členové sledovali v posledních měsících a týdnech asi nejpodrobněji.
A co je v tuto chvíli v představenstvu SLL ČR na pořadu dne?
Vedení SLL ČR si pro nejbližší měsíce stanovilo za cíl dosáhnout narovnání legislativních změn okolo tvorby cen lázeňských pobytů a zároveň ve spolupráci s MZ jednoznačně definovat standard služeb pro potřeby budoucí reformy zdravotnictví. Právě zmatek okolo tvorby cen komplikuje tzv. dohadovací jednání se zdravotními pojišťovnami. Zvláště letos mohou být, díky poměrně mlhavé situaci okolo dopadu reformních změn na náš obor, poměrně komplikovaná. Proto je důležité vyjasnit vše ostatní předem.
Rok 2008 je pomalu ve své polovině, můžete shrnout základní činnost, kterou jste si pro toto období naplánovali?
Pro představenstvo je cílem pro tento rok nadále posilovat pozici SLL ČR vůči ministerstvu zdravotnictví a dohlédnout na přípravu dokumentů budoucí reformy zdravotnictví tak, aby neohrozila budoucnost a prosperitu našeho oboru. Tato triviálně znějící úloha SLL ČR v letošním roce je naprosto zásadní a jsme přesvědčeni, že ji lze naplnit jedině za předpokladu strategické jednoty členů a dalšího podstatného zlepšení vnitřní organizace aparátu SLL ČR.
Poměrně ambiciózní, ale dle prvotního zmapování situace ne nereálný cíl je získání jednoho hlasu pro lékaře-balneologa ve vědecké radě České lékařské komory, která sehrála v minulosti poměrně klíčovou negativní roli v tlaku na ořezání indikačního seznamu.
V oblasti sjednocování vysílacích a regulačních podmínek mezi lázněmi a odbornými léčebnými ústavy se chce představenstvo zaměřit na zakotvení tohoto principu do dokumentů reformy zdravotnictví. Myslíme si, že bychom měli zásadně odmítnout pouhou úpravu zastaralých „socialistických“ vyhlášek PVT (personální, věcné a technické vybavení – pozn. red.). Právě ony jsou dnes alibistickým argumentem pro přezaměstnanost v odborných léčebných ústavech, kterou si ale žádný systém veřejného pojištění ani žádný soukromý subjekt nemohou dovolit. Naším požadavkem je definování obsahu poskytované péče jednomu klientovi. Jenom ta se totiž za každou indikaci musí sjednotit spolu s kvalifikací personálu. Vybavenost zařízení a standard stravování je třeba sjednotit současně s regulací vysílání, limitací délky i ceny pobytu.
Jak už bylo řečeno dříve, dnes je v médiích o SLL ČR slyšet podstatně více, zapracovali jste i na svém marketingu?
Ano, a dál se chceme soustředit na interaktivní využitelnost webu pro lékařské praxe, na vydání aktualizovaného Almanachu a na distribuci elektronické verze publikace agentury CzechTourism „České lázně“ do všech ordinací praktických lékařů. Posilování kontaktů s novináři a pravidelné tiskové konference jsou pro nás samozřejmým předpokladem. Musím však říct, že naprosto opačný je postoj představenstva k účasti SLL ČR na veletrzích. Prezentace na nich vnímáme jako soutěž mezi jednotlivými členy. Naše úloha je v oblasti propagace zaměřena spíše na sjednávání podpory propagace lázeňství na ministerstvu pro místní rozvoj a u agentury CzechTourism apod.
Hoteliéři a restauratéři si neustále stěžují na nedostatek kvalitního personálu, hádám, že to platí i v lázeňství…
Bohužel ano. Pro budoucnost našeho oboru je tento problém stále závažnější. Zvláště podstatný je nedostatek lékařů a zdravotníků, ale ani v ostatních odborných profesích není situace o mnoho lepší. Proto představenstvo mezi své priority zařadilo i podporu vzdělávání.
SLL ČR je členem Evropského svazu lázní (ESPA). Již dříve byl z vašeho vystupování vůči této organizaci cítit, řekněme, rezervovanější přístup…
Bohužel, po účasti na loňské valné hromadě ESPA v Estonsku a letos ve Švýcarsku, po řadě jednání, setkání a monitorování její činnosti a postupů hodnotíme budoucnost a fungování ESPA skepticky. Její kritika roste i z dalších zemí a dosavadní přidaná hodnota z členství v této mezinárodní organizaci zřejmě neodpovídá hrazenému členskému poplatku. Naším záměrem je proto činnost ESPA v roce 2008 velice podrobně sledovat a počátkem roku 2009 zvážit další členství .
-vho-
Foto: Léčebné lázně Jáchymov
www.lazne-kur-spa.cz