
V Plzni se za letošní první půlrok ubytovalo o 24 procent turistů více než za prvních šest měsíců roku 2013, tedy v době, kdy ještě nezačala propagace projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK). Počet přenocování se zvýšil dokonce o 34 procent. Oproti loňsku, kdy už se začal projevovat příliv návštěvníků, byly nárůsty o 11 procent v počtu hostů a 14 procent v přenocováních.
Podle dat ČSÚ přijelo letos 118.000 turistů a strávili tu přes 250 000 nocí, řekl dnes ČTK náměstek primátora Martin Baxa. Od ledna do června se v Plzni konalo 255 akcí, produkovaných, spoluprodukovaných nebo financovaných Plzní 2015, které navštívilo téměř 600 000 lidí.
„Tempo růstu přenocování (34 procent oproti roku 2013) bychom měli do konce roku minimálně udržet. A pokud se to podaří, tak by tu turisté, kteří přijedou navíc, mohli utratit o 200 až 250 milionů více, což se městu vrací na daních, poplatcích, v obchodech a službách. A to je benefit, který městu zůstane zřejmě i do budoucích let,“ řekl ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. Plzeň je podle něj v podobné situaci, v jaké byl Linec v roce 2009, kdy se stal EHMK. Město mělo nevyužitý potenciál v cestovním ruchu a také startovalo z malých čísel jako Plzeň, která nebyla tradiční turistickou destinací. Nárůst přenocování kolem 15 procent v Linci zůstal.
„Z návštěvnického průzkumu navíc vyplývá, že téměř třetina lidí při návštěvě Plzně přespává u příbuzných či známých, a tudíž je statistiky ČSÚ neevidují,“ uvedla ředitelka Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková. Kromě toho přijíždí jednodenní návštěvníci z Čech i ze zahraničí. Nejvíce cizinců do města směřuje tradičně z Německa; za pololetí přes 30 000, meziročně o 30 procent více. Rakušanů přijelo do hotelů a penzionů dokonce dvakrát více než v roce 2014, roste počet Slováků a o téměř 50 přibylo turistů z exotických zemí, zejména z Japonska a Číny.
„Pokud bychom chtěli vyčíslit celkový letošní nárůst turistů, můžeme se opřít o statistiku návštěvnosti turistického informačního centra. Z ní je patrné, že počet všech návštěvníků, kteří v Plzni nocují i nenocují, je asi čtyřnásobný,“ uvedla Koubíková. Hlavně okolní země začaly Plzeň vnímat jako zajímavou destinaci a cestovní kanceláře a touroperátoři, kteří sem dříve nejezdili, ji začali nabízet. Podle průzkumu přijíždí přes čtvrtinu návštěvníků s organizovaným zájezdem.
„Plzeňané a návštěvníci se projektem EHMK nadchli. Nárůst návštěvníků je důležitým příslibem do budoucna,“ uvedl Baxa. Pro další rozvoj cestovního ruchu je podle něj důležité také to, že z výsledků průzkumu plyne, že se 97 procent turistů chce do Plzně vrátit.
Foto: www.visitplzen.eu
Čtěte také: Plzeň mimořádně otevře další nepřístupný Loosův interiér
Plzeňské centrum Techmania zve v nové expozici pod hladinu moře