Na dovolenou mimo Českou republiku delší než čtyři dny vycestovalo vloni celkem 4,93 milionů Čechů, což je meziročně o 15 procent více. Zároveň je to nejvíce za posledních 9 let. Důvodem je růst mezd i posilující koruna. Čeští cestovatelé podle analýzy UniCredit Bank letos proti loňsku ušetří ve všech běžných turistických destinacích, a to v průměru o 7,4 procenta. Nejlevnější zůstává Bulharsko, nejdražší Francie a Rakousko.

Celkově v pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupí za českou tisícovku více než doma. Konkrétně v Bulharsku, Turecku, Maďarsko, Chorvatsku a Slovensku. Nejvíce zboží či služeb si nakoupí stejně jako v roce 2016 v Bulharsku. Česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 466 korun.
„Přes solidní růst kupní síly české koruny v uplynulém roce vyjdou zahraniční nákupy stále v průměru o 6 procent dráž než v tuzemsku. Ve srovnání s loňskem je ale rozdíl v cenách zhruba poloviční. Dobrou zprávou pro české turisty je, že z počtu jedenácti nejnavštěvovanějších zemí se počet těch, vůči nimž Česko cenově zaostává, zúžil o dvě, na celkových šest,“ řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Vůbec nejméně si za českou tisícovku čeští turisté nakoupí ve Francii, kde má hodnotu pouhých 660 korun. S desetikorunovým přilepšením vůči Francii pak může český turista počítat v Rakousku. A třetí cenově nejhůře dostupnou zemí je sousední Německo, kde za 1 000 korun nakoupíme zboží a služby v hodnotě 690 korun.
„Pozitivní zprávou proto je, že zahraniční dovolená nám letos zlevní ve všech jedenácti zemích, které jsme analyzovali,“ dolnil Sobíšek. Podobně jako v předchozích dvou letech se na vrcholu pomyslného žebříčku zahraničních destinací, kde Češi ušetří, dostaly přímořské státy ze severu Afriky (Tunisko a Egypt) a Turecko.
Všechny tyto země charakterizuje dlouhodobý pokles hodnoty domácích měn a rychlý růst spotřebitelských cen. Místní měny znehodnotily kvůli nestabilní bezpečnostní i politické situaci a oslabení dolaru vůči euru. V uplynulém roce v těchto zemích dramaticky rostla kupní síla české koruny. Čeští turisté a cestovatelé si tak díky tomu v nadcházející sezóně přilepší především v Tunisku (22,3 procent), dále v Egyptě (21,2 procenta) a Turecku (18,4 procenta).
Foto: Shutterstock.com