Kdo trpí závratí, moc si zřejmě neužije. Pro ostatní jde o neopakovatelný zážitek. Řeč je o procházce po skleněné podlaze ve výšce 1220 metrů nad Velkým kaňonem v Arizoně. Nová atrakce, která se veřejnosti otevřela na konci března, však budí rozporuplné reakce.
Po prosklené lávce v podobě obří podkovy vysuté dvacet metrů od okraje skalní stěny se v březnu prošli první hosté. Prvními návštěvníky ovšem nebyli turisté, nýbrž příslušníci chudého indiánského kmene Hualapajů, na jejichž území se kontroverzní atrakce za 30 mil. dolarů nachází. Veřejnosti je přístupný od 28. března. Indiánská rezervace se rozkládá na západním konci 446 kilometrů dlouhého Velkého kaňonu, jímž v hloubce až 1600 metrů protéká řeka Colorado. Veškerý turistický ruch s více než čtyřmi miliony návštěvníků ročně se až na výjimky odehrává ve východnějším Národním parku Velký kaňon, zatímco část patřící Hualapajům byla až dosud cestovním ruchem takřka nedotčena. Zhruba 300 000 turistů, kteří tam ročně zavítají vesměs na krátké výlety ze 120 kilometrů vzdáleného Las Vegas, indiánský kmen neuživí. Po otevření Skywalku se očekává alespoň dvojnásobný zájem.
K vybudování nevšední vyhlídky se Hualapajové rozhodli hlavně z ekonomických důvodů. Polovina z jejich 1400 příslušníků žijících v rezervaci je trvale bez práce, třetina žije pod hranicí chudoby. Předcházející pokusy s kasinem či s turistickou observatoří pro sledování noční oblohy zkrachovaly. Obživu jim přináší jen spolupořádání plaveb na raftech či vyhlídkových letů a představení v indiánské vesnici a v replice kovbojského městečka. Stavbu Skywalku financoval lasvegaský podnikatel původem z Číny David Jin, s nímž se budou po příštích 25 let indiáni dělit o výnosy. Další příjmy by měli mít z provozování návštěvnického centra, restaurací, hotelu či vyhlídkových jízd v terénních autech. Počítají s vybudováním letiště pro větší letadla nebo s lanovkou k hladině řeky Colorado.
Jako suverénní národ se Hualapajové nemusejí podle amerických zákonů podřizovat pravidlům národních parků. Přesto jejich rozhodnutí vystavět skleněný chodník vzbudilo mezi ochránci přírody nejrůznější reakce: od rozpaků po ostrou kritiku.
Také někteří starší členové kmene vyjadřují znepokojení, protože stavba se nachází nedaleko dávných rituálních pohřebišť. Ruší podle nich odvěkou víru, že země má být respektována. Mladší představitelé Hualapajů ale projekt brání s argumentem, že se týká jen malé části území. A také že nejde o žádné monstrum.
Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...
Mateřská společnost amerických nízkonákladových aerolinek Frontier koupí za 2,9 miliardy dolarů (61,4 miliardy Kč) konkurenční leteckou společnost Spirit Airlines. Vznikne tak pátý největší letecký dopravce ve Spojených státech. Firmy to oznámily v tiskové zprávě. Při započtení...
Historickou zaoceánskou loď Queen Mary, která je již desítky let turistickou atrakcí a hotelem, čekají důležité opravy. Loď tak zůstane zavřená, dokud tyto opravy za pět milionů USD (109,8 milionu Kč) nebudou dokončeny. Oznámilo to vedení...