
Nejen léčivá voda z lázeňských pramenů láká návštěvníky do Karlovarského kraje. Neobyčejné zážitky prožijí turisté každého věku i v blízkosti řeky Ohře. A nemusejí k ní přijet zrovna jen s pádly a loděmi.
Ohře sice pramení v sousedním Německu, zhruba pětatřicet kilometrů od Chebu, ale ve zdejším kraji zanechává výraznou stopu. Podobnou, která pak může zůstat ve vzpomínkách každého, kdo se k ní vypraví. Řeka se line krajinou podobně jako její leitmotiv při našem putování. Začneme ho nikoliv u pramene, ale v obci Královské Poříčí vzdálené zhruba 15 minut jízdy od Karlových Varů.
Pocta řece Ohři
V Královském Poříčí s necelou tisícovkou obyvatel má totiž Ohře svoje centrum. Žádné řece v republice se nedostalo podobné pocty jako tomuto toku. Ojedinělá expozice zábavně naučného centra řeky Ohře sídlí ve statku Bernard. Komplex hrázděných budov, postavených v tradičním chebském stylu, sloužilo před necelými sty lety coby hospodářské zázemí těžební společnosti Britannia.
Hrad Loket patří k nejnavštěvovanějším památkám u nás |
Nyní už téměř tři roky Bernard, kdysi pojmenovaný podle šéfa těžařů, nabízí svým návštěvníkům netradiční setkání s řekou. „Snažili jsme se Ohři představit komplexně od pramene k ústí. Nepřibližujeme jen řeku, ale i téměř devadesát nejzajímavějších lokalit v Německu a Karlovarském a Ústeckém kraji," vysvětluje záměr projektu Miroslav Makovička z Centra tradičních řemesel Královské Poříčí, které statek provozuje.
Zajímavá místa toku nepopisují nezáživné cedule, ale nenásilnou, zábavnou formou je přibližují poutavé interaktivní modely. „Pohyblivé modely, které jsou zmenšeninami mostů, hradů a dalších statických míst, ovládají návštěvníci přes dotykové obrazovky. Jejich pobyt v expozici je časově neomezený, takže u každého modelu mohou pobýt, jak dlouho chtějí. Někdo si chce spíše počíst třeba o architektuře, jiného lákají fotoprezentace," míní Makovička.
Zpět k prameni
Pro větší názornost tu návštěvníci mají model celého toku řeky Ohře. „Uvidí ji od pramene v sousedním Německu v úbočí hory Schneeberg, na jejímž vrcholu je, mimochodem, nádherná rozhledna, až po soutok s Labem u Litoměřic," říká režisér Bedřich Ludvík, který pro audiovizuální část expozice natočil 86 klipů a tři půlhodinové filmy s působivým průvodním slovem Vladimíra Čecha.
Statek Bernard najdete v Královském Poříčí |
Dokumentarista známý svými televizními seriály Rozhlédni se, člověče, Zpět k pramenům nebo Praha, město věží rok po Ohři jezdil a půl roku na ní natáčel. „Je to nádherná řeka, stejně tak jako krajina kolem ní,"říká. Doporučuje zajet se podívat na mladou Ohři do Bavorska. A také doblízkosti největšího skalního labyrintu v Evropě do Luisenburgu. „Klíče od zříceniny hradu v Thiersteinu vám půjčí za jedno euro v místníhospodě. A v klášterním komplexu ve Waldsassenu vás průvodce zavede k unikátním varhanám. Ani na české straně toho ale není málo k vidění. Ve vsi Libá se pomalu probouzí k životu hrad Libštejn, kousek od Chebu je zrekonstruovaná rozhledna na Zelené hoře a hrad Seeberg září svou bělostí zdaleka do krajiny. Cheb a Františkovy lázně, to je téma na celýjeden den! Nedaleko Sokolova můžete vidět, jak vzniká největší jezero unás – zaplavuje se tady vytěžený povrchový důl Medard. Odtud je to už kousek do Sokolova a Královského Poříčí na statek Bernard," popisuje Bedřich Ludvík místa, která můžeme navštívit.
Cyklostezka podél Ohře
Po prohlídce centra řeky Ohře se ubytujeme přímo v areálu statku v tříhvězdičkovém penzionu s kapacitou dvaceti lůžek. Vhodný je pro rodiny s dětmi. Cyklisté uvítají, že si mohou svá kola zamknout. Za příplatek se lze ubytovat i s menším pejskem. V areálu sídlí restaurace, která koncepčně zapadá do prostředí statku. Nabízejí tu klasickou i trochu moderní kuchyni. Po dobrém obědě, třeba svíčkové, je čas na výlet.
Odpočinek i sport pod hradem
V Chebu se zastavíme. Vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu městského úřadu Marcela Brabačová doporučuje rozhodně navštívit odpočinkový areál na pravém a levém břehu Ohře pod chebským hradem: „Nebude vám stačit víkend! Na jednom břehu najdete park s restauracemi, druhá strana slouží sportu. Pojetí této zóny představuje vycházkový bulvár, který je doplněn dětskými hřišti s houpačkami a skluzavkami, cyklostezkou, crossovou dráhou, pétanquovým hřištěm, stolním tenisem, ruskými kuželkami, lanovým centrem, piknikovou loukou, vyhlídkovou věží na Vávrově lávce a dvěma restauracemi s letními terasami."
Odpočinkový areál na břehu Ohře pod chebským hradem |
Pokud pobytu venku nebude přát počasí, radí Marcela Brabačová zavítat do galerie umění, na prohlídku hradu nebo do Valdštejnského muzea. Podle Albrechta z Valdštejna, který byl v Chebu zavražděn, byla nazvána zdejší městská slavnost. Valdštejnské slavnosti se konají ob rok, takže budou až příští rok. Střídají se s Leteckým dnem. V Chebu tak budou letos 30. a 31. srpna k vidění gripeny a zahraniční sestavy letadel.
Ve statku Bernard sídlí expozice zábavně naučného centra řeky Ohře |
Před odjezdem z města se ještě vypravíme na historické náměstí. Odjet a neuvidět legendární Špalíček by nám Chebští nezapomněli. Stojí uprostřednáměstí. „Jde o komplex jedenácti budov, které dělí úzká ulička nazvaná Kramářská, která na šířku měří 1,65 metru. Kdokoliv si jí může projít. Uvidí území, na kterém vznikaly jednotlivé domy," popisuje Brabačová ukázku hrázděné architektury.
Nejdříve bruslení, pak hospůdky
Cestou zpět z Chebu na statek Bernard dojedeme do Sokolova. Páteřní cyklostezka Ohře nás zavede ke koupalištím Michal a také Sokolov, které je vhodné hlavně pro rodiny s dětmi. „Nechybějí tam prolézačky, atrakce uvnitř i venku, zmrzlina. V případě nepřízně počasí poslouží krytý bazén," říká Monika Zimová z infocentra v Městském domě kultury.
Špalíček v Chebu tvoří komplex 11 budov |
Cyklostezka vede i kolem starého náměstí. „Tam se můžete zastavit a prohlídku památek, například kostel svatého Jakuba, zkombinovat s návštěvou hospůdek a jejich venkovních zahrádek. Kdo má rád aktivní pohyb, například in-line bruslení, najde skvělou příležitost v areálu Bohemia, který je přímo ve městě. Speciální okruh v délce zhruba jeden kilometr je určený pro bruslaře a má tvar nepravidelné osmičky," popisuje areál Monika Zimová.
Navrhnout si motiv na tričko
Ze Sokolova už směřujeme prožít druhou noc ve statku Bernard. „Nemusíte od nás odjíždět hned ráno. Můžete si projít naše řemeslné dílny a v rámci kurzů si vyzkoušet nějaké řemeslo. To se líbí hlavně dětem," říká Miroslav Makovička.
Chebský hrad |
„Oblíbená je výroba vonných svící. V provozu je i truhlárna, kde si děti z kousků dřeva skládají například autíčka a učí se práci s přírodními materiály. A vedle práce s keramikou tu máme i trochu modernější řemeslo – design. Návštěvníci si něco navrhnou, načrtnou a designér návrh převede do elektronické podoby. Lidé si pak svůj obrázek mohou dát na tričko a od nás odjedou s vlastním navrženým oblečením," popisuje nabídku dílen Makovička. Malí návštěvníci si volné chvíle mohou zpestřit v malém zoo koutku na nádvoří.
A pokud zbude čas, můžeme se jet podívat do nedalekého Lokte (zdejší malebný hrad patří k nejnavštěvovanějším památkám v republice) anebo do Bečova nad Teplou na unikátní relikviář svatého Maura.
Vodácká dálnice
„Řeka Ohře, to je stříbrná stužka spojující Německo a Čechy. Řeka Ohře, to je vodácká dálnice. Vodáci znají Ohři od Chebu. Tady na ni vyplouvají. Proplují kolem Svatošských skal, minou Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří a vystoupí před Kadaní, která už sídlí v sousedním kraji," říká znalec Ohře, režisér Bedřich Ludvík. Pod Kadaní je Ohře „zapomenutou řekou", která teprve čeká, až ji turisté objeví.
Text: Stanislava Neradová
Foto: Městský úřad Cheb, Centrum tradičních řemesel Královské Poříčí, hammondovi/istockphoto.com